23 Ekim 2018 Salı

  • 5,680 TL
  • 6,512 TL
  • 223,01 TL
  • 94.682

Gürkan: Bu pisliği emekçiler temizler

Gürkan: Bu pisliği emekçiler temizler

Emek Partisi Derince İlçe Örgütü'nün açılışında konuşan Selma Gürkan, yolsuzluk ve rüşvet olaylarına değinerek, “Bu pisliği temizleyecek olan işçiler ve emekçilerdir. Kendi alın terleri gibi temiz siyasetleri ile bunları temizleyeceklerdir. Emek Partisi bu nedenle vardır” dedi

04 Aralık 2017 Pazartesi 09:49 Siyaset

Emek Partisi (EMEP), Derince İlçe Örgütü'nü coşkulu bir etkinlikle açtı. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın katılımıyla gerçekleşen açılışa çok sayıda işçi, mahalleli ve kurum temsilcisi de katıldı. Açılışta gündeme dair de konuşan Gürkan, “Tek adam tek tek parti yönetiminin ülkeyi düşürdüğü durum ortada. İşçiye ve emekçiye siyaset yapma engeli ortada. Ülkemizde siyaset kimi insanların ellerinde, biz bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUKLARA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!

Zarrab’ın itirafçı olduktan sonra mahkemede söylediklerine ve ortada dolanan rüşvet rakamlarına da değinen Gürkan, “Zarrab davası Türkiye’nin davası durumuna geldi ama bu bizim davamız değil. Türkiye’nin siyasetinin geldiği noktanın davasıdır bu. Rüşvet için 45-50 Milyon Euro gezen sözler varken Çalışma Bakanı da işçiden emekçiden fedakârlık bekliyor. İşçi ne kadar fedakârlık yapacak daha? 10-12 saat çalışmaya mahrum bırakılan işçinin bu ülkede siyasette bir şeye karar vermesi gerekiyor. AKP'ye oy veren işçinin 'Herkes çaldı, bunlar da çalsın' deme lüksü yok. Çünkü çalınan her kuruş, bu ülkenin milyonlarca işçisinin ve emekçisinin alın teridir. Bu yüzden bizim bu yolsuzluklara tahammülümüz yok. Muhalefetin sesinin kesilmesine de tahammülümüz yok” diye konuştu. 

ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ BİRLİKTE KURACAĞIZ

Ortalığa dökülen rüşvet ve yolsuzluğu işçilerin temizleyeceğine vurgu yapan Gürkan, işçilerin siyaset yapması için örgütlenmesi gerektiğinin altını çizdi. EMEP’in Derince’de İlçe Örgütünü kurmuş olmasının bir olanak olduğunu belirten Gürkan, “AKP'nin uyguladığı politikalar sonucu ortaya dökülen rüşvet, yolsuzluk ve kirlilik üzeri milli birlik ve beraberlikle örtülemez. Bu pisliği temizleyecek olan işçiler ve emekçilerdir. Kendi alın terleri gibi temiz siyasetleri ile bunları temizleyeceklerdir. İktidarın gücü kendi siyasi gücünden, medyasından, örgütlü gücünden geçiyor. İşçi bu nedenle işçinin emekçinin de siyaset yapabilmesinin koşulu örgütlü olabilmenden geçmektedir. Emek Partisi bu nedenle vardır. İşçinin emekçinin siyaset yapma olanaklarının genişletilmesi için Derince'de açtığımız bu örgütümüzün bir olanak olacağını düşünüyorum. Birlikte yol yürüdüğümüz mücadele arkadaşlarımızla birlikte demokrasiyi kuracağız. Tek adam tek parti yönetiminin faşizme hızla giden bu siyasal rejimini durdurup özgürlüklerimizi kuracağız” dedi.

YAN YANA OLMALIYIZ

Genel Başkan Selma Gürkan’ın ardından konuşan EMEP Derince İlçe Başkanı Cüneyt Bingöl ise, birlikte mücadeleye vurgu yaptı. EMEP’in işçilerin ve emekçilerin partisi olduğunu belirten Bingöl, “Memleketin bu koşullarında Emek Partisi Derince İlçe Örgütü'nü kuruyoruz. İşçilerin partisi olan EMEP mücadelesini Derince’de daha güçlü bir şekilde verecektir. Rüşvetle kurulu iktidarları elbet bir gün yıkılacak. O yüzden dünden daha fazla yan yana olmamız gerekiyor, birlikte mücadele etmeye ihtiyacımız var” dedi. Bingöl’ün konuşmasının ardından EMEP Derince İlçe Örgütü, kurdele kesilerek alkışlarla açıldı. Açılış sonrası ikramların yapıldığı ve halayların çekildiği etkinliğe; CHP, HDP, DİSK Emekli-Sen, KESK Tüm Bel-Sen ve SES, EMO, Kocaeli Dersimliler Derneği ve Çınarlı Cemevi üye ve yöneticileri de katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fizomer’e dua ve teşekkür yağıyor

Fizomer’e dua ve teşekkür yağıyor