30 Mayıs 2020 Cumartesi

Hürriyet’ten sert tepki: Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı

Hürriyet’ten sert tepki: Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı

İzmit’e bağlı Durhasan Köyü’ndeki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi alanına çevrilmesiyle ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı, bunların cevabı verilsin. Her zaman bunların hesabını sormak için gereğini yapacağız” dedi.

17 Mayıs 2019 Cuma 13:05 Siyaset

zmit’e bağlı Durhasan Köyü’ndeki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi alanına çevrilmesiyle ilgili komisyon raporu dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle komisyona geri gönderildi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün CHP İl binasında konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Meclis Üyesi Orhan Tanış, il yöneticileri ve meclis üyeleri katılım sağladı.

ÖNERGELERİMİZ RET EDİLDİ

İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Belediye seçimleri sırasında hepimiz halktan yana olacağız, şeffaf olacağız demiştik. Bu yüzden bu toplantının amacı önemli” dedi.  Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ise, “Mecliste CHP grubu olarak Kocaeli il sınırı içinde ki tüm öğrenci kardeşlerimizin ulaşımı için indirim önergesi sunduk. Maalesef AK Parti grupları tarafından ret edildi. İSU genel kurulunda da suyun yüzde 40 indirim yapılmasını talep ettik. Bu da AK Partili meclis üyeleri tarafından ret edildi” ifadelerini kullandı.

ALTINDA MİA PROJESİ VAR

Meclis Üyesi Orhan Tanış şu ifadelere yer verdi: “660 dönümlük tarımsal alan TÜİK verilerine göre 17 milyon hektar tarım alanımız eksilmiştir. Her iki sanayi de bir tarım alanı kaybediyoruz. Burada ise 660 dönüm tarım alanını sanayiye çevriliyorlar. 2 sene sonra nüfusumuz yüz bini aşacak. Beslenme konusunda sıkıntı olacak. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Tarım alanlarını korumak milli beka meselesidir. Tarım alanının sanayi alanını çevrilmesinin altında MİA projesi var. MİA projesinde yapılan görüşmeler sırasında iş yeri sahiplerine bu bölge veriliyor. İş yeri sahipleri bu bölgeyi alıyor. Araziler bir anda küçük sanayi alanına dönüşüyor.

BUNU SORGULAMAK LAZIM

Köylüler buranın küçük sanayi olacağını bilse aynı paraya satar mıydı. Bu uygulama yerin ilk sahiplerini mağdur etmekte. Bir bölgede küçük sanayi alanına ihtiyaç varsa, büyükşehir önce uygun alan belirlemeliydi. Son 5 yılda bu bölgede kimler arazi almıştır. Bunu sorgulamak lazım. Küçük sanayi alanı yapılan alan çevresi tarımsal alanlar ve köy yerleşim yerleri vardır. Köy yaşamı bundan olumsuz etkilenecektir. Bu arada bu konuyla ilgili  İlçe belediyesi devre dışı bırakılıp plan tadilatları yapılmaktadır”

HESABINI SORACAĞIZ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise “Bu konu İzmit’i yakından ilgilendiren konu. Tarım alanları sanayi alanına çevrilmek isteniyor. Kendi tarım alanlarımızı baltalayıp, elin memleketinden ürün alıyoruz. Muhtarlar beni arayıp buna karşı çıkmamızı istedi. Bu alan bölgeyi tahrip edecek, köy hayatını olumsuz etkileyecek. Bizim görüşümüz olmadan girişilen bir durumdur. Buna karşı olduğumuzu söylemek istiyoruz. İzmitlilere sorulmadan bu projeye kim oy verecekse İzmitlilerin hakkını helal etmiyorum. İzmit’in kararını etkiyecek konuların altına imza atılmaması için mücadele vereceğim. Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı bunların cevabı verilsin. Her zaman bunların hesabını sormak için gereğini yapacağız” diye konuştu.

                    

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’na Kocaeli’den toplu bağış desteği

İmamoğlu’na Kocaeli’den toplu bağış desteği