07 Haziran 2020 Pazar

İmamoğlu, Yıldızlı’nın konuğu oldu: Başarı isteniyorsa bugünden yola çıkılmalı!

İmamoğlu, Yıldızlı’nın konuğu oldu: Başarı isteniyorsa bugünden yola çıkılmalı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, bu akşam CHP Kocaeli İl Örgütü’nün Facebook sayfasından canlı yayın yaptı. Başkan İmamoğlu, “Yerel veya genel seçimde başarı elde edilmek isteniyorsa bugünden yola çıkılmalıdır. Şu anki iktidarın kazanmak için 'her yol mübahtır’ anlayışını çöpe atacaksınız” dedi

20 Mayıs 2020 Çarşamba 00:07 Siyaset

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, bu akşam CHP Kocaeli İl Örgütü’nün Facebook sayfasından canlı yayın yaptı. CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında il olarak Başkan Yıldızlı konuştu. Başkan Yıldızlı şunları söyledi: ‘’Sayın başkanım yoğun programınız olmasına rağmen il örgütümüzü kırmayarak bizimle bu anlamlı programı gerçekleştirdiğiniz için öncelikle şahsım, örgütüm ve Kocaeli halkı adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda sizleri bu yayında ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu vesile ile Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz. Bugün ayrıca Müslümanlar için önemli bir gün. Kadir gecemiz. Kadir gecemiz mübarek olsun. Bu da bizim için önemli bir gün. Sevgili başkanım, 1919’un 100. yılında göstermiş olduğunuz siyasal başarı için başta toplumsal mütabakatı sağlayan sayın genel başkanımız, size ve özellikle de eşiniz Dilek Hanıma, İstanbul il başkanımıza, örgütümüze, demokrasi bileşenlerimize ve ittifak ortaklarımıza ve 16 milyon İstanbulluya şükranlarımızı sunuyorum.

TARİHE GEÇECEK BİR DURUM

Öyle umuyoruz ki, olağan genel seçimlerde bu başarıyı Kocaeli’ye de taşımak istiyoruz. İl başkanlığı seçimimizde ve sonrasında örgüt olarak bir yeni vizyon ortaya koymaya çalıştık. Bu gelecek vizyonunun temel hedefi olarak yerel seçimlerde büyükşehiri almak, genel seçimlerde de Cumhuriyet Halk Partisini birinci parti yapmak. Bu süreç içerisinde, sizler çok yakınımızdasınız, sizlerle çok pozitif ilişkiler içerisinde olmayı hedefliyoruz. Tabi sizin İstanbul tarihi için farklı bir durumunuz var. Üç ay içerisinde iki kere İstanbul seçimini kazandınız. Bu tarihe geçecek bir durum. Bir kez daha hukuksuz durumu demokrasi ile tedavi eden İstanbullulara çok teşekkür ederim. Hukukun üstünlüğünü İstanbullular bir kez daha ortaya koymuştur.

POZİTİF DİL SAYESİNDE

Sevgili başkanım son yerel seçimlerde kazandığımız başarılarla siyasetin dilini değiştirdik. Siyasette yapıcı dili kullanmaya başladık. Buna karşı siyasal iktidar tek çaresi olan kutuplaştırma dilini kullanmaya başladı. İktidar bu anlayışa devam etse de biz Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin vatandaşa hizmet odaklı bir anlayış geliştirdiğini görmekteyiz. Bu durumda partimize çok pozitif yansımalar ortaya çıktı. Bu pozitif dil sayesinde. Yerel yönetimlerden başlayarak siyasetin dilini değiştirme çabamız milletimiz tarafından takdirler karşılandı. Bu çözüm dilini kullanmaya devam ederek bizler genel seçimlerde de öneli başarılar kazanacağımızı düşünüyoruz. Şimdi gençlik kolları başkanım Sayın Zeki Karakadılar sorularımızı sizlere yöneltecek sevgili başkanım.”

İSTANBUL LOKOMOTİF BİR İLDİR

Sonrasında ise Başkan İmamoğlu, İl gençlik kolları başkanı Av Zeki Karakadılar’ın sorduğu soruları yanıtladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise şunları söyledi: “İstanbul lokomotif bir ildir. İstanbul’da her şey yolundaysa ülkede de her şey yolundadır.  Komşu ilimiz Kocaeli’yle sıkı diyaloglar kuracağız. Pandemi süreci dünya çapında bir deneyim. Tarih boyunca böyle bir deneyim olmamıştır. Bütün duyguları bir kenara koyup, bir takım kişisel, partiye ait duyguları bir kenara koyarak milli bir seferberliğe dönüşebilecek farklı kurumlarla, Avrupa Birliği başkanıyla ve birçok toplulukla görüşmelerim oldu. Dünya bu konuda iyi bir mücadele veremedi. Dünyayı tehdit eden ortak bir tehlikeye karşı dünya iyi bir hazırlık yapamamış, herkes kendi kabuğuna çekilmek ve

SEFERBERLİK RUHUNA ENGEL OLMADI

Dünyanın ana çatısı olan Birleşmiş Milletler’e, hem Dünya Sağlık Örgütüne bugün neredeyse 40 milyonunun yaşadığı muhalefet olarak çok önce uyarılar yaptık, Bilim Kurulu’yla çalıştık. Burada sadece Bilim Kurulu kurmakla kalmadık aynı zamanda tüm siyasi partilerden temsilci çağırdık beraber çağıralım dedik. Malum hükümeti temsil eden parti katılmadı ama diğer siyasi partilerle iyi iletişim kurduk. Hem sağlıkla hem yoksullukla ilgili konularda birlikte mücadele ettik. Seferberlik ruhuna aykırı bir süreç yaşamadık. Buna aykırı davrananlar oldu, siyasi bir süreci ayrı tutalım dememize rağmen katılmadılar. Ona rağmen herkesle dayanışma içinde olduk. Bu da İstanbul’da böyle bir seferberlik ruhuna engel olmadı.

ETMEDİKLERİNİ BIRAKMADILAR

Bazı uğraşlar bazı insanların özel hassasiyetleriyle süreci sıkıntıya sokmadan yürüttük ancak itiraf elim ki ne hükümetle ne temsilcileriyle bu sürecin ruhuna uygun bir dönem yaşamadık. Örneğin, biz Şubatın 15’inden itibaren pandemiyi gündemimize aldık. Halbuki bir şehrin pandemi kurulunun düzenli toplanması lazım, birçok ortak karar alması lazım. Hatta 16 milyonluk bir kent pandeminin merkezi, siyasi partinin genel başkanı kimliğiyle sadece AK Parti il başkanlarıyla, belediye başkanlarıyla toplantı yapıldı. Biz sokağa çıkma yasağı uygulanmalı dediğimizde bize etmediklerini bırakmadılar. Sonrasında bayramda yapılacak olan kısıtlama belki de pandemide mücadelede etkili olacaktır. Biz diyoruz ki beraber iç içe hareket etseydik daha iyi mücadele verebilirdik. Bu süreçte İstanbul’la hiç mi ilgilenmediler tabii şahsıma iftira atarak ilgilendiler. Her gün bir yalan iftira, bize terörist diyerek negatif ilgilerini gösterdiler. Hatta yetinmediler Kanal İstanbul’un ihalesini yapmaya kalktılar. Sağlık konusunda mücadele etmek istedik. Karşı tarafın niyeti bu değildi o yüzden birlikte hareket edemedik.

YOĞUN ÇALIŞMALIYIZ

İnsanların işine dönmesi, yoksullukla mücadele tekrar hayata geçmesi için ülkemizi yoğun bir 6 ay bekliyor. 2020’nin sonunda kadar yoğun çalışmalıyız. Siyaseti bir kenara koyup sürece yine seferberlik ruhuyla bakıp bir araya yol haritamızı tüm Türkiye’yle paylaşacağız. Kocaeli ve İstanbul sanayinin birleştiği yoğun bir nüfusun yaşadığı bir yer. Kocaeli sanayi konusunda büyük bir vergi payına sahip. Öncelikle siyasi hamleler yapmamız lazım. Ben kendi geçmişimi anlatırsam 2008’de partime üye oldum, 2009’da ilçe başkanı oldum. 5 yıl örgütlü çalışmanın, harmanın, ekinin nasıl yanlış ekilirse sorun olduğunu gördüm. Babamın beni ticaretle haşir neşir etmesi tabii ki önemli ama bana siyaseti öğreten 4.5 yıllık ilçe başkanlığı deneyimim oldu Beylikdüzü yeni bir ilçeydi. Sıfırdan taş koyunca nasıl yükseldiğini gördük. 2009 Beylikdüzü belediye seçimini kaybetmiştik aldığımız oy %30’du daha sonra benim aldığım oy  %60’tı. Beylikdüzü somut bir örnektir. İlk günden itibaren rakiplerimizi yok saydık vatandaşımızı göz önüne aldık. Bu sistemde tümüyle yereldeki konular önceliğimiz oldu.

BUGÜNDEN YOLA ÇIKILMALI

Elbette ki siyasi bilincimizi savunduk ama birinci sebebimiz siyaset yapma amacımız yaşadığımız yerdeki insanların ekonomik, sosyal, yerleşme, aklınıza gelebilecek her sorunla ilgilenmek oldu. Muazzam bir iletişim süreci olduk. Parti içindeki hiçbir seçimi kavga konusu haline getirmedim, gerekirse onları da yok saydım. Sonuç ve çözüm odaklı bir süreç yaşadım. 600 üyeden almıştım 12 bin üyesi var Beylikdüzü’nün şu an. Çözüme odaklı çalışma sürecimiz 2014 seçimlerinde çok olumlu bir sonuç kazandırdı. Vatandaşla gerçekten iletişim kurmaya çalıştığınızda sonuç bir şekilde geliyor. Siyaset 3 aylık bir süreç değildir. Yerel veya genel seçimde başarı elde edilmek isteniyorsa bugünden yola çıkılmalıdır. Şu anki iktidarın kazanmak için her yol mübahtır anlayışını çöpe atacaksınız. Biz asla yalan konuşmayacağız, ilkelerimizi anlatacağız. Vatandaş ve süreç odaklı bir süreç yaşadığınızda kazanıyorsunuz.

POLEMİĞE GİRMEYİN, DİNLEYİN

Geçen seçime baktığımızda bize yapılan büyük yanlış dışında hiçbir polemiğe girmedik. Cevap vermemize bile polemik olarak bakıyorlar ama biz onlarca hakarete maruz kalmamıza rağmen ‘kötü söz sahibine aittir’ dedik. O yüzden polemiğe girmeyin vatandaşı dinleyin. CHP’nin ilkeleri vatandaşın sorunlarına en özüm bulacak ilkelerdir. Buna inanan insanlar büyük bir ivme yaşayacaktır. Siyasi partiler bir araçtır benim için amaç vatandaştır. Bazen keşke mecliste davrandıkları gibi değil de yüz yüze oldukları gibi davransalar. Ne yazık ki bu iyi niyet bu samimiyet mecliste farklı konuşmalara dönebiliyor. Bizi değil, vatandaşı cezalandırdıklarını anlatacağız biz. Meclise rağmen strateji uygulayıp başarılı olacağız. Mecliste ne kötü tavır yaparlarsa yapsınlar biz bunu vatandaşa göstereceğiz çözümleri de vatandaşla beraber bulacağız. Onlar da yakında pes ederler biz güzel hizmetler yaptıkça.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi'nden Kadir Gecesi özel programı

İzmit Belediyesi'nden Kadir Gecesi özel programı