06 Temmuz 2020 Pazartesi

İsmail Yıldırım: Rehavet yok, hızımızı hep artıracağız

İsmail Yıldırım: Rehavet yok, hızımızı hep artıracağız

AK Parti Karamürsel Belediye Başkanı ve Başkan Adayı İsmail Yıldırım, hedeflerinin huzurlu insanlar şehrini mutlu insanlar şehrine dönüştürmek olduğunu belirterek, “Bu seçim bizim için çok önemli. Rehavete kapılmayacağız. Hızımızı hep artıracağız. Seçim günü halkımız ne derse ona uyacağız” dedi

06 Şubat 2019 Çarşamba 16:37 Siyaset

AK Parti Kocaeli’de, siz hariç mevcut 12 belediye başkanını bir kez daha aday göstermedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle şunu söyleyeyim; parti içinde bir değişim konuşuluyordu. Ama ben bu kadar büyük bir değişim olacağını tahmin etmiyordum. Bu Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın takdiridir. Ben duyduğum zaman çok gururlandım. Geçmiş dönemde bu kadar belediye başkanlığı yapmış ve çizgisini koruyarak devam etmiş birisi olarak, bu kadar senedir yaptığım çalışmaların takdir edilmesi beni çok gururlandırdı. Bu tabi sadece bana ait bir şey de değil. Bu bir ekip işiydi. Siyaseten ilçe başkanım, ilçe yönetimim, belediye meclis üyelerim ve siyaseti beraber yaptığım ekip arkadaşlarım. İşte aslında bunların başarısı. Biz kendimizi iyi ifade ettiğimizi ve yaptığımız çalışmaların halkımız tarafından takdir edildiğini fark ettik. Bu sonuçta en büyük etkenin halk araştırması olduğunu biz zaten biliyorduk. Benim yeniden adaylığım halkın ve partimizin kurumlarının verdiği bir onaydır. Yani ilçe başkanımızın, yönetim kurulunun, teşkilattaki temayüle katılan arkadaşlarımızın. Akabinde tabi milletvekillerimizin onayı bunda çok etkili oldu. Onların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve başkan adayımızın da görüşlerinin alındığını biliyorum. Bütün bu unsurların bir araya gelip Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda yapılan temayüllerden sonra koyduğu bir karar olarak çıktı. Başta da söylediğim gibi gurur verici bir şey, inşallah Allah bizi mahcup etmez. Şu anda tabii omuzumuza çok daha fazla bir yük yüklendi. Biz de bunun bilinci ve sorumluluğuyla bu seçim döneminde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Halkımızın karşısına çıkıp geçmiş dönemde yaptıklarımız anlatacağız, yeni dönemde yapmak istediklerimizi anlatacağız. Yeni dönem bizim için çok önemli. Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru hızlı adımlarla ilerleyen Türkiye’de Karamürselimizi de hakikaten bu 100. yıla hazırlamak için çalışmalar yapacağız.

HALK NE DERSE O

Karamürsel’de sizin aday tanıtım toplantınız oldukça kalabalıktı. Bu ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz. Bu anlamda seçimi garanti görüyor musunuz?

Geçenlerde gerçekleştirdiğimiz aday tanıtım toplantısı, yine ekip arkadaşlarımızın çok gayretli çalışması neticesinde çok güzel bir şekilde geçti. Ben tekrar SKM başkanımıza ve yönetimde bulunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Elbette seçim sürecinde bu tarz aday tanıtım toplantıları bir göstergedir. Toplantının kalabalığından ziyade toplantının niteliği de çok önemlidir. Biz tabi ufak bir ilçeyiz ve herkes birbirini çok iyi tanıyor. O kalabalığın içine girdiğiniz zaman o Karamürsel’deki bütün kesimleri görmek beni heyecanlandırdı. En büyük mutluluğum o oldu. Kalabalığın çok olması ayrı ama kalabalığın nitelikli bir kalabalık olması, ilçeyi yansıtan bir kalabalık olması tüm insanlarla bir gönül birliği yaptığımızın bir ispatıydı. Geçtiğimiz dönemde sevgiyle yola çıktığımız siyasi hayatımızda hakikaten artan bir sevgi olduğunu gördük. Bu toplantıya katılan başkanlarımıza, başkan adayımıza, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Ben aynı zamanda Cumhur İttifakının bir adayıydım. Sağ olsunlar MHP İlçe Başkanı ve Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı da bize destek için geldiler. Tabi ki daha seçim yarışı yeni başlıyor, sonuçta önümüzde 1.5 ay gibi bir süre var. Bu süre zarfında adımlarımız yavaşlatmayacağız. Hızımızı hep artıracağız. Sonuçta seçim sandıkta kazanılıyor. Bu seçim bizim için çok önemli. Aynı zamanda 15 senenin hesabını vereceğiz vatandaşımıza. Sonuç olarak seçim gününe kadar biz durmadan çalışacağız. Sandıklar kapandıktan sonra ne çıkarsa ona uyacağız.

MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ

Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir manifesto yayınladı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz. Karamürsel bu manifestonun neresinde?

Öncelikle bu dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto Türkiye’nin hangi boyuta geldiğini gösteriyor. Artık fiziksel koşullar olarak ülkemizdeki bir çok problemin halledildiğini ama bunun yeterli olmadığını, insan hayatındaki mutluluğun sadece yol yapmak, köprü yapmak, inşaat bina yapmak olmadığını anlıyoruz. Artık insana dokunan, gönül belediyeciliğinin yapılması gerektiğini anlatan bir manifesto bu. Tabi siyasi hayatına ‘Sevgi kazansın’ diye yola çıkan biri olarak aslında gönül belediyeciliğinin, insana dokunmanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir insanım. Geçmişten beri zaten bir çok alanda çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirdik. Karamürsel’e baktığınız zaman burası ekonomik alanda dar bir bölge. Coğrafyası çok güzel, insanların yaşantısı durağan bir yaşantı. Ama yakın çevremizde çok rahat bir şekilde ulaşabileceğimiz büyük şehirler var. Çevresinde büyükşehirler olan ama sakin bir şekilde yaşayabileceğiniz bir ilçe Karamürsel. ‘Huzurun başkenti’ sloganı bizim ilçemizde oluşturmaya çalıştığımız bir slogandı. Bunun üzerine artık yeni dönemde, insanların mutlu yaşadığı, mutlu insanları olduğu, mutlu kadınların, mutlu erkeklerin, mutlu çocukların yaşadığı bir Karamürsel’e doğru hareket edeceğiz. Burada tabii Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto bizim rehberimiz olacak. Bizde bundan sonraki projelerimizi bu manifesto üzerinden götüreceğiz.

GENÇLER VE KADINLAR

Yeni projelerinizi henüz açıklamadınız fakat bir genel çerçeve çizmek isterseniz neler söylersiniz? Eğer seçimi kazanırsanız Karamürsel’i bundan sonra neler bekliyor?

Biz bu dönem farklı bir çalışma içine girdik. Projelerimizi büyük bir ekiple hazırlıyoruz. Bu ekip Karamürsel’de genç bir kadro. İlçemizdeki mimarlar, mühendisler, yani Karamürsel’in yetiştirdiği çocuklar. Okuyup tekrar Karamürsel’e dönen insanlar. Bu yetişmiş insanlar gittikleri illerde gördükleri çalışmaları ilçemize yansıtmak isteyen insanlar. Biz de bu projeleri yapılabilirlik sırasına göre değerlendireceğiz. Bu insanlarla toplantı halindeyiz. Onların bizi yönlendirmesiyle, özellikle genç kesime hitap edebilecek projelerle halkımızın karşısına çıkacağız. Tabii önümüzdeki dönemde asıl bizim hedefimizde olan iki kitle var. Bunlar gençler ve kadınlar. Çünkü biz şuna inanıyoruz, ailenin mutluluğu kadından geçiyorsa, toplumun mutluluğu da kadından geçiyor. Kadınlarımıza mutlu, huzurlu bir yaşam sağlayabilirsek, hem aileler hem de toplum mutlu olur. Aynı şekilde gençlerimizin de içinde bulunduğu karmaşık bir durum var şua anda. Maalesef bize empoze edilmeye çalışılan gerek yazılı, gerek görsel basın, gerek sosyal medya ile bizi biz yapan değerlerden uzaklaşan bir gençlik var. Bizim arzumuz tekrar günün koşullarına, günün entelektüel ortamına uygun yetişmiş, kendini mutlaka bir meslek ve spor dalında yetiştirmiş, kültür ve sanatın içinde yoğrulmuş, tarihini bilen gençler yetiştirmek. Bunlar için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

GELECEĞİ DÜŞÜNÜYORUZ

Siz konuşmalarınızda hep kentin geleceğini planlamaya çalıştığınızı söylüyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız? Eski kurulmuş bir kenti yeniden planlamak zor olmayacak mı?

Geçtiğimiz dönemde de şunu iddia ettim, ortak bir büyükşehir planlamasıyla şehir planlanmaz. Yani Çayırova’da yapacağınız planla Kandıra’da yapacağınız plan bir olmaması lazım. İzmit’in planlamasıyla Karamürsel’in planlaması bir olamaz. Yani belli alanların kendi coğrafyasına, doğal güzelliklerine göre planlanması lazım. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın manifestosunda çok açık bir şekilde ifade edilmiş. Bizim Karamürsel belli bir alana sahip, bu alanda yaşayabilecek insan sayısı da belli. Biz sadece günü kurtarmak, maddi koşullar ve rantı düşünerek hareket etmiyoruz. Karamürsel’in merkezine bakacak olursak maalesef eski yıllarda böyle planlanmış. Buraya yeni planlar yaparsak hak sahiplerinin mahkemeye başvurmasıyla bizim planlarımız iptal olur. O yüzden biz örneğin şehirdeki otopark ihtiyacını, bir alanı kamulaştırarak çözmek zorundayız. Biz asıl bakir alanlarda, yani hiç planlama yapılmamış alanlarda işe uzun vadeli bakıyoruz. Buna göre planlama yapıyoruz. Mevcut planlı alanları da elimizdeki verilere göre, maddi olanaklara göre yeniden planlıyoruz. Afaki şeyler ortaya atıp, sonra altında kalmak istemiyoruz. Yani insanlara hayal satmıyoruz. Biz elimizdekini biliyoruz, Karamürsel Belediyesi’nin bütçesini biliyoruz, büyükşehirden alacağımız desteği biliyoruz, bunların birleşmesiyle ne yapabiliriz buna bakıyoruz. Yani özet olarak imar planı olan yerlerde akılcı bir şekilde rehabilite, yeni açtığımız alanlarda ise önümüzdeki yılları düşünüyoruz. Buna göre çalışma yapıyoruz.

MUTLULUĞUN BAŞKENTİ

Aday tanıtım programınızda, ‘Huzurun başkenti olduk, şimdi mutluluğun başkenti olacağız’ iddiasında bulundunuz. Gerçekten bu ilçede insanlar huzurlu mu? Siz ilçenin tüm sorunlarını çözdünüz mü?

Bizim geçtiğimiz dönemde ortaya koyduğumuz ‘huzurun başkenti’ sloganı kimilerine göre biraz afaki gelmiş olabilir. Ama bizler içinde yaşadığımız için bazı şeylerin farkında olamayabiliyoruz. Bu doğal bir durumdur; insan yapı itibariyle içinde bulunduğu ortamın güzelliklerinden çok olumsuz taraflarını görür. Ama hamdolsun, dışarıdan gelen, özellikle yakın bölgemizden Karamürsel’e günü birlik veya hafta sonu ziyarete gelen insanların memnuniyetini hem internet üzerinden, hem de birebir kendilerinden dinliyoruz, görüyoruz. Hakikaten birçok insanın arzuladığı hayatı biz Karamürsel’de bedel ödemeden yaşıyoruz. Bunun akabinde insanlarımıza bu huzurlu hayatta mutlu olmayı öğreteceğiz.

DENİZCİLİK MÜZESİ

AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, Karamürsel’e bir denizcilik müzesi yapma sözü verdi. Böyle bir proje ilçe için ne anlama geliyor? Karamürsel’in daha öncelikli şeylere de ihtiyacı yok mu?

Sayın Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın müjdelediği bir denizcilik müzesi projemiz var. Bu bizi heyecanlandırdı. Çünkü biliyorsunuz, kültür ve sanat etkinlikleri içinde dünyada çok önemli yer tutan müzeler maalesef Türkiye’de iyi derecede değil. Yani eskiden yapılan müzeler var ama yenileri ilave edilemiyor. İşte bu denizcilik müzesinin Karamürsel’de yapılması, ilçemizin tarihinden gelen köklerinin orada yansıtılması bunun için çok önemli. Eski Türk denizcilik tarihine ışık tutacak bir müzeyi ilçemizde gerçekleştireceğiz ve sadece yakın bölgemizden değil ülkemizin bir çok bölgesinden gelip görecekleri bir yer olacak. Belki de uluslararası boyutta bir müze olacak. İnsanların Türk denizcilik tarihi inceleyebilecekleri bir müze olacak burası.

POZİTİF AYRIMCILIK

Sayın Başkan, son olarak ne söylemek istersiniz?

Bugüne kadar yaptığımız her çalışmada, Karamürsel’deki insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına bir şeyler yaptık. Elbette istediğimiz her şeyi dört dörtlük yaptığımızı ifade edemeyiz. Çünkü belediyecilikte her şey tamam ve mükemmel olmuyor. İnsan hayatı gibi belediyecilik de farklılaşıyor, farklı ihtiyaçlar çıkıyor. Ama bizim en büyük şansımız geçmişten gelen tecrübemiz ve Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Tahir Büyükakın’ın Karamürsel’in evladı olması itibariyle pozitif ayrımcılık yapacağına olan inancımızdır. Ve o aldığımız pozitif ayrımcılıkla Karamürsel’i cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlayacak çalışma içine gireceğimizi ifade ediyorum. Burada tabi bizler kendimizi anlatacağız, son söz Karamürsel halkının olacak.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Arkadaşını bacağından vurdu, teslim oldu

Arkadaşını bacağından vurdu, teslim oldu