09 Temmuz 2020 Perşembe

İşte bu yüzden meclise katılmadılar!

İşte bu yüzden meclise katılmadılar!

Cumhur İttifakı meclis üyelerinin, halkı ilgilendiren çok önemli gündem maddelerinin görüşüleceği İzmit Belediye Meclisi’ne odalarını beğenmediklerini söyleyerek katılmaması inandırıcı gelmedi. Asıl nedenin Cumhur İttifakı meclis üyesi sayısının 16, Millet İttifakı meclis üyesi sayısının ise 17 olmasıydı

03 Mart 2020 Salı 19:46 Siyaset

İzmit Belediye Meclisi’nde bugün olağanüstü bir gün yaşandı. Cumhur İttifakı’nın meclis üyeleri kendilerine verilen odaları beğenmeyerek, meclis toplantısına katılmadı. Meclis üyelerinin toplantıya katılmaması nedeniyle, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meclis toplantısını yarın 15.00’a erteledi. Millet İttifakı meclis üyelerinin Cedit, Halk Süt, personel istihdamı gibi önemli gündemlerin oylanacağı Mart ayı toplantısına katılmaması büyük tepki çekti. Cumhur İttifakı’nın meclise katılmamasına bir tepki de Cedit Mahallesi muhtarlığından geldi. Muhtar Nabi Keskin, “Cedit, bir odadan küçük değil! Bu konuda, hızla çözüm üretmek istediğini söyleyip sonrasında ise bunu engelleyenlerin samimiyeti sorgulanmaya açık hale gelmiştir” açıklaması yaptı.

DERTLERİ HİZMET ETMEK DEĞİL

Başkan Hürriyet, “Madem beğenmediniz gelip bana söyleseydiniz, birlikte çözüm üretmeye çalışırdık. Gelin benim odamda çalışın. Nevzat bey döneminde hiçbir grubun odası yokmuş. Halihazırda Millet İttifakı'nın da kendilerine ait bir odası yok. Hafta sonu arkadaşlar yoğun bir şekilde çalıştı. Buraları temiz, pak bir şekilde düzenledi. Yeni masa, sandalye konuldu. Gördüğüm o ki bu arkadaşların dertleri hizmet etmek değil. Amaçları bizim hizmetlerimi engellemek, sadece sadece bizi nasıl başarısız kılarızı sağlamak. Bir daha söylüyorum, bu arkadaşların biz odaları beğenmedik gibi bize bir şikayetleri olmadı. Salonu boş görünce o zaman sordum” diyerek toplantıya katılmayan meclis üyelerine tepki gösterdi.

SAYIYI TUTTURAMAYINCA

Diğer yandan meclis üyelerinin, kendilerine verilen odaları beğenip beğenmeme konusu bir tarafa, meclise katılmamalarının asıl gerekçesinin, gelmeyen meclis üyelerinden dolayı, çoğunluğu kaybetmeleri ve gündeme gelecek maddelerin, Millet İttifakı’nın oylarıyla geçecek olması diye yorumlandı. Bilindiği üzere İzmit Meclisi’nde AK Partili meclis üyesi sayısı 18, MHP ise 3. Cumhur İttifakı’nın toplam oyu ise 21. Millet İttifakı’nın meclis üyesi sayısı ise 16. Fatma Kaplan Hürriyet’in oyunu da sayarsak toplam 17. Sayıların eşit kalması durumunda ise Başkanın oyu iki sayılıyor.

TÜM MADDELER GEÇECEKTİ

Bugün İzmit Belediyesine gelen ve sonrasında belediyeyi terk eden Cumhur İttifakı meclis üyesi sayısı ise 16 olarak tespit edildi. AK Partili Meclis üyeleri Engin Uçar, Hayrettin Ünlü, Şener İnce, Ersin Alparslan ve MHP’li Meclis üyesi Ayhan Arpacı İzmit Belediyesi’ne gelmedi. Dolayısıyla Cumhur İttifakı’ndan 5 meclis üyesi eksikti. Toplamda 21 Meclis üyesi bulunan Cumhur İttifakı’ndan 5 meclis üyesi gelmeyince sayıları 16’ya düştü. Bundan dolayı, Millet İttifakı’nın 17 oyuna karşılık, Cumhur İttifakı’nın 16 oyu yeterli kalmayacaktı ve meclise gelen gündem maddeleri geçmiş olacaktı.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gazeteci Erdal Sertel'in acı günü

Gazeteci Erdal Sertel'in acı günü