22 Ekim 2020 Perşembe

İzmitli avukat TBMM’de eşinden gördüğü şiddeti anlattı!

İzmitli avukat TBMM’de eşinden gördüğü şiddeti anlattı!

Eşinden şiddet gören İzmitli Avukat Ezgi Ulugün, İYİ Parti TBMM Grup Toplantısında konuştu. Ulugün, “Evlilik hayatım boyunca şiddetin her türlüsüne maruz kaldım” dedi

14 Temmuz 2020 Salı 14:08 Siyaset

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Başiskele İlçe Başkanı Ayşe Sönmez Rüzgar,  Başiskele Kadın Politikalarından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı İlknur Lüleci ve Av. Ezgi Ulugün ile birlikte TBMM Grup Toplantısına katıldı. Türkiye’nin gerçek gündemi üzerine konuşma gerçekleştiren ve her hafta milletin kürsüsünde emekli, işçi, kadın, genci ağırlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının ardından kürsüyü şiddet mağduru Kocaelili Avukat Ezgi Ulugün’e bıraktı.

GEREKLİ POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ

Akşener, konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliği ve kıymetini vurguladı. İktidara seslenerek “İktidar çözüm yürütmek yerine üzerine tüy dikiyor. İstanbul Sözleşmesi’ndeki imzayı geri çekmeyi düşünüyorlar. 40 yılda bir güzel bir iş yaptılar ondan da geri adım atıyorlar. İstanbul Sözleşmesi diyor ki, devlet kadına şiddete karşı devlet gerekli politikaları üretmelidir. Bundan mı rahatsızsınız? Sizi rahatsız eden şey korkaklığınızdır, acizliğinizdir. Sizi rahatsız eden şey iki yüzlülüğünüzdür. İstanbul Sözleşmesi’ni öz güveni gelişmemiş birkaç eziğe ezdirmeyeceğiz.” dedi.

AVUKAT EZGİ ULUGÜN KONUŞTU

Milletin kürsüsünde seslerini duyurma imkanı sağlayan Genel Başkan Meral Akşener’e kendi ve tüm kadınlar adına teşekkür ederek konuşmasın başlayan Avukat Ezgi Ulugün şunları söyledi: “Ben Kocaeli’de serbest avukatlık yapan 2 çocuk annesi bir kadınım. Yaşadığım mağduriyeti basını ve sosyal medyayı kullanarak anlatmaya çalışan bir kadınım. Evlilik hayatım boyunca şiddetin her türlüsüne maruz kaldım.

SİLAHLI SALDIRI

Aldatıldığımı öğrenince boşanmak istedim ama tehdide ve şiddete maruz kaldım. Telefonuma el konularak yardım istemem engellendi. Şerefime ve onuruma hakarete uğradım. Nasıl kurtulacağımı düşünürken ufak bir kağıda beni kurtarın diye yazarak tanımadığım birine attım. Küçük çocuğumdan 12 saat boyunca haber alamadım. Yaşadığım bu olay üzerine konuşmak için gittiğim ailesinin evinde cinsel şiddete maruz kaldım. Kardeşimin iş yeri önünde pusu kurarak kardeşime 2 el ateş açtı.

58 ADET DOSYA AÇILDI

Sadece şahsıma yönelik şiddetten dolayı 58 adet dosya açıldı. Ama takipsizlik kararı verildi, itirazlar reddedildi. Kendimi mahkemenin ve devletin koruması altında hissedemediğim için her şeyi ifşa edeceğimi bile bile konuyu sosyal medyaya yazdım. İlk imzacısının devletimiz olduğu İstanbul Sözleşmesinin en önemli özelliği kadına şiddet insan hakkı ihlali sayılması ve üye devletlerin bu konuda yaptırımlar uygulamasını zorunlu kılmasıdır. Aile içi şiddet ev içinde yaşandığından delillendirilmesi çok zordur.

MAĞDURLAR KORUNMALI

Size anlattığım tüm olaylar hiçbir kadının kolay kolay bir arkadaşına bile anlatacağı olaylar değildir. Yaşadıklarımız için mahkemeye başvurmayıp kamuoyu ile paylaşmazsak daha fazla şiddete maruz kalacağız. Hangi eğitim seviyesinde olursak olalım hiçbir kadın şiddete sessiz kalmamalıdır. Şiddetin her türlüsü bir insan hakları ihlalidir. Türkiye’de şiddet önlenmeli ve mağdurlar korunmalıdır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yıldızlı: Siyasi ayağı ortaya  çıkartılmadıkça tehlike geçmiş değil!

Yıldızlı: Siyasi ayağı ortaya çıkartılmadıkça tehlike geçmiş değil!