19 Şubat 2019 Salı

Kaman: Haldız'a neden rant devşirilmek isteniyor?

Kaman: Haldız'a neden rant devşirilmek isteniyor?

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman MİA projesinden Haldızlar’a rant sağlanmak istediğini vurgulayarak, “Metro Firması'na uygun görülmeyen imar değişikliği neden NOT Gayrimenkul'a uygun görülmüştür? Macit Haldız'a neden rant devşirilmeye çalışılmaktadır?” dedi

13 Şubat 2018 Salı 15:03 Siyaset

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kaman uzun zamandır kent gündemini işgal eden MİA projesi ve Haldızlar konusunda açıklama yaptı. Real arsasında yaşanan süreci anlatan Kaman şunları söyledi: “Real'in eski sahibi Metro şirketi sahibi oldukları Real arsası için 18 Eylül 2015 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe verir. Dilekçede Metro firması kendi arsası üzerine AVM yapmak istediğini ve bu alanın MİA kapsamına alınmasını talep etmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisi şirkete 14 Nisan 2016 tarihinde "Hayır" cevabı vermiştir.

TALEP REDDEDİLMİŞTİ

Bu ret cevabının ardından arsa Macit Haldız'ın sahip olduğu NOT Gayrimenkul şirketine 24 Haziran 2016 tarihinde satılır. NOT gayrimenkul 22 Eylül 2016 tarihinde İzmit Belediyesi'ne dilekçe verir. Metro şirketinin talebinin aynısını NOT Gayrimenkul da talep etmiştir. İzmit Belediyesi talebi  ret eder. Bu sefer Not Gayrimenkul  Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat eder. Büyükşehir Belediyesi Meclisi de 15 Aralık 2017 tarihinde bu talebi ret eder.

REVİZYON KABUL EDİLİRSE

Her ne hikmetse bundan sonra enteresan olaylar olmaya başlar. Önce MİA projesinde revizyon ihtiyacı oluşur. Revizyonda 14 Aralık 2017 de mecliste kabul edilir. Revizyon ile Real arazisi MİA kapsamına alınması planlanıyor. 11  Ocak 2018 de revizyonun onayı için  oylama planlanırken gelen tepkiler üzerine oylama erteleniyor. Yeni oylama ise önümüzdeki Perşembe günü yani 15 Şubat 2018’tir. Bu revizyon kabul edilirse NOT Gayrimenkul eskisine oranla 2.5 kat daha fazla yani 10 kata kadar inşaat yapabilecektir. Bu plan onaylanırsa Not Gayrimenkulun 15 Ocak 2018 de satın aldığı Carrefour arsasıda bu revizyondan faydalanacaktır.

NEDEN KANUNLAR ÇİĞNENDİ

Metro Firması'na uygun görülmeyen imar değişikliği neden NOT Gayrimenkul'a uygun  görülmüştür? AK Parti il binasının da sahibi olduğu bilinen Macit Haldız'a neden rant devşirilmeye çalışılmaktadır? MİA projesindeki 1/1000 ölçekli planlama yetkisi neden İzmit Belediyesinin elinden alınmış ve Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir? İzmit Belediyesi bypass edilerek neden kanunlar çiğnenmiştir? Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz 2016 tarihinde ‘Ucube İnşaatlarla İstanbul'un güzelliğine çok yanlışlar yaptık’ sözü İzmit için bir anlam ifade etmiyor mu?”

ABDESTSİZ NAMAZA BENZER

Konuşmasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da eleştiren Kaman, “Sayın Karaosmanoğlu din dersi hocası olduğu için ifadelerimizi onun anlayacağı şekilde anlatmak isteriz. Deprem bölgesi olan İzmit de normal vatandaşın 4 katın üzerinde inşaat yapmasına müsade edilmiyor. Kent Konut’ta örneğin ,Haldızların yaptığı Yıldız Konutları’nda neden yüksek yapılara izin veriliyor? Bu yaptığınız abdestsiz namaz kılmaya benzer. Ben kıldım oldu diyorsunuz. Real arsasında da abdestsiz namaz kılarım diyorsunuz. Sayın Başkan, iki iş de yanlıştır. İki yanlış bir doğru yapmaz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Reyyan Bayrak

15 Şubat 2018 Perşembe 13:39

Muhteşem tesbitler başkan tebrikler boyle siyasilere hasret kaldik

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Durakta bekleyenleri hedef alan yankesici aile yakalandı

Durakta bekleyenleri hedef alan yankesici aile yakalandı