19 Haziran 2019 Çarşamba

Karakadılar: Ülkemiz gazeteci hapishanesine dönmemeli

Karakadılar: Ülkemiz gazeteci hapishanesine dönmemeli

CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, "Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönen, mesleğini yapmaya çalışan gazetecilerin de baskı altında ezildiği bir ülkede, Çalışan Gazeteciler Gününü kutlama değil, mücadele günü ilan etmeliyiz” dedi

10 Ocak 2019 Perşembe 14:45 Siyaset

CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Karakadılar’ın açıklaması şöyle: ‘’Basın çalışanlarına, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden bu yana ülkemizde “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen basın emekçilerimizin özel günü haberin doğrusunu insanlara ulaştırmak amacıyla bu kutsal görevi icra eden tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.

ÇOK GERİ SIRALARDAYIZ

Fakat son yıllarda ülkemizde basın emekçilerimiz ve yayın, yapım kuruluşları artan ekonomik şartlar,sansür,otosansür, baskı hedef gösterme, tehdit ve hedef gösterme gibi unsunlar sebebiyle yayın hayatına son vermektedir. Maalesef verilere göre de ülkemiz, Dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içinde  157. sırada yer alıyor. İşsizlikte ise yüzde 30 ile tüm işkolları içinde basın sektörü birinci sırada yer alıyor. 2018’in son 7 ayında 700 gazeteci işsiz,142 gazeteci ise cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Buna göre aslından, Çalışan Gazeteciler Gününü kutlama değil, mücadele günü ilan etmeliyiz. Ancak bizler biliyoruz ki Martın sonu bahar olacak. Gazetecilerimiz de özgürce işlerini yapabilecekler.

ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORLAR

Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan, ve kamuoyunu aydınlatmak için zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden ve bu yolda her an haber peşinde koşan basın mensubu arkadaşlarımız düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi yerine getirmektedirler. Bu sorumlulukların bilinciyle kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın çalışanlarımızın tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, kendilerine ve ailelerine sağlık ve mutluluklar dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle Ülkemizde, ilimizde ve ilçemizde görev yapan basın-yayın kuruluşlarımızda çalışan tüm basın emekçisi arkadaşlarımıza çalışmalarında başarılar dilerim.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Veli-Der, teknolojik bağımlılığı konuşacak

Veli-Der, teknolojik bağımlılığı konuşacak