19 Haziran 2019 Çarşamba

Kaya: Yüzlerce gazeteci hapiste

Kaya: Yüzlerce gazeteci hapiste

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Bugün ülkemizde ulusal ve yerel yüzlerce basın kuruluşu OHAL bahanesi ile kapatılmış, yüzlerce gazeteci hapse atılmış, geri kalanlar ise tehditlerle etkisiz hale getirilmeye çalışılmaktadır” dedi

10 Ocak 2019 Perşembe 11:56 Siyaset

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kaya’nın açıklaması şöyle: ‘’Ülkemizde bir dönem Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan, askeri darbe ve baskı dönemlerinden sonra Çalışan Gazeteciler Günü’ne çevrilen ve işini düzgün yapmaya çalışan gazetecilerin onur ve haysiyet günü olarak kabul gören 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz. Her dönem iktidarların ve egemenlerin hedefi olan, halkın gerçekler ile buluşmasında en temel yapı taşı olan basın emekçileri her geçen gün daha kötü koşullarda mesleklerini sürdürmeye zorlanmaktadır.

HEDEF TAHTASINA KOYUYORLAR

Sağlıklı işleyen demokrasilerin olmazsa olmazlarından olan gazeteciler AKP iktidarı döneminde taraf olmaya taraf olmayanlar ise sindirilmeye ve etkisizleştirmeye çalışılmaktadır. Bugün ülkemizde ulusal ve yerel yüzlerce basın kuruluşu OHAL bahanesi ile kapatılmış, yüzlerce gazeteci hapse atılmış, geri kalanlar ise tehditlerle etkisiz hale getirilmeye çalışılmaktadır. 16 yıllık akp yönetimi mevcut basın organlarının bir çoğunu kamu bankası kredileri ile ele geçirmiştir. Ele geçiremediklerini ise dönem dönem hedef tahtasına koymaktadır.

SAYGIYI GÖRECEK

Türkiye basın özgürlüğü indeksinde her geçen sene daha da alt sıralara düşmektedir. Basın ve  yayın  kuruluşlarında yaşanan bu kayıplar ve yıpranma ülkemiz insanında karamsarlığa ve umutsuzluğa neden olmaktadır. Çözüm halkımızın iradesindedir. Emekçiye, öğrenciye, kadına ve doğaya zulmeden AKP'nin bu pervasız tavrına karşılık "Önce İnsan" şiarımızla CHP her zaman basın özgürlüğünü savunacak ve basın emekçilerine hak ettiği saygıyı gösterecektir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu Olsun.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Törk: Gazetecilik suç değildir!

Törk: Gazetecilik suç değildir!