22 Ocak 2019 Salı

Küçükkaya: CHP listelerine dinamizm getiririm

Küçükkaya: CHP listelerine dinamizm getiririm

CHP Milletvekili aday adayı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Gültepe’de misket, Zabıtan’da futbol oynadım. Her bölgeden arkadaşım var. Gençlik kollarının içinden geldim. Örgütü iyi tanırım. Ben CHP listelerine bir farkındalık, bir hareket, en önemlisi de bir dinamizm getiririm” dedi

16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:47 Siyaset

Sayın Küçükkaya, önce neden aday adayı olduğunuzu sormak istiyorum. Biraz bunu anlatır mısınız?

Elbette, ama sorularınıza yanıt vermeden önce Müslüman aleminin Ramazanını kutlarım. Bir de Filistin hakkına yapılan zulmü ve katliamı kınadığımı söylemek isterim. Ve sadece kınamanın yeterli olmadığını da söylemek istiyorum. Onların acısı bizim acımızdır. AKP iktidarından biran önce konuyla ilgili gerçek ve sonuç alıcı girişimlerde bulunmasını istiyorum. Filistin halkının gerçek dostları olarak, tarih boyunca onların yanında olan solcular olarak, onlara gerçekten destek verenler olarak AKP’ye sesleniyorum. Tüm yaptırımları biz de destekleriz. Kınamak yeterli değil. Sorunuza gelecek olursam, babam benim Petkim işçisiydi. Sendikal hareketin de içindeydi. 12 Eylül solun, sendikaların üstünden geçmiş, silindir gibi ezmişti. Orada bir aile sohbetinde, bir aile dostumuz benim için, Mehmet, Kenan Evren’den daha cumhurbaşkanı olur dedi. Çok küçük yaşlardaydım. Bu bende büyük merak uyandırmıştı. Cumhurbaşkanlığı nedir, ben daha iyi nasıl yaparım gibi bir heves oluştu. Çocuk yaştan itibaren siyasete ilgi duydum. Böyle bir motivasyonun vardı, siyasete emek verdim. Bütün kademelerinde görev yaptım. Şu an milletvekili aday adayları arasında kurultay delegesi olan iki kişi var. Biri benim, birisi de Mehmet Hilal Kaplan. Genel merkez, ilçe yöneticili vs. bu anlamda tek siyaset yapan adam benim. 39 yaşında genç bir aday olmama rağmen partinin tüm kademelerinde bulundum, emek verdim. Partinin geçmişini, misyonunu çok iyi bilen biriyim. Partide gençlere örnek olabilecek, vizyon olabilecek bir kişiyim. Hedefimiz bu.

DİNAMİZM GETİRİRİM

Referandumda tek “Hayır” çıkan ilçe İzmit oldu. Bunda sizin katkınız da var. Bunun bu süreçte size bir avantajı olur mu?

Hayır bloğunu biz oluştururken, en sağdan en sola kadar bütün sendikaları işin içine kattık. Deniz Baykal, Muharrem İnce, Selin Sayek Böke, Sarp Kuray ve Özcan Purcu gibi davet ettiğimiz, etkinlik yaptırdığımız insanlar oldu. Roman mahallelerine ne zaman erzak dağıtılacağını Kocaeli benden öğrendi. İşte muhafazakar, cumhuriyetçi bir mahalle olan 28 Haziran Mahallesi’nde hayır oyları kafa kafaya çıktı. Adalet Yürüyüşü’nde bir kolumuzda Ali Haydar Konca bir kolumuzda Zekai Kahyaoğlu vardı. Siyasette biz hep bir üst fotoğrafı, kucaklaşma fotoğrafını yaratmak istedik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu en iyi anlayan insanlardan biriyim ve bunu da Kocaeli’de yaptık. Ben hayatımda hemşericilik siyasetinden hep uzak durdum. Benim babam Erzincanlı, tüm Erzincanlılar bana oy verir. Yok böyle bir şey. Bu düz mantıktır. Ben aday adaylık sürecinde bir istifa açıklaman oldu, bir de aday adaylık açıklaman oldu. Bunu ukalalık olsun diye söylemiyorum, bunu kimse yanlış anlamasın, istifam bile herhalde en iyilerdendir, aday adaylık açıklamam da son yıllarda yapılan en iyi aday adaylık açıklaması etkinliğidir. Her ikisi de oldukça kalabalık oldu. O adaylık açıklamamda parti emektarları vardı ama bunun yanında esnaf vardı, sağdan soldan sendikalar, bütün renkler vardı. Demek ki Mehmet Ümit Küçükkaya olarak toplumun bütün katmanlarına dokunabilmişiz. Ben Erzincanlılığın ötesinde İzmitliyim. İzmit doğumluyum, Körfez’de, Kartepe’de çalışmışım. İhsaniye’de elma toplamışım, buz haneye yetiştirmişim. Çocukken Darıca’da pelikan tarafından kovalanmışım. Gültepe’de misket oynamışım, Zabıtan Mahallesi’nde futbol oynamışım. İzmit’in her bölgesinde arkadaşlarım var, insan biriktirmişim. Bunlar önemli şeyler. Ben Cumhuriyet Halk Partisi listelerine bir farkındalık, bir hareket, en önemlisi bir dinamizm getiririm.

ROL MODEL OLABİLİRİM

Sizin diğer adaylardan farkınız nedir. Bu anlamda neler söylersiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi’ni, tarihini bilen en iyi adaylardan biriyim. Ben şu an Kenan Akman’nın da ne yaptığını bilirim, Erol Köse’nin de ne yaptığını bilirim. Sefa Sirmen’in de Hikmet Erenkaya’nın da… Partinin tarihiyle ilgili hiçbir sorun yok. Gençlik kollarının içinden gelmişim. Onlar rol model olabilecek bir kişiyim. Parti içinde kavgalarımız, tartışmalarımız olmuştur. Bu insanlar da emek orijininde bir değerlendirme yaptıklarında benden yana tavır koyacaklarını bilirim. Ben milletvekili olursam örgütü en iyi tanıyan milletvekili olmuş olurum. Bu anlamda da büyük katkı sağlarım. Yerel seçimlere çok az zaman kaldı. Ne olursa olsun 1999’dan sonra Kocaeli’nin tek başarısı olan “Hayır” başarısında çalıştık. Evet bütün oylar CHP’nin değildir ama bütün siyasal partilerle ilçe binasında toplantı yapabiliyorsak, dörtlü bileşenler dahil tüm sendikalarla ilçe binasında toplantı yapabiliyorsak, bu anlamda önümüzü görebiliyorsak burada bir emek vardır. Burada bir organizasyon yeteneği vardır. Ayrıca kentin en iyi hakkını savunan insanlardan bir tanesiyim. MİA’da bu görüldü. Bize bu konuda saldırdılar. Gram kadar beni korkutamazlar, gram kadar beni çeviremezler. Çöp fabrikasında bu görüldü. Ben ilçe başkanıyken bunları yaptım, milletvekiliyken çok daha büyük işler yapabilirim. Ben ilçeleri dolaşırken kimseden adres almadım, bırakın ilçe başkanlarını onlar zaten arkadaşlarım, yönetim kurulunu, meclis üyelerini birebir tanırım, ismiyle hitap ederim. O yüzden bu kadar farklılıkları 39 yaşında bir insan üstünde taşıyorsa burada bir emek vardır ve bunun da takdir edileceğini ben düşünüyorum.

AVANTAJLI BİR ŞEHİR OLUR

Genel Başkanlık seçiminde Muharrem İnce’yi desteklediğiniz konuşulmuştu. Şimdi Sayın İnce Cumhurbaşkanı adayı. Bunun size bir yansıması olur mu?

Şimdi Muharrem İnce benim Yalova il başkanıyken tanıdığım, uzun yıllardım hukukum olduğu bir insan. Üstelik kendisi benim nikah şahidimdir. Özellikle de görüştüğüm bir abim. Şimdi ben buradan basın yoluyla kimi desteklediğimi kimi desteklemediğimi söylemedim. Genel başkanımız öyle bir tavır gösterdi ki gerçekten takdir gördü. Muharrem İnce’yi aday göstermesinden bahsediyorum. Bunu kolay kolay kimse yapamazdı. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olduğu yerde ben de milletvekili olursam, herhalde Kocaeli, Yalova kadar hizmet alır. Bunun garantisini verebilirim. Ağzından girer, burnundan çıkar Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bunu sağlarım. Genel başkanımızın zaten ailesi Kocaeli’de yaşıyor. Kocaeli avantajlı bir şehir olabilir. Büyük düşünürsek ben bu konuda birçok arkadaştan daha avantajlı olabilirim.

SÜRPRİZ OLMAZ

Aday olma konusunda kendinizi ne kadar şanslı görüyorsunuz?

Şimdi bakın ben ön seçim istedim. Bundan 1 buçuk ay önce tüzük kurultayı vardı. Bakmadım hangi gurup kimi destekliyor diye. Benim için parti içi demokrasi çok önemlidir. Tavrımı da buna göre belirlerim. İlçe başkanıyken de, yani iktidardayken de böyle yaptım. Muhalefette parti içi demokrasi istemek kolay, önemli olan iktidardayken bunu yapabilmek. Söylemek istediğim şey şu, beni yazarlarsa bu çok sürpriz bir şey olmaz. Çünkü partinin tek örgüt başkanıydım. CHP, örgütten bir adam yazması lazım. Bu partinin kurultay delegeliğini yapmış biriyim. Biz sol bir partiysek, emek en yüce değerse, bu partinin 39 yaşında tarihi olmuş isimlerden bir tanesiyim. Bu anlamda şansımım olduğunu düşünüyorum. Ama bu işlerde yüzde yüz noktasında bir şey söyleme şansı da yok. Bu şuan ki üç vekil arkadaşımız için de geçerli. Listelere gelince bir ilçemiz benim ismimi vermemiş, bir ilçe sadece kendi ilçesinde isimleri vermiş. Diğer ilçelerin tümünde varım. Olmaması için bir neden yok.

PLANSIZLIK VİZYONSUZLUK

Başka sorum yok. Sizin söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kocaeli’nin en büyük sorunu plansızlık ve vizyonsuzluk. Derince bir otel olmuş. Körfez keza aynı. Dilovası, İzmit’in birçok bölgesinde hava kirliliği ciddi boyutta. Karamürsel bir emekli evi olma noktasında. İzmit’in bazı bölgeleri otel olmuş, sosyal hayat yok. İzmit 15 senede geriye gitti. Kocaeli’ye artık Kocaeli halkının müdahale etmesi lazım. Evet normal bir büyümeyle büyümüyoruz, göçlerle büyüyoruz ama bizim bir noktadan başka bir noktaya geçmemiz lazım. Bu işlerin AKP’deki bakanlarla, başbakan yardımcılarıyla olmadığı aşikar. Kocaeli’ye yeni bir hava, yeni bir soluk getirmek gerekiyor. Hatta tüm Türkiye’ye yeni bir hava getirmek gerekiyor. Hep oy verin çözeceğiz dediler. Bakın hiçbir şey çözülmüyor. Doları durduramıyorlar. En son bakan açıkladı, ‘Kur artışını ben doğru bulmuyorum, kabul etmiyorum.’ Artık Nasrettin Hoca fıkraları noktasındayız. Artık ülkenin ciddi bir değişime ihtiyacı var. Bu da CHP’nin öncülüğünde olacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fikri Işık, Kocaeli’deki Ar-Ge merkezi sayısını açıkladı

Fikri Işık, Kocaeli’deki Ar-Ge merkezi sayısını açıkladı