02 Haziran 2020 Salı

Kuzey Marmara Otoyolu köylüleri mağdur etti

Kuzey Marmara Otoyolu köylüleri mağdur etti

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları nedeniyle tarlaları zarar gören Gebze Denizli köylülerinin sesini meclise taşıdı

18 Nisan 2019 Perşembe 16:31 Siyaset

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kuzey Marmara Otoyolu Çalışmaları nedeniyle tarlaları zarar gören Gebze Denizli köylülerinin sesi oldu. Köylülerin sesini TBMM’ye taşıyan Türkkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli Gebze’ye bağlı Denizli Mahallesi sakinleri, devam eden Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları nedeniyle ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır” diyen Türkkan, “Osmangazi Köprüsü’nün bağlantı yolu yakınında yer alan üst geçidin betonarmesi yapılmış ancak asfaltlanmamıştır. Bu üst geçit şu anda vatandaşın kullanımına kapalıdır.151 kilometrelik üstgeçit açılmadığından dolayı başka alternatif yolları bulunmayan Denizlililer tarımsal alanlarına, çiftliklerine ulaşmakta büyük sorun yaşamaktadır” diye yazdı.

SERVİS YOLU OLDU

İYİ Partili Vekil Türkkan, “Otoyolun yapım işini üstlenen Limak İnşaat’a ait ağır vasıtalar Denizli Mahallesi’ndeki bahçe yollarını servis yolu olarak kullanmaktadır. Bu yüzden bahçe yollarındaki çökmeler nedeniyle doldurulan taş malzeme, yol haricinde bahçelere taşmış durumdadır, köylüler bahçelerine girememekte, tarım yapamamakta ve bahçelerini kullanamamaktadır” dedi.

NE ZAMAN BİTECEK?

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Denizli’nin de etkilendiği bölgedeki mıcır santralini de önergesine taşıdı. “Bölgede 147 km boyunca kurulan mıcır santrali gürültü kirliliğine neden olmakta ve bu santralin çevreye bıraktığı taş tozları tarım alanlarını, bahçeleri zarara uğratmaktadır.” diyen Türkkan,  “Bu nedenle Denizlililer ürün yetiştiremez hale gelmiştir. Mıcır santralinin faaliyetinin durdurulmasının gündemde olduğu kendilerine söylenmesine rağmen santral hala çalışmaya devam etmektedir” diye konuştu. 

ORTAK ÇALIŞMA DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde köylülerin yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Türkkan, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmesinin düşünülüp düşünülmediğini de Bakan Turhan’a soru olarak yöneltti.

İşte Türkkan’ın soruları:

1- Denizli Mahallesi’nde yaşayanların bir an önce açılmasına ihtiyaç duyduğu, Osmangazi Köprüsü’nün bağlantı yolu yakınında yer alan üst geçidin asfaltlanması ne zaman yapılacaktır? Bu üst geçit kullanıma ne zaman açılacaktır?

2- 151 kilometrelik üstgeçidin açılmaması nedeniyle başka alternatif yolları bulunmayan ve tarım alanlarına, çiftliklerine ulaşmakta büyük sorun yaşayan Denizlililerin, bu üst geçit açılana kadar mağduriyetlerinin nasıl giderilmesi düşünülmektedir? Mağduriyetlerini giderici bir düzenleme ya da alternatif başka bir yol yapılması gündemde midir?

3- Otoyolun yapım işini üstlenen Limak İnşaat’a ait ağır vasıtaların Denizli Mahallesi’ndeki bahçe yolları dışında kullanabileceği başka bir servis yolu yok mudur? Bu yolu kullanan bu vasıtaların Denizli mahallesindeki insanımızın adeta geçim kaynağı olan tarım alanlarına, bahçelerine zarar vereceği daha önce düşünülmemiş midir?

4- Bahçe yollarındaki çökmelerden dolayı doldurulan taş malzemenin yol haricinde bahçelere taşacağı, bu nedenle köylülerimizin tarım yapamayacak hale geleceği ve bahçelerini kullanamayacağı hesaba katılmamış mıdır?

5- Köylülerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi düşünülmekte midir? Bu konuda köylülerimizin tarım alanlarını ve bahçelerini eskisi gibi kullanabilmesi için nasıl bir çalışma yapılacaktır?

6- Limak İnşaat’ın servis yolu olarak kullandığı bu yolların eski asfalt haline getirilmesi düşünülmekte midir? Bu ne zaman gerçekleştirilecek, Denizlililerin bu mağduriyeti ne zaman giderilecektir?

7- Denizli Mahallesi’ni de içine alan bölgede 147 km boyunca kurulan mıcır santrali kurulmadan önce bu santralin çevreye ve insanlığa vereceği zarar hesaba katılmış ve bu konuda tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?

8- Mıcır santralinin çevreye bıraktığı taş tozları nedeniyle tarım alanları, bahçeleri zarara uğrayan ve ürün yetiştiremez hale gelerek geçim kaynağından olan Denizlililerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

9- Bu santralin durdurulmasının gündemde olduğu kısa süre önce kendilerine söylenmesine rağmen santral neden hala çalışmaya devam etmektedir? Mıcır santrali faaliyetine ne zaman son verecektir?

10- Köylülerimizin yaşadığı mağduriyetler ile ilgili olarak Bakanlığınızca Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ÇMO Şube Başkanı Sait Ağdacı istifa etti

ÇMO Şube Başkanı Sait Ağdacı istifa etti