22 Mayıs 2019 Çarşamba

MHP adaylarını güvenlik soruşturmasından geçirecek

MHP adaylarını güvenlik soruşturmasından geçirecek

MHP, yerel seçimde FETÖ ve benzeri unsurların partiye sızmasını önlemek için hem belediye başkanı hem de meclis üyeliğine adaylık müracaatı yapacakları güvenlik soruşturmasından geçirecek

07 Ekim 2018 Pazar 14:09 Siyaset

24 Haziran seçimleri öncesi adaylarını, FETÖ  üyesi ve yasa dışı eylemlerde bulunanlarla yüz kızartıcı bir suçu, sabıkası  olanların bulunmaması için yoğun incelemeye tabi tutan MHP yönetimi, aynı  uygulamayı yerel seçimlerde belediye başkan ve meclis üyesi adaylarına yönelik  yapmak için de harekete geçti. Bu çerçevede, genel merkezde hukukçulardan oluşturduğu heyetin,  adayların öz geçmişlerine ilişkin titiz inceleme yapmasına karar verildi. 31 Mart 2019'da yapılması öngörülen yerel seçim hazırlıklarına  yoğunlaşan, bazı il ve ilçelerde adaylarını kamuoyuna duyuran MHP, seçim için  partinin ilke ve prensiplerine uygun davranan, toplumda ve bulunduğu bölgede  çalışmalarıyla itibarlı adaylar belirlemek için çok yönlü araştırma yapıyor. Bu çerçevede hem teşkilat bazında çalışan hem de kamuoyu araştırmaları  yaptıran parti, bir yandan da mevcut belediye başkanlarının taahhütlerini ne  ölçüde yerine getirdiklerine ilişkin raporları ele alıyor.

"AİDİYETLERİNİ MASAYA YATIRIYORUZ"

Parti yetkilileri, bu raporların mevcut belediye başkanlarının yeniden  aday gösterilip gösterilmemesi konusunda önemli kriterlerden biri olduğunu  belirtti. Yetkililer, "Mevcut belediye başkanlarımızın çalışmalarını  değerlendireceğiz. Partimize olan aidiyetlerini masaya yatırıyoruz.  Belediyelerimize bir nevi karne veriyoruz. Bu karne üzerinden de liderimize, bazı belediye başkanlarımızın devamı ya da bazılarının devam etmemesi hususundaki  kanaatimizi kendi takdirlerine sunuyoruz. Partimizin ilke ve prensiplerine aykırı  davranan, toplumda itibar kaybı yaşayan ve partiye aidiyet bağı azalan mevcut  belediye başkanlarını kesinlikle aday göstermeyeceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.

SIZMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN

Yetkililer, genel seçimde olduğu gibi yerel seçimde de belediye başkanı ve meclis üyeliğine aday olacakla için, partiye ve teşkilata FETÖ ve benzeri unsurların sızmaması için güvenlik soruşturması yapılacağını belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye zor ve meşakkatli bir süreçten geçti. Bölünmenin eşiğinden döndü. O dönemde partimize yönelik imza operasyonunda başrollerde oynayan ve  sonradan FETÖ'cü oldukları çok bariz bir şekilde açığa çıkan, gördüğümüz bazı unsurların yeniden sızmalarının önüne geçmek için gerek meclis üyeliklerinde gerek başka kurullarda güvenlik soruşturması yapacağız. Bunun için de genel merkezde hukukçulardan oluşan bir grubu teşekkül ettirdik."

EŞİNE EL KALDIRAN ADAY ELENMİŞTİ

Bu arada MHP, 24 Haziran 2018'de gerçekleştirilen 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimleri öncesi yaptığı inceleme sonucu 89 aday adayını FETÖ  irtibatı, eşe yönelik şiddet ve dolandırıcılık gibi gerekçelerle elemişti. Komisyon, adli sicil incelemesi sonucu, eşine el kaldırdığı ancak daha  sonra barıştığı anlaşılan bir aday adayının başvurusunu da geri çevirmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Diş implant ihracatı atağa kalktı

Diş implant ihracatı atağa kalktı