27 Şubat 2020 Perşembe

Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi

Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında Kandıra’ya yapılması planlanan çöp bertaraf tesisi ile ilgili fikirlerini açıkladı

17 Ocak 2020 Cuma 13:50 Siyaset

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Zafer Mutlu, il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Mutlu, Kandıra’da yapılması planlanan çöp depolama alanı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Çöp depolama alanına konuşan Mutlu, “Kandıramız turizm bölgesidir. Ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tedbirler alınacak olsa da risklidir. Bu sebeplerle depolama alanının hiç yapılmadan yakma yapılması, illa ki yapılacaksa depolamanın eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak olan alanlar seçilmelidir” diye konuştu.

“GEREKLİ EHEMMİYETİ GÖSTERMEDİĞİ İÇİN”

Atıkların işlenmeden düzenli depolama alanlarına depolanması 2005 yılında Avrupa Birliği tarafından yasaklandığını ifade eden Mutlu, “Yakma konusu yıllardır Büyükşehir Belediyemizin gündeminde olmasına rağmen, İZAYDAŞ’ın kapasitesinin dolacağı bilinmesine rağmen, tesis için yer belirlenmiş ve çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, daha da önemlisi birkaç yıl önce bu projenin tanıtımı için siyasi parti temsilcilerini, STK’ları Fransa’ya götüren Büyükşehir yetkilileri bu süreçte gerekli ehemmiyeti göstermediği için bu proje yapılamamıştır. Şimdi gelinen aşamada vakit harcandığından ve yakma tesisi yetişmeyeceğinden dolayı Avrupa’nın terk ettiği bir yöntemi nereye yapılırsa yapılsın vatandaşımızı mağdur edecek yeniden uygulamaya konulması tam bir acziyet ifadesidir” dedi.

“KULLANILMAYAN TAŞ OCAKLARINA YAPILSIN”

Mutlu, “Şimdi Kandıramız’da kurulması planlanan Evsel Atık Depolama Alanı ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. Kandıramız turizm bölgesidir. Zemin olarak daha yumuşaktır. Yer altı kaynakları, dere kaynakları mevcuttur. Ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tedbirler alınacak olsa da risklidir. İzmit şehir merkezinin de Kandıra yönünde yoğunlaşması planlandığını biliyoruz. Tüm bu sebeplerle depolama alanının hiç yapılmadan yakma yapılması, illa ki yapılacaksa depolamanın eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak olan alanlar seçilmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'te yangın paniği

İzmit'te yangın paniği