22 Ocak 2019 Salı

Nevzat Doğan: İzmit Belediyesi'nde para da var huzur da

Nevzat Doğan: İzmit Belediyesi'nde para da var huzur da

İzmit Belediyesi Mayıs ayı meclisinin 2’nci oturumunda 2017 yılı kesin hesabı görüşüldü. Meclis toplantısında personel giderlerini eleştiren CHP’ye cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “İzmit Belediyesi’nde para da var huzur da. Bir şeyi eleştirirken geçmişi de unutmamak lazım. Ben iddia ediyorum, İzmit Belediyesi çalışanlar açısından en rahat dönemini yaşıyor" dedi

15 Mayıs 2018 Salı 17:10 Siyaset

İzmit Belediyesi Mayıs ayı toplantısının 2’nci oturumu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2017 yılı kesin hesabı görüşüldü. CHP grubu 2017 bütçesine şerh koyarken, İzmit Belediyesi'nin 2017 yılı kesin hesabına göre İzmit Belediyesi gelirleri 214 milyon 57 bin 978 lira 42 kuruş şeklinde, giderler ise 219 Milyon TL şeklinde CHP şerh koymasına rağmen oy çokluğu ile onaylandı. CHP grubu adına konuşan meclis üyesi Birol Sağlam, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı, vergi toplama konusunda çok düşük seviyelerde olmakla suçlarken, 2014 yılında belediyenin borcunun 207 Milyon TL’den, 2017 yılında 216 Milyona çıktığını söyledi.

BORÇLA FİNANSE EDİLİYOR

CHP grubu adına konuşan Meclis ve Plan Bütçe Komisyon üyesi Birol Sağlam, “Belediye büyük bir borçlanma içindedir. Belediyenin borçlanma açısından mali durumu son derece bozuktur. Zira toplam borç tutarı 2017 yılı itibariyle 216.259.100 TL’dir. Bunun anlamı belediye varlıklarının %47’si borçlarla finanse edilmektedir. 2017 yılının kesin hesapları incelendiğinde Belediyenin tahsilat işlemlerinde alacak kaleminde sıkıntılar olduğu görünmektedir. 2017 yılı vergi tahsilatı oranı %70,24 olarak gerçekleşmiştir. Gelecek yıla devreden vergi tahakkuku 27.933.131.77 TL’dir. Alacakların tahsilinden birinci derecede belediye başkanı sorumludur” dedi.

KAPIDA MAAŞ İÇİN YATILIYORDU

CHP’nin personel giderlerini eleştirmesine cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, "Ciddi bir işle rakamlarla uğraşıyoruz. Ne yaparsanız yapın rakamlar doğruyu söyler. Muhalefetin verdiği rakamlar doğru değildir. İş yapılırken gayret edilip edilmediği, samimiyet var mı yok mu, hakka adalete uyuluyor mu uyulmuyor mu buna bakmak lazım. Göreve geldiğim günden itibaren  personel maaşlarında bir gün bile  gecikme olmamıştır. Eskiden  belediyenin kapısında maaş için yorgan döşek yatılan günleri unutmayalım. Emekli olanların her türlü alacağını peşin olarak ödüyoruz. İzmit Belediyesi’nde para da var huzur da. Bir şeyi eleştirirken geçmişi de unutmamak lazım.

EN RAHAT DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Ben iddia ediyorum, İzmit Belediyesi, çalışanlar açısından en rahat dönemini yaşıyor. Önce  çalışanın hakkı hukukunu düşünüyoruz. Belediye bütçemiz her yıl artmakta ve  gerçekleşme oranında da Türkiye’nin en iddialı belediyesiyiz. Tıpkı Türkiye gibi çok hızlı büyüyen bir belediyeyiz. Mali yönetim bakımından İzmit Belediyesi Türkiye’ye örnektir. Devlete olan boraklarımızı da yapılandırmış durumdayız. İzmit Belediyesi 3-4 yıl sonra  borçsuz bir belediye olacak. Belediyemizin iki şirketinin de borcu bulunmamaktadır. Tahsilat oranınınız da Türkiye ortalamasından aşağı değildir. Kiralama da örneğiz. 3 yıllık kira bedelini peşin alıyoruz. Paramıza sahip çıkıyoruz. Bir kesim var ki vergisini ödemeye alışamamış. Bunların peşini bırakmış değiliz. Bu sorun belediyemizin tahsilat sorunu değil bazı kişilerin vergi alışkanlığından gelmektedir. Fakat bunların da peşini bırakmıyoruz.

30-35 MİLYON GİRECEK

Vergi  bir vatandaşlık görevidir. Borçları daha  da düşürmeliyiz, gelin muhalefet olarak siz de destek olun. Hadi gelin eleştirilerinizde samimisiyseniz vergi borcunun ödenmesi konusunda da yardımcı olun. Hiç merak etmeyin, İzmit Belediyesi hiçbir kuruluşun göstermediği derecede alacakları konusunda hassasız. Milletin kuruşunu ziyan etmiyoruz. İzmit Belediyesinin en güçlü yanı parayı en iyi şekilde yönetmesidir. Yoksa bu kadar büyüyemeyiz. İzmit Belediyesi güzel işler yapıyor. Gültepe’de bir milyon liraya aldığımız yer sayesinde kasamıza 30-35 milyon gelir girecektir. Bütçemizin gerçekleşme oranı  tam on ikiden vurmuş gibidir” dedi. Bir sonraki meclisin 5 Haziran Salı günü saat 18.00'de yapılması kararlaştırıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tatlıgül: Akıttığınız kanda boğulacaksınız

Tatlıgül: Akıttığınız kanda boğulacaksınız