22 Temmuz 2019 Pazartesi

Nihat Değer: Hangi yetkiyle toplu sözleşme yapıyorsun!

Nihat Değer: Hangi yetkiyle toplu sözleşme yapıyorsun!

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, AK Parti Derince Belediye Başkan adayı Zeki Aygün’e yüklendi. Değer, “Seçimlere 12 gün kala, belediye ile hiçbir hukuki ilişkisi olmayan bir “aday‘’ın, söz söylemesi her şeyden önce “ahlaki” değildir” dedi

19 Mart 2019 Salı 20:53 Siyaset

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, AK Parti Derince Belediye Başkan adayı Zeki Aygün’e yüklendi. Derince Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü işçilerini ziyareti sırasında haftaya işçilerle toplu iş sözleşmesi imzalanacağını söyleyen Zeki Aygün’e tepki gösteren Değer, “Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, seçimlere 12 gün kala, bugüne dek tıkanmış, emekçileri canından bezdirmiş bir toplu sözleşme için, belediye ile hiçbir hukuki ilişkisi olmayan bir “aday‘’ın, söz söylemesi her şeyden önce “ahlaki” değildir” dedi.

ALİ HAYDAR BULUT’U DA EZDİ

Değer şunları söyledi: "Başiskeleli Sayın AKP Belediye Başkan Adayı Zeki Aygün içine düştüğü büyük panik ve dağınıklık yüzünden bütün seçim yasaklarını ve Siyasi Partiler Kanunu’nu ezip geçen ve hiçe sayan işlere batmaya devam ediyor. Bunun son örneği sanki hali hazırda mevcut Belediye Başkanı Sn. Ali Haydar Bulut yokmuş gibi, hem Belediye Yönetimi, hem yetkili Sendika hem de İşveren Sendikası adına söz söylemesi ve bir Toplu Sözleşmeyi imzalayacağını deklare etmesidir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, seçimlere 12 gün kala, bugüne dek tıkanmış, emekçileri canından bezdirmiş bir toplu sözleşme için, belediye ile hiçbir hukuki ilişkisi olmayan bir “aday‘’ın, söz söylemesi her şeyden önce “ahlaki” değildir.

İŞÇİLER ATILIRKEN NEREDEYDİN?

Sn. Zeki Aygün’ün emekçiler ile ilgili zerrece bir derdi ve katkı verme niyeti olsaydı, Kocaeli’nde başta Yıldız Entegre, Ford Otosan, İzocam, Flormar, Posco-Hyundai Assan grevleri ve direnişlerinde, eski bir Milletvekili olarak  “bir parça” çabası olurdu. Soruyoruz, Sn. Zeki Aygün’e ilimizde bu grevler ile binlerce emekçi işinden edilirken neredeydiniz? Bu grevlerin hangisinde emekçilerin yanında oldunuz? Kocaeli’nde İsrail menşeili bir özel firmada çoğu kadın 300 emekçinin bir yıldan fazla süredir yazın sıcağı kışın soğuğunda yaptıkları direnişe neden el atmadınız?

EMEKÇİ DOSTU DEĞİLSİN

Çünkü siz işçi emekçi dostu değilsiniz. Siz grev yasaklayıcısınız. Siz toplu sözleşmelerde açlık sınırın altında ücret veren, asgari ücreti açlık sınırının çok altında reva görensiniz. Sn. Zeki Aygün Derince Belediye Başkanlığı adaylığı için bütün umutlarının tükendiğini anlayınca, hem mevcut Belediye Başkanı Sn. Ali Haydar Bulut’u ezmiş, yok saymış, hem de seçim öncesinde tıkanan bir toplu sözleşmeyi imzaladığını! beyan ederek, seçim dönemi boyunca tüm ilkeleri yerle bir etmiştir.

BELEDİYEYE SOPA GÖSTERİYOR

Ayrıca, böyle bir beyanat ile, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nu ve daha da önemlisi, Sendikal Hak ve Özgürlüklerin kullanımını tahrip etmiştir. Diğer yandan Sn. Zeki Aygün, Belediye’nin nasıl ve ne şekilde yetkilendirdiği meçhul işveren sendikası üzerinden belediyeye sopa göstermesi çok manidardır. Bu Belediye 3 dönemdir hangi parti tarafından yönetilmiştir ki Sn. Aygün Belediye idaresine rağmen işveren sendikasına ricat etmektedir? Hem Belediye, hem Yetkili Sendika hem de İşveren Sendikası adına söz söyleme cüretini bulabilen bir başka Belediye Başkan Aday’ını henüz bu meydanlar görmemişti.

BİZ HEP DESTEK VERDİK

Her zaman işçilerden ve emekçilerden yana olduğunu ispatlayarak, sendika avukatlığı ve 2 dönem Kocaeli Baro Başkanlığı yapan Belediye Başkan Adayımız Av. Sy. Sertif Gökçe ve biz yıllarca sendikacı olarak yukarıda belirttiğimiz işçi direnişlerinin tamamında gerek kişisel gerekse partim CHP olarak yer aldık, destek verdik ve onlar ile direnişlerde alın teri akıttık. Bu yüzden Derince Belediyesi emekçilerine sesleniyoruz, İşçi emekçiler ile hiçbir zaman birlikte olmamış, onları bir gün bir anlamak istememiş, Sn. Zeki Aygün’ün demeçlerini dikkate dahi almayın.

SAMİMİYET YOK

Derince’ye bizler hep birlikte geldiğimizde, emekçilerin tüm sorunları sendikalarımız ile kolkola çözülecek ve çok daha yüksek ücret oranları ile toplu sözleşmeler imzalanacaktır. Bunu yapacağız çünkü daha önce de yaptık. Ayrıca herkes bilir ki bir Belediye Başkanı “işçisine zam vermek istediğinde bunun önünde hiçbir yasal engel bulunmamaktadır”. Görev süresinin her anında, istediği zaman “ek protokol” ile bu zammı hayata geçirebilir. Bu yüzden Sn. Aygün, halihazırda Kocaeli’nin en huzursuz mutsuz belediye emekçileri olan Derince Belediye işçilerine söylediği sözlerin hiçbir noktasında samimiyet yoktur.

DAHA YÜKSEK ZAM ALACAKLAR

Derince’lilerin adayı Av. Sertif Gökçe ile Derince halkı ve Belediye emekçileri derin bir oh çekecek. Derince Belediyesinin tüm çalışanları şunu iyi bilmelidir. Kocaeli’de ki tüm ilçe belediyelerinde çalışanların alacağı zamdan daha yüksek zam alacaklar. Şimdiye kadar olan tüm alacakları da kuruşuna dek ödenecek. Onurlu bir yaşamı sağlayacak yüksek ücretleri toplu sözleşmeler ile garanti altına alınacaktır. Tüm Derince halkımıza ve emekçilere saygı ile ifade ediyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bekçilik başvuruları başladı: Kocaeli'den 300 kişi alınacak

Bekçilik başvuruları başladı: Kocaeli'den 300 kişi alınacak