22 Eylül 2019 Pazar

ÖDP: Yerel seçimler direniş mecrası olmalı

ÖDP: Yerel seçimler direniş mecrası olmalı

Yerel seçimlerle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştiren ÖDP İl Başkanı Ömer Budak, yerel seçimlerin demokrasi ve direniş mecrası olması gerektiğini söyledi

15 Kasım 2018 Perşembe 15:32 Siyaset

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Kocaeli İl Örgütü yerel seçimlerle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yerel seçimlerin demokrasi ve direniş mecrası olması gerektiğini vurgulayan ÖDP İl Başkanı Ömer Budak şunları söyledi: ‘’Krizle birlikte ülke gündemini belirleyen önemli konulardan birisi de 2019 Mart’ında gerçekleşecek yerel seçimlerdi. Öncelikle ifade edilmesi gereken şey, gerek 16 Nisan referandumu gerekse de 24 Haziran’da da görüldüğü üzere, seçimlerin artık gerçek anlamda seçim olmadığı gerçeğidir. Yerel seçimler de bu anlamda 24 Haziran’a benzer şekilde, AKP-MHP iktidar blokunun devletin tüm imkanlarını kullanarak sonucunu önceden tayin etmeye çalışacağı bir aldatmaca olacaktır.

DAYANIŞMA ZEMİNLERİ OLMALI

Bu gerçek bir yana bırakılarak yerel seçim değerlendirmelerinin yapılması muhalefet için en büyük yanılgılardan birisi olacaktır.  Yerel seçimler bu anlamda tek adam rejimine karşı her alanda sürdürülecek mücadelenin bir aracı olarak değerlendirilerek, bu süreç asıl olarak halkın yerel direniş ve dayanışma meclislerinin inşa edilmesi anlayışıyla ele alınmalıdır. Bu anlamda yerel seçimler,  tek adam rejimi karşısında halkın direniş ve dayanışma zeminlerinin güçlendirilmesine ve yerel demokrasi anlayışının geliştirilmesine dayanan bir siyasal mücadele alanı olarak değerlendirilmelidir.

ÖN SEÇİM OLMALI

Bu anlamda yerel birlikler, ittifaklar dahil tüm tartışmalarda belirleyici olan da bu siyasal anlayış olmalıdır. Bu anlayış çerçevesinde muhalefet, aday belirleme süreçlerini merkezden atama ya da siyasetler arası mutabakatla değil; yerel demokrasinin inşasına hizmet edecek, tüm halkın katılımına olanak verecek ön seçimle gerçekleştirmelidir. Seçime bu anlayışla belirlenecek ortak adaylarla girmelidir. Ayrıca 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporlarında birçok AKP'li belediyenin yapmış olduğu usulsüzlük ve milyonlarca liralık harcama gözler önüne serilmiştir.

USULSÜZLÜK YANSIDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mal ve hizmet alımı harcamalarında 3,3 milyar lirayı eksik göstermesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin mahalle yollarında toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı işleri ile ilgili zabıta müdürünü Tayland'a teknik eğitime göndermesi, Güngören Belediyesi'nde, belediye hizmet araçlarını herhangi bir görev emri olmadan özel işlerinde kullanması, yakıt giderleri ile otoyol ve köprü ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılanması, Arnavutköy Belediyesi'nin piyasa fiyatı 1,72 TL olan 1 metre hortuma 78 TL ödemesi, 648 kişi katılan Bursa gezisine 10 bin kişilik hakediş ödenmesi gibi birçok usulsüzlük bu raporlara yansımıştır.

MÜCADELE EDECEĞİZ

16 yıllık AKP iktidarı boyunca, yerel yönetimlerin işlevi değiştirilerek, kamucu anlayış tasfiye edilmiş, yerel yönetimler yolsuzluk ve rant ile anılır olmuştur. Yaşanan bu yolsuzluklarla herhangi bir çıkar gözetmeyen, halkı yönetime ortak eden, şeffaflık ve hesap verilebilirlik çerçevesinde halkın yerel yönetim harcamalarını etkin denetlediği, kamucu bir yerel yönetim anlayışıyla mücadele edilebilir. Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak, yerel yönetimlerde bu devrimci anlayış çerçevesinde halkın iktidar olmasını güçlendirecek zeminlerin çoğaltılması ve güçlendirilmesi için mücadele edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.’’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kuşçu oldu

İYİ Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kuşçu oldu