21 Ekim 2018 Pazar

  • 5,644 TL
  • 6,498 TL
  • 222,20 TL
  • 96.455

Tahsin Tarhan, Hünkar Çayırı’nı TBMM’ye taşıdı!

Tahsin Tarhan, Hünkar Çayırı’nı TBMM’ye taşıdı!

Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu ve vefat ettiği Hünkar Çayırı’nın satışını TBMM’ye taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, satışın yapıldığı Erzincanlılar Vakfı ile Binali Yıldırım’ın bağını sordu. Tarhan, “Başbakan’ın satıştan haberi var mı yoksa zora mı düşürülmek isteniyor” dedi

11 Ocak 2018 Perşembe 11:13 Siyaset

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, çağ açıp çağ kapatan padişah Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın satılması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yaparak tarihe ve millete yapılan saygısızlığı gündeme taşıdı. Tahsin Tarhan, iki senedir Hünkar Çayırı’nın satılmasını engellemek için bütün demokratik yollara başvurduklarını belirtirken, yetkili makamların kendilerine “Asla satılmayacak” dediğini kaydederek “Ancak öğrendik ki Erzincanlılar Vakfı’na tahsis edilmiş. Hem de pul parasına. Hünkar Çayırı bir tarihtir. Osmanlı torunu olmakla övünenlerin önce tarihe ve onun mirasına sahip çıkması gerekir” dedi.

ÇAĞ AÇIP, ÇAĞ KAPATAN PADİŞAHIN MİRASI SATILDI

Sözlerine devam Tarhan, şunları kaydetti: “Söz konusu olan Hünkar Çayırı sıradan bir yer değildir. Çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yerdir. Tarihi mirasına sahip çıkmayan toplumlar asla iflah olmazlar. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Rant için gözü hiçbir şey görmeyenleri tarih asla affetmeyecektir. İktidar her zamanki gibi tutarsız politikalar izlemeye devam ediyor. 3 ay önce soru önergesi ile Hünkar Çayırı’nın akıbetini soruyoruz. ‘Özelleştirme kapsamında mıdır? Tarihi dokusunu bozacak bir girişim var mıdır?’ diyoruz. Maliye Bakanı Naci Ağbal yazılı olarak cevap veriyor: ‘Asla böyle bir durum söz konusu değil.’ Aradan 3 ay geçiyor Hünkar Çayırı satılıyor. Bu millete karşı yapılan bir ayıptır, saygısızlıktır.

ERZİNCANLILAR VAKFI İLE BAŞBAKAN’IN BAĞLANTISI NEDİR?

Hünkar Çayırı’nın 30 yıllığına Erzincanlılar Vakfına tahsis edilmesini duyduğumuzda bizlerin aklına Sayın Başbakan geliyor. Çünkü Sayın Başbakan bu derneğin onursal üyesi… Soruyoruz? Bu durumdan Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın haberi var mıdır? Yoksa tarihi bir miras, ranta kurban edilerek Başbakan zora düşürülmek mi isteniyor? Vakıf Hünkar Çayırı’nı sözde okul veya üniversite yapımı için kullanacakmış. Hünkar Çayırı, üniversite için kullanılacaksa hemen bitişiğinde bulunan Gebze Teknik Üniversitesi için kullanılmalıdır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çelik: Haldız'a yapacağınız kıyağı mahallelere yapın!

Çelik: Haldız'a yapacağınız kıyağı mahallelere yapın!