25 Ocak 2021 Pazartesi

Tahtalı: Alınan tedbirler yetersiz

Tahtalı: Alınan tedbirler yetersiz

Saadet Partisi Körfez İlçe Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı Mehmet Ali Tahtalı, esnafın ağır bir süreç yaşadığını, alınan ekonomik tedbirlerin yetersiz kalacağını söyledi

11 Aralık 2020 Cuma 15:04 Siyaset

Kendisi de esnaf olan Mehmet Ali Tahtalı, pandemi döneminin en çok olumsuz yükünü esnafın çektiğini ifade ederek, “Covid-19 denilen virüs nedeniyle ağır bir salgın süreci yaşamaktayız. Esnafımız yaşanan virüs korkusu, alınan tedbirler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle olumsuz etkileniyor. Ciddi sıkıntılar yaşayan esnafımız, pandemi dönemi süresince kalıcı ve etkili tedbirler istiyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalar esnafın borç yükünü arttırmaktan ve gelecekte daha da fazla tıkanmasına neden olacak borçlandırmadan öteye gitmedi. Birçok esnaf günü siftahsız kapatıyor, kepenk kapatmak zorunda kalanlar ise evlerine götürecek ekmek bulamıyorlar. Böyle bir ortamda dahi esnafın vergi, aidat, taksit ve fatura ödemesi bekleniyor. Gelecek endişesi nedeniyle insanlar para harcamamaya çalışıyor, zorunlu ihtiyaçlar için harcama yapılıyor. Bu sürecin sağlıklı şekilde atlatılması için herkes elini taşın altına koymalı. Esnafın, yalnızca evine ekmek götürecek, yanında çalıştırdığı insanların maaşını ödeyebilecek kadar para kazanabileceği hesaplanarak, diğer giderleri için ödeme beklenmemelidir” dedi.

"AİDAT BORÇLARI SİLİNEBİLİR"

Mehmet Ali Tahtalı, herkesin haklı olarak gelirlerinin bitmemesi ve destek verilmesini beklediği bir dönemde yapılması gerekenlerin küçük ama önemli dokunuşlar olacağını sözlerine ekleyerek, “Körfez Ticaret Odası, Körfez Esnaf Odası, Körfez Pazarcılar Odası fedakarlık yaparak 2020-2021 yılı aidat borçlarını silerek önemli bir destek sağlayabilirler. Esnaf bir yandan günü kurtarmak için kepenk açarken, diğer yandan da biriken vergi, SGK, personel giderleri, kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları, alınan kredilerin taksitleri ile gün geçtikçe daha çok ezilmekte, çıkmaza girmektedir. Bunun çözümü de alınacak kalıcı ve etkili çözüm yolları ile sağlanabilir” dedi.

"15 GÜN İNSANLAR EVLERİNDE TUTULMALI"

Mehmet Ali Tahtalı açıklamasının devamında alınan pandemi ve ekonomik tedbirleri değerlendirerek, “Şu ana kadar alınan tedbirleri yetersiz buluyoruz. En az 15 gün insanlar evlerinde tutulmalı, çevre ve ortam temizliği, sterilizasyonu yapıldıktan sonra yavaş yavaş normale dönmeliyiz. Akşam saatlerinde, hafta sonlarında yapılan ve kısmen olma özelliği taşıyan kısıtlamaların yeterli olmasını beklemiyoruz. Bu şekilde devam ettiği sürece kapatılan esnafın tamamen batmasından, ekonomik krizin büyümesinden başka hedefe ulaşılamayacaktır. Pandemi kısıtlamalarından zarar gören ve kapatılan esnafa destek amacıyla açıklanan Körfez Belediyesi’nin biner liralık ayni yardımı, Büyükşehir Belediyesi'nin vereceği biner lira ve çalışanlara koli yardımları ancak yaraya merhem sürmek, parmak basmak anlamı taşıyacaktır. Bu esnafın ödeyemediği faturaları, kira borçları, tarihi gelen geri ödemeleri var. Bunlara yönelik çalışmalar yapılmalı, diğer yandan da kısmi de olsa hizmet verebilen ve açık olsa da ciroları düştüğü için zorlanan esnaflar da unutulmamalı. Kademeli olarak yapılacak yardım oranları herkese dokunursa bunun olumlu etkileri zincirleme olarak piyasaya ve halka yansır. Körfez Belediyesi’ne de önerimiz dağıtacağı ayni yardım kartları için mahallelerde yer alan marketler de unutulmamalı, harcamaların buralardan yapılması sağlanmalıdır. Kart verilen esnaf veya vatandaş mahallesinden alışveriş yapmalıdır” şeklinde ifadelerde bulundu.

"ETKİLİ EKONOMİK TEDBİR GEREKİYOR"

Mehmet Ali Tahtalı, yalnızca Ağadere Caddesi’nde 235 esnaf bulunduğunu ve en iyi iş yapanın bile cirosunun yarı yarıya düştüğünü hatırlatarak, “Körfez’in merkez olan caddelerinden birisinde dahi esnafın durumu çok kötü. Diğer mahalle ve caddelerde durum daha da kötü ve acil olarak kalıcı etkili ekonomik tedbirler gerekiyor. Unutulmamalı ki, esnaf kazanırsa ekonomi canlanır ve hayat normale döner. Esnafın tıkandığı, olmadığı bir ekonomi zincirinde ne tüccar  ne de sanayici para kazanamaz. Geçmişte de bunun örneği yaşandı ve bir dönem sakız al ekonomi canlansın şeklinde ilanlarla bu zincirin önemi anlatıldı” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Lösemi tedavisi sırasında koronaya yakalandı, hayatını kaybetti

Lösemi tedavisi sırasında koronaya yakalandı, hayatını kaybetti