27 Şubat 2020 Perşembe

Tarhan: Rant uğruna İstanbul talan edilemez

Tarhan: Rant uğruna İstanbul talan edilemez

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kanal İstanbul projesi ile ilgili araştırma önergesi verdi

22 Ocak 2020 Çarşamba 13:16 Siyaset

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Tarhan, “Kamuoyu Kanal İstanbul Projesi ile ilgili her gün farklı bir spekülasyonla doğru bilgiden uzaklaşıyor. Meclis iradesi araştırsın Kanal İstanbul’un getiri nedir, ortaya çıksın” dedi.

MECLİS GÖREV ÜSTLENMELİ

Tahsin Tarhan, “Kanal İstanbul projesinin mutlaka Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında oluşturulacak bir komisyon tarafından her yönüyle incelenmesi gerekmektedir. Her konuda olduğu gibi iktidar ortakları tarafından red edilen konulardan olmamalıdır. Projenin inşaat maliyeti 60 milyar TL, deplasmanlar ve geçişler yaklaşık 15 milyar TL olmak üzere toplam 75 milyar TL olarak öngörülen bir ekonomik işlemde Meclis mutlaka araştırma yapması gereklidir.” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL TÜM TÜRKİYE’Yİ İLGİLENDİRİYOR

Tarhan, “Kanal İstanbul Projesi yaklaşık 9 yıldır ara ara konuşuluyor. Ancak son dönemde iyice tartışılır hale geldi. Her gün farklı haberler ve çalıştaylarla kamuoyunda algı yaratılıyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu krizde inanılmaz rakamlardan, oluşacak rantlardan, arsa satın alan kişilerden bahsediliyor. Böyle bir durumda Meclisin konuya el atması, doğrusu yanlışı neyse rapor hazırlayıp tüm kamuoyunu aydınlatması gerekir.” 

ÖNCELİK İSTİHDAM OLMALI

“Türkiye’nin önceliği, işsizliğe çözüm üretmek, istihdam yaratmak olmalıdır" diyen Tarhan, "Kanal İstanbul için planlanan rakamlarla onlarca fabrika kurulabilir, binlerce kişiye istihdam sağlanabilir. Türkiye beton yatırımları üzerinden dönen rant ekonomisi derhal terk etmelidir. İstanbul jeopolitik konumu, ekonomiye yön verişi, boğazı, tarihi mirasıyla en önemli şehirlerimizden. Öyle bir şehir düşünün ki komşu kenti Kocaeli dahi İstanbul’un sorunlarından etkileniyor. Burada çözüm üretilmesi gereken, sonuç bekleyen onlarca konu varken sadece rant uğruna inanılmaz rakamlar harcayarak bir proje yapılacaksa ve bu projeye bilim adamları, akademisyenler, çevreciler konunun ilgili tüm kurumları karşıysa burada tek dert rant demektir. Rant uğruna İstanbul gibi önemli bir şehrin talan edilmesi asla kabul edilemez.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yavru köpekleri sopayla döven ailesinden şikayetçi oldu!

Yavru köpekleri sopayla döven ailesinden şikayetçi oldu!