02 Haziran 2020 Salı

Tarhan: Sarayda tef çalınıyor, gençler ülkeyi terk ediyor!

Tarhan: Sarayda tef çalınıyor, gençler ülkeyi terk ediyor!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ülkemizdeki beyin göçüne dikkat çekerek, “Ülke öyle bir hal aldı ki gençler bırakın geçinmeyi yaşam mücadelesi veriyor” dedi

07 Kasım 2019 Perşembe 15:03 Siyaset

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ülkemizdeki beyin göçüne dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençlerin akın akın ülkeyi terk ettiğinin altını çizen Tarhan, “Türkiye’yi öyle bir durumu getirdiler ki gençler ülkeden nasıl çıkarım onun derdine düşmüş durumda. Son verilere göre 24 bini Almanya’da, 15 bini ABD’de olmak üzere 50 binden fazla Türk genci yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi alıyor. Her yıl daha fazla sayıda aile, üniversite eğitimi için çocuğunu yurt dışına gönderiyor ve her yıl gidenlerin daha büyük bölümü “Türkiye’ye dönmeyeceğim” diyor.  Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı’nda açıklanan verilere göre, 2018’de yurtdışına göç eden vatandaş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 137 bin kişi olmuş durumda, Kendi gençlerimizi ülkemizde tutamıyoruz, istihdam alanı sağlayamıyoruz, bu durumda ülkeden kaçışları nasıl engelleyecekler” dedi.

 SARAYDA TEF ÇALINIYOR

Milletvekili Tarhan açıklamasına şöyle devam etti: “Ülke ekonomisinin acilen doğru hamlelere ihtiyacı var. Günlük geçici eylem planları ile süreklilik arz eden vergi yapılandırmaları ile bu sorunun çözülemeyeceği artık aşikar. Saray İktidarı bu durumu göremiyor olabilir ama vatandaş hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında kuru soğana muhtaç olmuş durumda. İşçi, Çiftçi, Sanayici, Öğrenci toplumun her kesiminden feryat sesleri yükseliyor. Daha önce hiç alışık olmadığımız örnekler görmeye başladık. Vatandaş ekonomik buhran yüzünden kendisine ailesine zarar vermeye başladı. Milleti yaşamıyla sınar hale getirdiler.

İNTİHAR EDEN KARDEŞLERİN SORUMLUSU KİM?

Türkiye son yılların en zor ekonomik diliminde geçiyor, bu tablonun sorumlusu ve hamleleri yanlış yapanlar belli. Her ne kadar tek haneli enflasyon rakamları açıklasalar da mutfakta ki yangın bitmiyor. Her gün yeni bir acı haberle karşılaşıyoruz. Fatih’te 4 kardeş borç yüzünden intihar ediyor. Borcunu ödeyemeyen vatandaş benzin döküp kendini yakıyor. Bir yetkili de çıkıp sorumluluğu üzerine almıyor. Vatandaşın haline görmeleri için ne daha ne olması gerekiyor.”

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de DEAŞ operasyonu: 4 gözaltı

Kocaeli’de DEAŞ operasyonu: 4 gözaltı