22 Mayıs 2019 Çarşamba

Türkkan, Kocaeli'de kapanan işletmelerle ilgili önerge verdi

Türkkan, Kocaeli'de kapanan işletmelerle ilgili önerge verdi

Kocaeli’de son aylarda sayılar hızla artan kapanan şirketler ile ilgili İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, meclis araştırması açılması için önerge verdi

11 Ekim 2018 Perşembe 14:25 Siyaset

TOBB’nin araştırmasına göre, Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’de kapanan işletme sayısında Ağustos ayında ciddi bir artış yaşandı. Aynı ay içerisinde kurulan şirket sayısında ise azalma yaşandı. Kocaeli’de Ağustos ayında 90 yeni şirket kuruldu. Aynı ay içerisinde kurulan küçük işletme sayısı ise 28 oldu. Bu rakamlar 2018 yılının en kötü rakamları olarak kayda geçti.

KAPANAN İŞLETMELER

Kurulan şirketlerin yanında kapanan işletmeler açısından Ağustos ayı Kocaeli için oldukça sıkıntılı bir ay olarak göze çarpmakta. Ağustos ayında 25 şirket ve 28 küçük işletme kapanmış, 15 şirket ve 1 kooperatif için ise tasfiye kararı alındı. 2018 yılının ilk 8 ayında Kocaeli’de kurulan şirket sayısı 1181’e, küçük işletme sayısı ise 498’e yükseldi. Bu yılın ilk 8 ayında Kocaeli’nde sadece 4 kooperatif kuruldu. Kocaeli’de kapanan şirketlere bakıldığında, 2018 yılının ilk 8 ayında 143 şirket, 8 kooperatif ve 152 küçük işletme kepenk kapatmak zorunda kaldı. 184 şirket ve 7 kooperatif için de tasfiye kararı alındı.

KOMİSYON KURULACAK

Bu durumun detaylarıyla incelenmesi ve Kocaeli’de kepenk kapatan firmaları kapanmaya götüren sebeplerin araştırılması amacıyla İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Meclis Araştırması açılması için önerge verdi. Türkkan’ın verdiği bu önerge kabul edilirse, Kocaeli’deki bu durum ile ilgili komisyon kurulacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Saray Müze’de 'valse davet'

Saray Müze’de 'valse davet'