10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türkkan: Suriyelilere 40 milyar dolar harcayanlar, vatandaşını sığınmacı yerine koyuyor

Türkkan: Suriyelilere 40 milyar dolar harcayanlar, vatandaşını sığınmacı yerine koyuyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Suriyelilere 40 milyar dolar harcadığını söyleyen anlayış, kendi vatandaşlarını sığınmacı yerine koyuyor” dedi

09 Aralık 2019 Pazartesi 15:42 Siyaset

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bütçe görüşmelerinin ilk gününde yaptığı konuşmada AKP iktidarının ekonomi politikalarına sert tepki gösterdi. İktidarın her fırsatta Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar dolar harcamakla övündüğüne dikkat çeken Türkkan, “Kaynakları yandaşlarına kullanıyorsunuz. EYT’liye yok, 3600 ek gösterge bekleyene yok, emekliye yok ama özel sağlık kuruluşları için şehir hastanelerine var, müteahhide var” şeklinde konuştu.

GELİRDEN FAZLASI HARCANIYOR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın konuşmasından satır başları şöyle: Önümüzdeki yıl, 2019 yılındaki tablonun daha da ağırlaşacağı, ithalata dayalı üretimimizde daralmaya gidileceği, sanayide çarkların durmasıyla iflasların ve işsizliğin daha da artacağı, artan yokluk ve fukaralıkla beraber alım gücünün ve tüketimin düşeceği, dolayısıyla vergi gelirlerindeki artışın yakalanamayacağı gerçeği karşımıza çıkıyor. Hala şu gerçeği kabullenmediniz: Getirdiğiniz vergiler ekonomik sıkıntılara çözüm olmaz, olamaz. Çünkü gelirinizden daha fazlasını harcıyorsunuz.

'YENİ VERGİLER İCAT EDİLİYOR'

Belki bazen küçük harcamalar gibi geliyor size ama; Amerikalı devlet adamı Benjamin Franklin’in dediği gibi: “Küçük harcamaları gözden kaçırmayın, bazen küçük bir delik koca bir gemiyi batırır.” Siz ne yapıyorsunuz, harcamaları kısmak yerine vatandaşı vergi yükü altında daha da boğuyor, yeni vergiler icat ediyorsunuz. Getirdiğiniz bazı vergiler, başka ülkelerde de var. Ancak o ülkelerin alım güçleri yüksek, insanları rahatça harcayabiliyor.  İnsanımız yazın artık köyüne bile gidemiyor. 4 kişilik bir ailenin köyüne gidip gelmesi en az 3 bin lira. Peki vatandaş ne yapsın?

“VATANDAŞ AKBİLİ DOLDURACAK PARA BULAMIYOR”

Kredi kartına mı yüklensin, bankaların allı pullu yaz kredilerini kullanıp daha da mı borca batsın, var ise hanımının bileziklerini mi bozdursun? Ben ülkem adına utanıyorum. Dünün demir perde ülkesi Bulgaristan’da sıradan bir işçi Antalya’da beş yıldızlı otelde 1 hafta tatil yapıyor, benim vatandaşım akbili dolduracak para bulamıyor. Türk Milleti’ne bunu mu reva görüyorsunuz? Turizm Kalkınma Ajansı diye bir ajans kurdunuz. Bu ajans ne yapar arkadaşlar? Bu ajans kimlerden kurulu? Fettah Tamince var mesela. Bu ajansa bulduğunuz adam bu mu? Bizden önce buzdolabı yoktu gibi bir yalanı siyaset dilinde kullanabiliyorsunuz. Bununla da ilgili iki cümle lafınız olsun. Zengine vergi getirdik dediniz. Böylece aslında beyaz yakalıları da vurdunuz. Vergi oranını yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardınız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet’ten mahallelere masa sandalye desteği

Hürriyet’ten mahallelere masa sandalye desteği