18 Haziran 2019 Salı

Zafer Mutlu: AK Parti tabanından ciddi oy alacağız

Zafer Mutlu: AK Parti tabanından ciddi oy alacağız

Saadet Partisi Başiskele Belediye Başkan Adayı Zafer Mutlu, “Bu seçimde sadece muhalefetten değil Ak Parti tabanından da ciddi bir oy alacağımızı düşünüyorum. Böyle bir teveccüh var. Bunu görüyoruz” dedi

11 Ocak 2019 Cuma 17:07 Siyaset

Saadet Partisi’nin ilk açıkladığı belediye başkan adayı sizsiniz. Bunun avantajı oldu mu. İlçeden nasıl tepkiler aldınız?

Başiskele’de sahaya en erken çıkan aday olarak ciddi bir avataj yakaladık. Bu şekliyle seçimde iddialı olduğumuzu ilçe geneline duyurduk. İnsanlar bizi tanıdıkça iddiamızın ne kadar doğru olduğunu da anladı, gördü. Bu noktada son dönemdeki, yani referandum döneminden sonraki tabanda ittifak diye tanımladığımız konunun bu seçimde belirgin etken olacağını düşünüyoruz. İlçede kafaya oynayan iki adaydan birini tercih edelim şeklinde bir anlayış oluşuyor. Dolayısıyla her görüşten, her partiden insanlar, seçimi, adayı ikiye indirgeyip ki bunlardan bir tanesi iktidarın adayı oluyor, ona göre oy verecekler. İnsanlar iktidarın karşısındaki en etkili aday kimdiri belirledikten sonra oraya doğru bir meyil oluşuyor. Yani halkın oluşturduğu bir ittifaktan söz edebiliriz. Bu noktada da güzel bir avantaj yakaladık. İktidarla neredeyse başbaşa kaldığımız bir seçimi yaşayacağız. Bu noktada Saadet Partisi’ne sadece iktidar karşıtlarından değil, iktidarın içinden oy gelecektir diye düşünüyorum. Ciddi bir teveccüh olacağını düşünüyorum. Ak Parti içinden ciddi bir kitle ile muhatabız, hem de diğer partilerin seçmenleriyle muhatabız. Bunu biraz daha yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun bir genel seçim olmadığını insanlarımız bilmeli. Bu AK Parti ve Saadet Partisi yarışı yok, burada adayların yarışı var. Kadroların, projelerin yarışı var. Normalde olması gereken de budur. Çünkü bu bir belediye seçimidir. Parti genel merkezleri ilçeleri yönetmeyecek. Burada belediye başkanı seçilen kişi, hakıyla birlikte ilçeyi yönetecek.

BAŞİSKELE’DE TABANIMIZ VAR

Başiskele Ak Parti’nin en güçlü olduğu bir ilçe. Bu anlamda işiniz daha zor değil mi?
Öncelikle şunu söyleyeyim, Başiskele’de Saadet Partisi’nin zaten ciddi bir tabanı var. Eski yıllarda bu ilçede, CHP’nin gelmesini istemeyenler, aslında bize oy verme potansiyeli olan kişiler, oylarını Ak Parti’ye verdi. Ama artık farklı bir durum var. Başiskele’de şu an iki parti yarışacak gibi gözüküyor. Birisi Saadet Partisi, diyeği Ak Parti. Bu noktada şansımızın yüksek olduğu ifade ediliyor. Sahada bunu da görüyoruz. İnsanlarda ‘Bunlar kazanamaz’ duygusu yok. Onun için de çok rahat bir şekilde bize yönelebiliyorlar. Gerçek teveccühü biz bu seçimde göreceğiz.

CİDDİ EKSİKLİKLER VAR

Başiskele’nin sorunları nelerdir. Bir de belediyenin hizmetlerini değerlendirir misiniz?

Biz hata araştıracak durumda değiliz. Biz bu işe bir hizmet yarışı olarak bakıyoruz. Belediyeyi değerlendirmeyi halka bıkarıyoruz. Ama tabiki eksikler var. Biz geldiğimizde kimseyi suçlamayacağız. Biz yapacaklarımızı anlatacağız. İlçenin sorunları kabaca nelerdir dersek, elbette bir sorunlar yumağı olduğunun farkındayız. Bir ilçe merkezi yok, ulaşım sorunu var, beldeler arasında bütünleşme sağlanamamış, sosyal ve kültürel hayatında ciddi eksiklikler var. Başiskele, İzmit’te yaşayanların akşamları dinlenmek için tercih ettiği bir bölge olmuş. İlçe kimliği kazanamamış bir yapısı var. Ciddi altyapı sorunları var. Şeffaf yönetim anlayışı sorunları var. İstişareye açık bir yönetim anlayışına ihtiyacı var. Her bölgede, her mahallede, mutlaka orada yaşayan halkımızla birlikte sorunların tespit edilmesi ve sonrasında da çözülmesi gerekiyor. Liyakatli insanları, bu işi ciddi manada dert edinecek kişilere ihtiyaç var. Kuruşun hesabını yapacak, kuruşun hesabını soracak bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. Herkese eşit davaranacak bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. Bu anlayış belediyeye hakim olursa o belediyeyi yükseğe taşırsınız. Biz Saadet Partisi olarak belediyelerde geçmiş dönemlerde yaptığımız o efsane hizmetleri yeniden yapmak istiyoruz. Onları rol model alıyor, bunu Başiskele’de uygulamak istiyoruz. Başiskele’yi Kocaeli’ye ispat etmek istiyoruz.

SEYMEN KIŞLASI YEŞİL ALAN OLMALI

Başiskele’de askeriyenin boşalttığı bir Seymen Kışlası var. Burayı TOKİ konut yapmak için istiyordu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Başiskele biliyorsunuz fay hattının üzerinde bir ilçe. Allah korusun yarın birgün bir deprem olursa bir toplanma alanı lazım. Nüfus artıyor, yapılaşma artıyor. Askeriyenin boşlatttığı Seymen Kışlası alana bizim için bir fırsattır. Bu alan yeşil alan olarak kalması gereken bir yerdir. Bunun takipçisi olacağız. Bu anlamda çok sağlam bir duruş sergileyeceğiz.

BİRAZ ABARTILIYOR

Mevcut Belediye Başkanı, Başiskele’nin 7 yıldızlı bir kent olduğunu iddia ediyor. Sizce de Başiskele 7 yıldızlı bir kent mi?

7 yıldızlı kent gibi bir imajın, markanın oluşturulması düşüncesi gayet olumlu bir düşünce. Arkadaşları bu anlamda tebrik ediyoruz. Bu garet güzel bir gayret. Bu düşünce güzel bir düşünce fakat genel kanı biraz abartılı olması, biraz eksiklikler olması. Bunun altını dolduracak çalışmalara ihtiyacımız var. Yani Başiskele’de turizm noktasında, bu ilçede yaşayanların refah seviyesini artırmak noktasında, güzel bir şehir ortaya koymak anlamında yapılacak şeyler var. Her yönüyle o markayı hak edebilecek bir çalışma yapmak gerekiyor. Yönetimlerin hedefi bu olmalı. Bizim bu marka değeri yıpratmak gibi bir amacımız olamaz. Başiskele şu andan en çok göç alan ilçe. Burada bir düşünmek lazım. Bu durumu ilçenin menfaatine nasıl çeviririz ona bakmak lazım. Bu anlamda Başiskele Belediyesi’ndeki kadroların çok daha dikkatli, çok daha liyakatli olması gerekir. Herkese eşit davranılması gerekiyor. En fakirinden en nüfuslu insanına aynı davranılması gerekiyor. Belli plan,  ve projeler hazırlanıp bunun dışına çıkalmaması gerekiyor. Bunları biz sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bu farkımızı ortaya koyacağız.

GENEL SEÇİM DEĞİL

İlçe halkına bir mesajınız var mı?

İktidarların gölgesinde kazanılan seçimlerde adaylar bir bürökrat havasında dolaşıyor. Nasıl olsa bu işi partim ve genel başkanım götürüyor duygusunda. Sorumluluk almıyorlar. Seçildiği 5 yılı verimli geçirmiyor. O yüzden rekabetin olmasından Başiskeleli hemşerilerimiz karlı çıkacaktır. Bir belediye başkanı, karşısındaki adayın varlığını ensesinde hissederse o beş yıllık dönemi ona göre geçirir. Gayretli ve dikkatli olur. Dolayısıyla mahalli seçimleri genel seçimlerden ayırmak lazım. Adaylar arasında en çok koşturacabilecek, en liyakatli, kadrosu, projesi en beğenilen kişinin seçimi kazanması gerekiyor. İnsanları bu yönde oy kullanması kıymetli. Başiskeleli hemşerilerimden de buna göre davranmasını bekliyorum.

ALGI OPERASYONUNA KANMAYIN

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Tekraren ifade etmekte fayda var, özellikle seçimlerde son bir ay, genel seçim havasına büründürülmeye çalışılıyor. Bunu ana akım medya körüklüyor. İnsanlarımız bu algı operasyonlarına kapılmamalı. Ülkenin genel sorunları konusunu yereli etkilemek için kullanmamak gerekiyor. Biz Başiskele’de 5 yıl yüzyüze bakacağız. Belediye seçimlerinde önemli olan yerel kadrolardır. Bunlara bakılmalıdır. Biz böyle bir seçim bekliyoruz. İktidar algı operasyonları konusunda oldukça mahirdir. Yerel seçimi genel seçim havasına sokar. Kendisine destek vermeyen herkesi ihanetle suçlama yollarına gidebilir. Bunlara insanlarımızın dikkat etmesini istiyorum. Ak Parti adayı da ilçenin yerel unsurudur. Biz böyle bakıyoruz. Hangimizin projeleri ve vizyonu insanlarımızın gözüne hoş gelirse onu seçmeli. Başka etmenler etkili olmasın. Bunun altını çiziyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

Kullar Esnafı Kadir

11 Ocak 2019 Cuma 17:57

Kullar da kendi halinde bir esnafım. Reis sevdalı birisiydim. Ama belediye de gördüğüm şahsen yaşadığım haksızlık ve benden istenen rüşvet dolayısıyla şu an bütün fanatikliğim gitmiş durumda. Akpartiye ve böyle yöneticilere gereken dersi bu seçimde vereceğiz İnşallah. Haber başlığında da yazdığı gibi Akp tabanından ciddi oy alacaklar!

İ. Yılmaz

11 Ocak 2019 Cuma 17:50

Doğru demiş. AK Parti birilerinin prenslerini, birilerinin akrabalarını, teşkilatta pişmemiş, zorluk görmemiş, halkın derdiyle dertlenmeiş, makam arabasından aşağıya inmemiş tipleri aday yaparsa Zafer Mutlu Ak Parti'den çok oy alacak.

Hüsnü karaaslan

11 Ocak 2019 Cuma 17:49

Halkın nabzını iyi tutmuş. Adam 2 buçuk aydır sokak sokak geziyor normaldir. Bizimkiler de aday açıklamaya korkuyor. Korkmalılar da aslında. Yaptıkları tek şey rüşvet almak. Kafası çalışan akpli bidaha kanmaz bu olaya. Onlara ders olsun diye de en güçlü rakibine oy vermeli. Selametle.

Hayrettin Arıcan

11 Ocak 2019 Cuma 17:49

Saadet partili değilim ama bu seçimi bu adam alacak gibi gözüküyor. Arkasinda sağlam rüzgar var. Akp nin işi zor. Benim bile oy veresim geliyor

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti'nin ilçe belediye başkan adayları belli oldu

AK Parti'nin ilçe belediye başkan adayları belli oldu