23 Ekim 2018 Salı

  • 5,789 TL
  • 6,638 TL
  • 229,82 TL
  • 93.279

Kocaelili mucit Dağdeviren, Trump'ın danışmanıyla çalışacak

Kocaelili mucit Dağdeviren, Trump'ın danışmanıyla çalışacak

İcatlarıyla bilim dünyasında çığır açan Kocaelili mucit Dr. Canan Dağdeviren, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ile yapay zeka üzerine birlikte çalışma yapacaklarını söyledi

11 Şubat 2017 Cumartesi 01:06 Teknoloji

İcatlarıyla bilim dünyasının aranan bilim insanı haline gelen, CHP Körfez eski İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren’in kızı Dr. Canan Dağdeviren, Türkiye’ye gelerek Çukurova Üniversitesi’nde ''Amerika’da Bilimsel ve Akademik Kurumlardaki Çalışma Deneyimleri ve Bilimsel Buluşları'' konulu bir konferans verdi. Aile fertlerindeki hastalıklardan yola çıkıp bilime ışık tutacak icatlar yaparak tıp literatüre geçen ve Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen, aslen Körfezli olan Dr. Canan Dağdeviren şimdi de, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı ile yapay zeka üzerine birlikte çalışma yapacaklarını açıkladı.

MEME KANSERİ SÜTYENİ

Geçen yıl meme kanserinden hayatını kaybeden teyzesinin hastalığından ilham alarak ''Elektronik Meme Kanseri Sütyeni'' üzerinde çalıştığını açıklayan Dr. Canan Dağdeviren, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) sürdürdüğü ve son aşamasına geldiği elektronik sütyende amacının, meme kanserine yakalanmış kişilerin vücudundan kanser hastalığını uzaklaştırmak olduğunu söyledi. Dr. Dağdeviren, vücudun kıvrımlı tüm noktalarını da saracak ara yüz şeklinde tasarladığı elektronik sütyenin sadece kadınlar için değil erkekler için de meme kanserinin tedavisinde umut ışığı olacağını belirtti.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Dr. Canan Dağdeviren, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlarından birinin sahibi olduğu, insanların düşüncelerinin okunmasına yönelik çalışmalar ve yapay zeka üzerinde araştırmalar yapan şirketten ortak çalışma yapmak için teklif aldığını ve bu teklifi kabul ettiğini belirtti. Dr. Dağdeviren, yapay zeka teknolojisinin 5-10 yıl içerisinde gerçekleşeceğini savunarak kendisinin de yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışmalarının olduğunu kaydetti. Dr. Dağdeviren çalışmalarını yakın bir gelecekte Trump'ın danışmanının sahibi olduğu şirkette yürütecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Grup İmera Gebze'ye konsere geldi, izdiham çıktı!

Grup İmera Gebze'ye konsere geldi, izdiham çıktı!