06 Haziran 2020 Cumartesi

Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alirizaalcinkaya@gmail.com
16 Eylül 2019 Pazartesi 16:00

Anahtar ya da maymuncuk

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta kadın gazetecilerle buluştuğu yemekte, "anahtar partisiyiz" şeklinde bir tabir kullandı, partileri hakkında.

Bu açıklamayı okuyunca aynı günlerde ORC adındaki araştırma şirketinin açıkladığı anket sonuçları aklıma geldi. Ankete göre, kararsızlar dağıtılmadan önce İyi Parti'nin oranı %3,9. 

Türkiye'de genellikle partilerin oranı küçükse, anahtar parti rolünü üstlenerek bu niceliksel sorunu atlatmaya, güç kazanmaya çalışırlar. 90'lı yıllarda Muhsin Yazıcıoğlu' nun BBP'si - ki hatırlatırım adında "Büyük" var- ve Hüsamettin Cindoruk'un DYP'den ayrılıp kurduğu DTP'si böyle anahtar parti olma iddiasındalardı. Hatta Cindoruk'un Demokrat Türkiye Partisi 1999 seçimlerinden önce, 28 Şubat döneminde sona eren Refahyol Hükümeti'nin ardından kurulan, Mesut Yılmaz'ın başbakanlık yaptığı hükümetin ortağı bile olmuştu.

Güncelden örnek vermek gerekirse,  bu anahtar parti sıfatı en çok yakıştırılan siyaset, Saadet Partisi olmakta son dönemde. Köşe yazarları, analizciler, anketçiler değil kendilerinin de kullandığı bir terim. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu da bu tabiri kullandı partisi için.

Zaten bu sebepten olsa gerek Meral Akşener'in anahtar parti sıfatını kullanmasına tepki gösteren o oldu. Karamollaoğlu, kendi partisine biçilmiş rolü bir başkasıyla paylaşmaya yanaşmak istemiyor olabilir. SP liderinin "Anahtarı tarif etmek zorlaşıyor, bir anahtar var bir de maymuncuk var, her kapıyı açan. Hangisi hangisidir onu bilemem. Ama parti liderleri kendilerinin pozisyonunun çok önemli olduğunu ifade edebilir. Herkes çünkü bu ifadeyi kullanabilir. Mühim olanı kritik zamanlarda ortaya konan tavırdır." şeklindeki yorumu Meral Akşener'in son zamanlarda Cumhurbaşkanı ve partisine karşı ılıman fotoğraflar vermesine dair bir yanıt olması da ihtimal dahilinde.

Partililer, kurumlarının ve bizzat kendilerinin kazanıp yerleştikleri politik mevzileri kaybetmek istemezler. Kazanılan sıfatlara sahip, toplumun içinde herhangi bir kesimin temsilcisi kalabilmek önemlidir. Bu, partilere biçilen roldür, o tiyatro oyununda onlara düşen kahraman için dikilen kostümdür.

Misal MHP lideri Devlet Bahçeli. Ne zaman birisi bu yeni sistem yürümüyor diye çıksa yanıt veren herhangi bir AKP'li yönetici değil o oluyor ya da önce o oluyor.

Herkesin dilinden düşürmediği "bu sistemde %50+1 çok önemli" önermesinden faydalanan ve bu sistemin, yani bu oyunun bu kuralı yüzünden oyunda en anahtar rolü alan oldu. Hayat verdiği rolden, kostümden memnun olmalı.

Aynı politikacı daha bu oyun oynanmaya başlamadan önce, bu oyuna - yani sisteme muhalefet eden, (belki en çok) tepki gösteren isimdi. İnsan aynı oyuna verilen iki zıt tepkiyi görünce, oyuna değil oyunda kendisine düşen rol yüzünden miydi o memnuniyetsizlik diye düşünüyor.

Anahtar parti tartışmasına sebep olan tabii ki AKP'den iki grubun yeni girişim içinde olması. Muhtemeldir ki mevcut partilerin yüzdelik pastasından daha ince bir dilim almasına ya da oy tablosunda üst sıralara tırmanmasına sebep olacak. 

Kartların yeniden dağıtılmasına sebep olan isimlerden biri Ahmet Davutoğlu. İhraç isteminden sonra partisinden istifa etti. Şu anlık neydi onun için sorun, tam belli değil. Çünkü her neyi sorun ediyorsa, o sorunlar meydana çıkarken, büyürken; başdanışman, bakan ya da başbakandı. Sonra Cumhurbaşkanı telkiniyle görevinden istifa etti. Ardından uzun bir suskunluk. İhraç talebine kadar da uzmanların uzlaştığı husus, partide yeniden yetkilendirilmeyi beklediğiydi. Yani bu sessizlik sonunda, oyunda ona yine mühim bir rol verilseydi belki bu feveranı hiç duymayacaktık. 2016 yılının bahar aylarında, birkaç gün içinde üzerindeki kostüm çıkarılsın istenmişti. Çıkarmıştı.

Anahtar rol sıfatı için zorlayan çok isim ve parti var. Perinçekgillerin Vatan Partisi, yerel seçimlerde semalarda çok dolaşan Demokratik Sol Parti... Bu kadroya bir de Cem Uzan'ın Genç Parti'si katıldı mı, bizden iyisi yok. Al çekirdeğini geç TV karşısına. 

Anahtar ya da maymuncuk, önümüzdeki günlerde kim ne rol kapacak, kimin oyunda ne kadar kilit rolü olacak göreceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR