16 Ekim 2018 Salı

  • 5,803 TL
  • 6,722 TL
  • 226,97 TL
  • 98.631
Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alirizaalcinkaya@gmail.com
02 Aralık 2017 Cumartesi 22:52

'Et kaçırmak' gibi

Türkiye'deki haber tüketim hızına göre biraz bayat haberi hatırladım tekrar. On ya da onbeş gün kadar önce haberlere yansımıştır, 'yaratıcı' et kaçakçılığı. Bu işe baş koymuş malum kaçakçılar, eti vücutlarına sararak geçirmişlerdi.

Vücutlarına bile et sararak, bir şekilde sınırdan geçirmeye çabalamanın, yurtta bir karşılığı olmalı ki bu riske girmişlerdi. Evet. 'Girişimci' ruhları harekete geçiren sebep, etin Gürcistan'da 5, evde 45 lira olmasıydı. Aşağı yukarı, medyada okuduğumuz bedeller böyle.

Vergiler vesaire derken vatandaş ucuz et yokluğu çekiyorsa birileri de boş durmuyor.

Bu bir yöntem olabilir miydi acaba her nevi eksik için? Yakın zamanda yurt dışına çıkacak olan varsa, ulaşabilir mi acaba. Kafam tam da şu an hinlik için çarpıyor.

İşe giderken ya da dönerken bir bakıyorsun trafik tıkanmış. Bir bakan geçiyor, yirmibir otomobil. O da asgari rakam. Birine tembihlesek de dönerken ceketinin cebine, bisikletiyle işe gidip gelen bir yönetici, siyasetçi atabilir mi? Bıktık makam arabası modelinin eskiliğiyle kendini paralayanlardan.

Yazın değil kışın seyahat edecek olanlardan, giydiği çorabının tabanına özgür ve hür basın sıkıştırıvermesini söylesek, bozulur mu bize. Hem zaten kışın kalın giyiniyor. İçliğinin altına adil yargılanma hakkını sarıp sarmalasa.

Örneğin kadın cinayetlerindeki iyi hallerden yıldı kadınlar. İş cinayetlerinde işçi, öldüğüyle kalıyor. Patron?

Yurt dışına çıkıp alışveriş yapmadan dönen az. Oğluna, kızına, yoksa yeğenine meşhur spor markalarının ayakkabılarından mı aldılar? Koysana ayakkabıların içine bir parça özgür üniversite. Çocukların zihni zıplasın, ülkeye biraz akıl-fikir gelsin.

Hepsini geçtim, çocuk taciz, tecavüz davalarında ses çıkaran yöneticiler yok, kamuoyu yok. "Bu kadar da olur mu?" diyecek, ses çıkaracak dindar kamuoyu aranıyor. Bizdeki "kara cuma"ya ya da noel baba'ya takanları giderken götürebilirler aynı yöntem ile.

Herkes, her yurt dışına çıkışta biraz itiraz hakkı, biraz sorgulayan akıl, bazen empati, arada hak arama hürriyeti taşımalı aslında. Hepsi et kadar lazım ama et gibi pahalı.

Yukarıda saydıklarımın alıcısı epey. İnan zarar etmezsin. Sözüm sana yani, ey pasaportlu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR