28 Şubat 2020 Cuma

Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alirizaalcinkaya@gmail.com
21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:14

Mücadele azmi

Bu yazıyı yazmak için ellerimi önüme koyup konsantre olmaya çalışırken, bulunduğum teras katı mekanın gördüğü manzarasından kendimi alamıyorum.


Manzara güzel. Bu terastan uzakta ne varsa güzel görünüyor. Uzak olduğu için herhalde. Görebildiğim en uç noktalardan gözlerimi, bulunduğum binanın etrafındaki, yamacındaki apartmanlara çevirince işler biraz değişiyor.


Üç, dört ya da beş katlı apartmanların üzerlerine, binayla tutarlılık içinde kondurulmuş teraslar. Fakat bu tutarlılık fazla gelmiş olmalı ki bütün bir semte, bütün balkonlarda binayı ucubeye çeviren pvc’li, camekanlı balkon kaplamaları mevcut. 


Bu semte özel bir durum değil bu. Bütün şehrin ve ülkenin değişmez sporu. Bir anda aklıma Türklerin kızılelma ideali düşüyor, bu binalara bakarken. Hakikaten bütün dünyaya Türkler hakim olsaydı eğer; kuzey yarım küresine camekandan, köşeleri sivri bir çıkma balkon çakılmış bir gezegenin güneşin etrafında döndüğüne şahit olurdu bizi uzaydan seyredenler.


Balkonların eğreti halleri gözlerimle savaşıyor, özgüvenleri tam. Bir an kafamı tavana çevirip o balkonlardan birinde kendimin de oturduğunu hatırlıyorum yeniden. Bütün bunlar, balkonların gözlerimle savaşının arkasında barış var. İmar barışı tabii ki.


Bu ülkenin barış konusundaki hassasiyetine, dirayetine hep hayran olmuşumdur. Yukarıdaki örnek de bu özverili mücadeleyi kanıtlamıyor mu?


Barış demişken dün haberlerde okudum. Ülkenin 3 ayrı büyükşehir belediye başkanı görevlerinden alınmış, yerlerine kayyım atanmış. Bunlar hep mücadele işte. 


Mücadele azmi, hiç bitmez. Bu ülkenin politikacıları, bakanları, milletvekilleri; kışla, okul kantininde sırada birbirini ezen gençler gibi memlekete faydalı olmak için yarışmaktalar. Sürmekte olan yangına niye müdahale edilmiyor diyenlere, Tarım ve Orman Bakanı’nın “Uçaklar arızalı. Binmek isteyenler buyursunlar binsinler.” cevabı, bu azmin bir tezahürü değil mi?


Yazmak istesen bitmez, sayfalar yetmez. Yukarıda örneklerini verdiğim eşsiz mücadele örneklerine bir benzerini daha ekleyeyim ve yazıyı nihayete erdireyim.


Diyanet’in aylık dergisinde bazı çizgi filmlerin dini ve milli duygulara aykırı olduğu öne sürülmüş. Sözcü’deki habere göre Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar, Temel Reis ‘kötüyü yenmek için her yolun mübah’ olduğu fikrini çocuklara aşılıyormuş ve sakıncalıymış.


Evet.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR