09 Temmuz 2020 Perşembe

Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alirizaalcinkaya@gmail.com
18 Temmuz 2019 Perşembe 21:01

Mursi Caddesi’nde S-400 bağlı Kartal L

NASA teleskopları yeni bir gezegen keşfetti. Gliese 3470 b adındaki, bizim için yeni bu gezegen, dünya gibi kayalık bir çekirdeğe sahip. Yapılan açıklamalarda öne çıkan ayrıntılardan bir diğeri ise Dünya ile Neptün arası büyüklükte olması.


Yengeç Takımyıldızı’ndaki Gliese 3470 adı verilen kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde dolaşan gezegenin, içerdiği elementler bakımından yıldızlarla da akrabalık ihtimali varmış. Haberlerde yazılana göre güneş sisteminde benzer bir gezegen bulunmamakta.


Muhtemelen keşfedilen bu gezegene gitmenin yollarını, yöntemlerini de düşünmeye başlamışlardır bile.


Onlar, uzayda hafsalamızın almadığı ölçülerce uzaklıktaki gezegenlere erişmeyi, yani gitmeyi düşünürken, Türkiye 2011 yılı itibariyle dış politikada girdiği yoldan geri dönmenin yollarını arıyor. Sanırım yönetenlere rağmen. Öyle ki Gliese 3470 b isimli gezegenin yolundan daha sapa, çetrefilli, kafa karıştırıcı Suriye’den geri dönüş.


Uzay meselesinde boy ölçüşmek, zaten şu an ütopik ama hiç değilse açılan yolda iz sürebilecek bir ülke olabilmeliyiz. Yönümüzü çevirirsek o tarafa hiç değilse, yüksek faizlerle para bulup kasasını dolduran, sonra da o borç parayı silah sistemlerine yatırarak kendini koruyan, o silah satışlarını uluslararası ilişkilerde manevra için kullanmak zorunda kalan ülke olmayız.


Uzaya hangi yoldan gideriz bilmiyorum ama adı İstiklal Caddesi’yken değiştirip  Mursi yapacağımız hiçbir caddeden, yoldan geçerek varabileceğimizi sanmıyorum. Bu sembolik anlam taşıyan değişiklik Sivas’ta neyse ki gerçekleşmedi.


Bizi bir yerden bir yere ulaştıran yolların isimleri önemli. Ama akıp giden zamanın içinde bizi daha iyi bir noktaya taşıyan ise her yıl müfredata tabii tuttuğumuz çocuklar. İnsanlığı daha güzel günlere vardıracak olan çocukların zihinlerine hangi yolları inşa ediyor ve tabelaları asıyoruz?


Dün İstanbul Bağcılar’da bir Anadolu Lisesinin taşınması ve var olan okulun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine tepki gösterildiği yönünde haberler medyaya yansıdı.


Sonuçlar ortadayken, böyle bir rağbet yokken, ısrarla; her alanda olduğu gibi eğitimde de hayatın akışına ters adımlar atmak.  Yaşadığımız örneklerden çıkarıp gözlemlediğimiz her örnek, hiçbir ders almadığımızı gösteriyor.


Bu gidişin, bu yolun doğru bir yere çıkması imkansız. Bu gidiş, Mursi Caddesi’nde üzerine S-400 yazılmış profiller bağlanmış Kartal model arabayla demokrasi kutlayıştan başka bir şey olamaz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR