23 Mart 2019 Cumartesi

Ali Rıza Alçınkaya

Ali Rıza Alçınkaya

alirizaalcinkaya@gmail.com
15 Nisan 2018 Pazar 22:13

Sen de şimdi vatan haini gibisin

"Vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa" demiş şair bir zamanlar.

Vatan haini deyip sindirme ve buna benzer çıkışlarla hasmının sözlerini gargaraya getirme girişimi en eski, ilkel çabalardan olsa gerek; en azından bizim ülkemizde siyasi mücadelenin araçlarından biri olmaya devam ediyor.

Her ne kadar Nazım Hikmet'in şiirleri gök yüzünde nefesten birer avize gibi asılı duruyor oluşu bizi memnun etse de, bu şiiri yazdıran ilkel ve ahlaksız siyasi tavır da gelenekselliğini koruyor işte.

Üstelik amerikan bombası, amerikan donanması ve topu da hala çok işlevsel, kurdukları senaryoları işletmek isteyenlerin takıldığı yerde hikayeyi akıtmak için.

Nazım Hikmet'in yazdığı günkü gibi taze yani özünde her şey. Muhtemelen Nazım Hikmet, bugün olsa 'vatan hainliği'ne devam ediyor olurdu hala. Lakin o okkalı cevabı verebilir miydi şiir türünde muamma.

Ciddiye almayabilirdi iftira sahibini, demek istediğim.

Çünkü sanırım o gün vatan hainliği tabirinin bir ölçüsü vardı. Daha ender bulunur, maruz kalınır bir suçlamaydı. Duyan önce bir irkilir, yabana atılmaz isnadın karşılığında hak eden yanıtı verir olsa gerek o devirde.

Bunu Nazım Hikmet'in şiirinden anlayabiliyoruz.

Halbuki bugün, her şeyin Çin malı taklidiyle piyasada sık bulunması gibi, her ağızdan öyle kolaylıkla çıkması muhtemel, maruz kalmak an meselesi.

Taksi çağırmak yerine Uber uygulamasını kullandıysan misal, vatan hainisin. Öyle demiş İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk.

Soğuk savaş zamanında, amerikan emperyalizminin ve ülkedeki işbirlikçilerinin tekerine çomak sokarsan şayet, bunun bir bedeli olarak boğuşacağın bir kavram haline gelmiş iki kelime; bir sarı taksinin karına dokunduğun takdirde bile havaya sıkılıyor, en kuru sıkısından.

"Vatan hainliği" kavramının bile bir ağırlığı varmış. Maruz kalan Nazım Hikmet de bir tokat gibi buna cevabını esirgememiş.

21. yy insanı, sırf bir yerden bir yere ulaşmak için kullandığı uber yüzünden uğradığı iftiraya cevap olarak ne yazsın?

Anladım ki sen de şimdi herkes gibi vatan hainisin. Bence sen de şimdi vatan haini gibisin.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR