11 Aralık 2019 Çarşamba

Ergün Demir

Ergün Demir

ergundemir08@gmail.com
20 Temmuz 2019 Cumartesi 22:00

Emine Zeybek bunu yaparsa, Emre Kahraman ne yapmaz

Günün konusu, askerlik görevini (!) tamamlayan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman.

Hani şu yıllardır koltuğu kimseye kaptırmayan, 3 il başkanı gören, Başbakanlık sistemini kapanıp, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği halde hala yerinde duran, bu sırada bir kez milletvekili aday adayı olup, tutmayınca Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan, yalnızca parti içinde önemli kademelere adamlarını yerleştirmekle değil, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde de ekibini kurmakla eleştirilen Emre Kahraman!

***

Emre Kahraman, İskenderun’da 21 günlük temel eğitimin ardından dün sosyal medya hesabından sakalı kesilmiş parlak yüzü, kahverengi fanilasıyla bir fotoğraf paylaştı. Bu fotoğrafın altına da vatani görevini (!) tamamladığını yazdı.

Tabi, bu fotoğrafı gören iş bilen gazeteciler de fırsatı kaçırmadı. Daha bir yıl önce Ankara’da Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresinde, “Reis bizi Afrin’e götür” diyen Kahraman’ın yeni yasayla bedelli askerliği kaçırmadığını haber yaptı.

***

Haber kısa sürede ulusal basında da yer buldu.

Az önce internette arattırdım, haber Van’daki yerel gazetelerde bile yer bulmuş.

Bedelli askerlik tabi ki, suç değil. Bugün birçok genç bu avantajdan yararlanarak, bedelli askerlik yapıyor.

Ama bu işin bu kadar havasını atmaya, sınır ötesinde devam eden bir harekat varken, terörle mücadele sürerken, parasıyla askerlik yapıp, “Vatan borcumu ödedim” demeye gerek yoktu.

***

Maddi durumu el vermediği için sınırda canını ortaya koyan gençlerimize karşı bu tür paylaşımlar toplumda hoş duygular uyandırmıyordu.

Üstelik, Emre Kahraman iktidarın aktif siyasetçilerinden biri olarak bu tür paylaşımları yaparken daha dikkatli ve hassas davranması gerekirdi.

Ama Emre Kahraman’dan önce bu partinin Genel Merkez Yöneticisi, AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Macit Zeybek’e birkaç söz etmek gerekiyor.

Zeybek’in yaptığından sonra Emre Kahraman’ın kendini vatan kahramanı ilan etmediğine belki de dua etmek gerekir!

***

Emre Kahraman’a partideki en yakın isim AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Çağlayan olarak bilinir. Bunu bilmeyen artık yok. Aykut, Emre’nin manevi kardeşi gibi. Partide İl Başkanını dinlemez, Emre’nin talimatlarıyla hareket edecek kadar kendisine bağlıydı. Ağabeyi askere gider de, Aykut burada tek başına mı kalırdı!

O da aynı celple asker olmuştu. Aykut, Ankara’da temel eğitimi aldı. Üç gün önce AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Genel Merkez Yöneticisi Emine Macit Zeybek kendisini ziyaret etti.

***

Zeybek, Cumhurbaşkanı ile aynı masada, parti adına alınan kararlara imza atıyor. İlimizde partinin en yetkili ismi. Kısanın kısası bir dönem için askere giden, yalnızca 3 hafta sürecek eğitim için kamuflaj giyen Aykut’u ziyaret etmiş, vatani görevini (!) yerine getiren askerlerle hatıra fotoğrafı çekilmişti.

Gördüğüm anda çok şaşırdım. Sınırda nöbet tutan askerler varken, Doğu’da, Güneydoğu’da terörle mücadelede şehitler verilirken, Ankara’nın göbeğinde, 21 günlük askerleri ziyaret etmek de neyin nesiydi?

***

Fikri Işık’ı hatırlıyorum. Kar, kış demez; gecenin yarısı ismini bilmediği askerleri ziyaret eder, moral verirdi.

Nerede Fikri Işık, nerede Emine Zeybek?!

Çok tuhaf bir görüntüydü. Basitti. Kısa dönem askerlik bazı gençlerin işine yaradıysa da, toplumun geniş bir kesimi tarafından yadırganmıştı. Ülke güvenliğinin zaafa uğradığı, maddi gücü olmayan gençlere haksızlık yapıldığı düşünülüyordu. Zeybek, sanki bu düşüncediklerle alay eder gibi, 21 günlük asker Aykut’la hatıra fotoğrafı çekiliyordu. Kime ne mesaj verdi, buradan nasıl bir siyasi hamle yaptı bilinmez ama usta siyasetçinin içine düşmeyeceği bir durumdu.

***

Tabi bu bizim yorumumuz.

Emre Kahraman, 21 gün bedelli askerlik yaptığını hepimizden saklamayı başarmıştı. Belki dün o fotoğrafı paylaşmasa hiçbirimizin haberi olmayacaktı. Ama baktı ki, partinin Kocaeli’deki en yetkili ismi bu işten çekinmiyor, paylaşım yapıyor; O da fotoğrafı patlatıvermişti.

Aklıyla değil, içinden geldiği gibi davranmıştı. Sonuçta da bu haberlere konu oldu.

***

Bir yıl önce tribünde, “Reis bizi Afrin’e götür” diye bağırıp, bugün bedelli askerlikle vatani görevi tamamlamak birbiriyle tezat oldu. Gazeteciler de bu haberi ıskalamadı.

Emre Kahraman ya olduğu gibi davranıp, zamanında boş yere bağırmayacaktı, ya da bağırdığı gibi bugün sınır ötesindeki hatekatta en önde gidenlerden olacaktı.

Artık yapacağı tek şey, toplum unutur diye bol keseden atarak siyaset yapılmayacağını daha genç yaşta öğrenmeyi yanına kar saymak olacak.

***

Bir kez daha belirtmek isterim ki, bedelli askerlik yapmak suç değildir. Kimse bu yüzden kendini eksik görmesin. Ama böyle hassas bir dönemde bu işi abartmamak, özellikle “Bizi Afrine gönderin” diyenlerin çıkıp, “Vatan borcumuzu ödedik” dememesi gerekirdi.

Bu arada askerliğini de tamamlayan Emre’nin artık Gençlik Kollarına veda etmesini bekliyoruz. Bu vatan sevdalısı (!) gencimiz artık bütün enerjisini meclis çalışmalarına verse iyi olur.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR