26 Ocak 2021 Salı

Ergün Demir

Ergün Demir

ergundemir08@gmail.com
05 Ocak 2021 Salı 17:23

Kafanıza taş mı düştü!

O haberin tarihine baktım...

5 Kasım 2019 Salı
Haberin başlığı: “İzmit Meclisi'nde alkollü mekana ruhsata izin verilmedi”
Bugün 5 Ocak2021
O tarihten bu tarihe 1 yıl 55 gün geçmiş.
Bugünkü haberin başlığı: “AKP’li meclis üyesi alkol ruhsatı istedi!”
5 Kasım 2019 tarihinden yapılan İzmit Belediye Meclisi Toplantısında gündemin 12 Maddesi olarak 3 iş yerine alkol ruhsatı verilmesi konusu vardı.
Bunlardan ikisi tramvay çalışması nedeniyle yıkılan iş yerleriydi.

***

Bakın o zaman AKP’li Meclis üyesi Şener İnce alkol ruhsatıyla ilgili neler söylemiş: “Kamuoyu maalesef içkili yerlere ruhsat talebine kilitlendi. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının hakkına tecavüz ediyorsa o hak hak olmaktan çıkıyor. Kamusal hukuk kadar kamusal vicdan da yadsınamaz bir gerçektir. Biz hiç kimsenin eğlencesine, giyim kuşamına karışma hakkına sahip değiliz. Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay’ın 2019 verilerine göre alkole başlama yaşı 11’e, uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüşken Dünya Sağlık örgütü verilerine göre; cinayetlerin %85’i, tecavüzlerin % 50’si, toplumsal Şiddet olaylarının % 50’si, trafik kazalarının % 60’ı, kadına şiddet olaylarının % 70’i, boşanmaların % 80’i, aile içi şiddetin % 70’i alkollü iken işlendiği aleni bir şekilde ortada iken yerelde Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız kayıtlı verilere göre 2019 yılında 10 aylık süreç içinde Barlar Sokağında 107 suç unsuru teşkil eden ki; içinde yaralanma ve ölümlerin de olduğu olaylar tespit edilmiştir. Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir. Gündemin 12. Maddesine ret oyu vereceğimizi belirtiriz.”
***

CHP’li Meclis Üyesi Çetin Sarıca ise Şener İnce’ye cevaben şunları söylemiş:“Sevgili meclis üyem çok önemli konulara değindi. Bu suç oranları hangi tarihler arasında artmış bir de ona bakmak lazım. AK Partili meclis üyelerimizin alkolle ilgili hassasiyetinin farkındayız. Meclis üyelerimiz kabul etmiyor, ama aynı siyasi görüşte olan Bakanlık İzmit’te içkili bir mekana izin veriyor. İzmit Belediyesi sınırları içerisindeki bir mekanın kararını İzmit meclisi vermeyecek de Ankara’dan onay alacaksa biz niye burada oturuyoruz arkadaşlar. Bizi burada alkol savunucusu noktasına itmeyin. Kentin meclisi bu kararı versin Bakanlıklar vermesin. Hastaneye mesafesi 15 adım. İzmit halkı bizim niyetimizi de bilmektedir.”

***

Başkan Hürriyet ise şunları söylemiş: “Bu ruhsat talepleri bizim idari olarak tek başımıza hayır ya da evet diyecek sorumluluğumuzda değil. Evet ne yazık ki suç oranları artıyor. Alkol uyuşturucu kullanma yaşı gittikçe düşüyor. Ama 20 yıldır bu kenti siz yönetiyorsunuz. Kocaeli’de suç oranı daha üstte, Eskişehir’de daha düşük. Başkan Tahir Büyükakın’ın soru üzerine verdiği bir yanıt var. Alkollü mekanlara şartnameye uygun hareket edilmişse onay verilmeli diyor. Tramvay nedeniyle Barlar Sokağı’nda mekanları yıkılan iki kişi var. Şimdi bu insanlar izin istiyorlar. Sayın Başkanla aynı fikirdeyim. Buradan da Başkanımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Siz bu insanlara seçim sathı mahallinde söz verdiniz, mağduriyetlerinin giderilmesi için. Emniyet açısından da suç açısından da sıkıntı yok. Hayal Kahvesi, ruhsatsız nasıl işliyor. Siz yönetiyorsunuz bu kenti. Başiskele de sizin memleketiniz. Neden engel olmuyorsunuz. Bir tarafta kanunları göze alarak izin isteyenler var, diğer tarafta kanuna aykırı hareket edenler var. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yahu. Çifte standart uyguluyorsunuz. Muhtarlıkların en büyük şikayeti ne biliyor musunuz? Bunun önüne geçilemiyor. Toplumdaki baskıdan dolayı artıyor.”

***
CHP Meclis Üyesi Ünal Özmural da,“Gelmişiz 2019 yılına. Herkesin ortak noktası şu: Kaliteli mekanlar olsun, göz önünde olsun. Kötü örnek dediğiniz yerde bile şu ana kadar tek vukuat yok. AK Parti grubunun tabanından dolayı saygı duyuyorum. Geri dönüşü de var. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız da zabıtayı gönderir kapattırırsınız. Alkol fiyatlarındaki artıştan dolayı sağlık sorunları da baş gösterdi. Millet evinde alkol üretmeye başladı. Sahte içkiler artmaya başladıdemiş.

***

Gelelim bugünkü meclis toplantısına…
AKP’li Meclis Üyesi Engin Uçar, Büyükşehir’in yaptığı tramvay yolu projesinde iş yerleri yıkılan esnaflara ruhsat verilmesi önergesini meclis gündemine taşıdı. Engin Uçar önerge sonrası kürsüde yaptığı konuşmada, “İş yerleri yıkılan esnafın 6 senedir iş yapamaması ve ruhsat alamamalarını bu kişiler kamulaştırma nedeni ile mağdur olduğunu sürekli anlatıyor. Her şeyden öte bu şehirde esnaflık yapan biri olarak bulunduğumuz süreçte, esnaf arkadaşlarımızın sorununu bir geçim sorunu olarak görmeliyiz. Meclis üyesinin görevi ayrım yapmadan vatandaşın yanında olmaktır. Önceden ruhsatı olan iş yerleriydi bunlar. Vermiş olduğum önergeyle desteğinizi talep ederim. Tramvay çalışması yapılırken iş yerleri yıkılan Serkan Güyük ve Evren Bozkurt’un iş yerlerine ruhsat verilmesini talep ediyorum. Esnaf kirasını ödeyemezken biz bu adamların ekmeğine 6 yıldır mani oluyoruz dedi.

***
Siz ne diyorsunuz!
Dalga mı geçiyorsunuz.
Yanlış anlaşılmasın; bu esnaflara ruhsatları verilmesin demiyorum.
Aklınız şimdi mi başınıza geldi?
Kul hakkı diye bir şey var; hiç duydunuz mu!
Bal gibi de kendi aranızdaki klik farklılığı, dünyaya bakış açısı farklılığı ve sırf önergeyi Başkan Hürriyet getirdi diye bu esnafların ekmeğine siz mani olmadınız mı?
Gereksiz bir şekilde kenti oyalamadınız mı?

***
Sizin kaprislerinizden dolayı bu esnaflar yıllardır acı çekmedi mi?
Ne oldu şimdi; ne değişti!
Kafanıza taş mı düştü!
Yarın sokakta seçim çalışmasına nasıl çıkacaksınız!
Allah’ım sen aklımıza sahip çık…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR