23 Ocak 2021 Cumartesi

Ergün Demir

Ergün Demir

ergundemir08@gmail.com
24 Kasım 2020 Salı 20:25

Kamuoyuna duyuru: İlkelerde buluşuyoruz

Her mesleğin olduğu gibi bizim mesleğimizin de ilkeleri ve kuralları var.

Çok ama çok ciddi sorumlulukları var. Ama ne hikmetse artık bir insan istediğinde akşamdan sabaha “gazeteci” olabiliyor. Daha doğrusu gazeteci olamıyor ama gazeteci gibi görünebiliyor.
Ve bu iş artık çığırından çıkmış durumda. İşte bu durum da en çok bizlere zarar veriyor. Sonra topluma…

***
İnsanların doğru haber alma hakkı gasp ediliyor. Gazeteci olmayanların gazeteciliğe soyunması bir sorun fakat bir de bu işi kendi çıkarları için icra etmeye çalışanlar var. Tehdit, şantaj gırla gidiyor. Düzey düşüyor. Etik kurallar, belge koymak, tarafsız olmak vs. birçok kişinin unuttuğu kavramlar olmaya başladı. 
Her şey birbirine karışmaya, sular bulanmaya başladı. Ve nihayetinde can yakmaya başladı. Bundan dolayı bir şeyler yapmak gerekiyordu.

***
Belki de bir çığlık bu…Tüm gerçek gazeteci dostların ses katması gereken bir çığlık. Onun için Kocaeli yerelinde gazetecilik yapan bir grup insan olarak bir manifesto hazırladık. Bu manifestoyu Sadun Çetin, Adem Turgut, Aysun Erenkaya, Engin Şahin, Mevlüt Soysal, Gökhan Karabulut, İlker Akşit,Zeynep Yalçın ve Ergün Demir hazırlamış olabilir. Fakat tüm dertli gazetecilerin içinde olabileceği, altına imza atabileceği bir manifesto bu.Böyle olursa daha da güçlenecek.Katılmak isteyen meslektaşımız varsa köşesine alıp yayınlayabilir ve katılımcı olabilir. İşte o manifesto:

***

1- Her yazı yazan gazeteci değildir:

Evet, fikir hürriyeti var. Herkes fikrini açıklayabilir ve yayabilir. Ancak her fikrini yaymak isteyen kişi iki günde gazeteci sıfatını kazanamaz. Bilgi ve tecrübe ya da eğitimle yoğrulmamış,mesai verip geçimini sadece bu işten sağlamamış kişi, gazeteci değildir.

2- Mesleğine ve meslektaşına saldıranlara prim vermeyeceğiz, ortak tepki göstereceğiz:

Ne yazık ki mesleğimize en büyük zararı gazeteci sıfatını kolayca kazanacağını sananlarla birlikte, kendi pozisyon ve çıkarlarını yitirdikleri için herkesi aşağıya çekmek isteyen, tehdit ve şantajcılıkla gazeteciliği aynı noktaya getirmeye çalışan kişiler yapıyor.

3-Gazetecilere karşı yönelen fiili ya da manevi saldırılara karşı ortak tavır alacağız:

Ortaya çıkan tabloda kendileri ile ilgili gerçekleri yazdığı için meslektaşlarımıza karşı sözlü ve fiili saldırı yapanlara karşı ortak tavır alacağız. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı koruyacağız.

4- İnternet yasasının çıkması için elimizden geleni yapacağız:

Mesleğimizin geleceğini belirleyecek bir diğer gelişme ise internet haber sitelerinin kurumsallaşmasını sağlayacak olan İnternet Yasasının bir an önce çıkmasıdır. Bizler bu konuda da her platformda mücadele edeceğiz ve mesleğimizin haklarını savunacağız.

Bu açıklamayı gazete, haber sitesi ya da köşe yazısında yayınlayan gazeteciler olarak bu konularda çalışacağımıza ve duruş göstereceğimize söz veriyoruz.

İsteyen her meslektaşımız bu noktada bu tavra ortak olabilir. Tüm meslektaşlarımıza bu metin açıktır, katılımları bize mutluluk verir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

Gürhan

25 Kasım 2020 Çarşamba 01:21

1)KOGACE başkanının bu ilkelere karşı tutumu nedir?2)Reklamverenlerin baskıları ve bu baskılara karşı yeni gelir modelleri yaratılacak mı?3)İyi gazetecilik iyi haberle olur. Yakın bir zaman içersinde açıklanacak olan belediyelerin 2019 sayıştay raporları hakkında detaylı haber yapılabilecek midir?Bu sorular ayrı bir yazı konusu olursa cevapları almak isteriz

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR