26 Eylül 2020 Cumartesi

Taylan Katak

Taylan Katak

m.taylankatak1986@hotmail.com
13 Şubat 2020 Perşembe 16:47

Kadim Orta Asya Mitolojisi

Mitoloji, uçsuz bucaksız bir okyanus gibidir. Her keşifte büyüyen heyecan dalgası, yeni keşifler için motivasyon sağlar. Geçmişin kadim hikayelerinin geleceğe aktarılması sözlü halk kültürü açısından büyük bir zenginliktir. 
En yalın anlatımla; kuşaktan kuşağa aktarılan, toplumun hayal gücünün etkisiyle zamanla biçim değiştiren, içerisinde sıklıkla doğaüstü öğeler barındıran, imgesel bir anlatımı olan halk öykülerine mit; mitleri inceleyen bilim dalına da mitoloji denir.
***

Türkiye’de mitoloji oldukça kısır bir alana sıkışmıştır. Ülkemizde mitoloji denince akla sıklıkla Yunan mitolojisi gelir. Zeus, Afrodit, Artemis, Apollon başta olmak üzere Yunan mitolojisine ait pek çok kavram insanlarımız tarafından bilinir ancak mitoloji sadece Yunan mitolojisinden ibaret değildir. Her coğrafyanın kendine göre bir halk kültürü ve bu kültürün içerisinde geçmişten bugüne dek uzanan mitleri mevcuttur. 
Batı hayranlığının etkisiyle Yunan mitolojisi ve İskandinav mitolojisi Türkiye’de bilinir fakat burnumuzun dibindeki kadim İran, Mezopotamya ve Mısır mitolojileri neredeyse hiç bilinmez. Oysa ki bu coğrafyanın mitolojik kökleri oldukça derindir ve nitelikli bir araştırmayla en az Yunan ve Batı mitolojisi kadar zengin oldukları görülecektir.
***

Yazdığım kitaplarda her zaman bu coğrafyaya odaklandım. Ayaklarım bu topraklara bastı. Yaşadığım coğrafyanın kültürel ve tarihi zenginliklerini okuyucuyla paylaşmak istedim. Daha da önemlisi unutulan değerleri gün yüzüne çıkarmayı amaçladım. 
Mitolojik olarak bu kadar zengin bir kültürün görmezden gelinmesi ne kadar acı. Entelektüel geçinen bazı çevrelerin, yaşadığı coğrafyanın kültürel derinliğini bilmeden gözünü Batı’ya dikmesini anlamak güç. Özentiden başka bir şey olmasa gerek.
***

Daha da ilginç olan şey ise tarihimizle gurur duymamız ama tarihimizi bilmememiz. Sokağa çıkıp sorsak çoğu insan milliyetçi olduğunu iddia eder. Ancak kendi tarihini bilmez. Vatanseverlik güzeldir fakat sadece sevgi yetmez; emek gerekir, bilinç gerekir. 
Tarih yalnızca savaşlardan, zaferlerden veya felaketlerden ibaret değildir. Tarihin en temel ve en can alıcı unsuru kültürel tarihtir. Çünkü kültürel miras bir ulusu bir arada tutan, birlikteliğini ve sürekliliğini sağlayan önemli değerlerden biridir. Kültürel mirasa sahip olmayan uluslar, diğer ulusların gözünde yok hükmündedir.
***

Batı mitolojisinin kavramlarını ezbere bilen pek çok kişi kadim Türk mitolojisinden maalesef bihaber. Son derece zengin kültürel köklere sahip olan Orta Asya mitolojisinin derin sularına girdiğinizde içinde hayranlıkla kaybolmamanız çok zor. Fakat Oğuz Can Acar ‘’Tamu Kapısı Anıları’’ adlı kitabında bunu başarmış. 
"Tamu Kapısı Anıları’’ bazı konularda ilk olma özelliği taşıyor. Mavi Gök Yayınları’nın ilk kitabı. Yayıncılığa böyle bir kitapla başlamak gelecekteki özgün eserlerin habercisi gibi. Yayın hayatına ‘’Tamu Kapısı Anıları’’ ile adım atan Mayi Gök Yayınları’na başarılar diliyorum.
***

Diğer bir ilk ise Oğuz Can Acar’ın ilk kitabı olması. Oğuz Can Acar ele aldığı konuyla derin bir altın madeni keşfetmiş zira kitabın konusu oldukça iddialı. Dünyada yükselen bir tür olan ancak ülkemizin henüz pek de aşina olmadığı mitolojik kurgu ve fantazya türündeki bu roman eğer devam kitaplarında iyi işlenirse değerli bir madene dönüşebilir. 
Yazar Oğuz Can Acar ilk romanı olmasına rağmen oldukça iyi bir dil kullanmış. Okuyucuyu sıkmıyor. Karakterlerin dili yaşlarını ve karakterlerini yansıtıyor. Roman, karmaşık ve derin bir konuyu işlemesine rağmen zaman-mekan uyumu yerinde. 
"Tamu Kapısı Anıları’’ her yönüyle ilginç bir kitap. Zamanın ötesinden, tarihin başlangıcından günümüze kadar gözlerden uzak bir şekilde devam eden iyi ile kötünün sonsuz savaşı okuyucuya heyecan dolu bir macera vadediyor. 
Oğuz Can Acar, Orta Asya mitolojisinin kadim sırlarını keşfetmek isteyen kitapseverleri şamanlarla büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR