05 Haziran 2020 Cuma

Taylan Katak

Taylan Katak

m.taylankatak1986@hotmail.com
31 Ocak 2020 Cuma 00:03

Karanlık geleceğin kabile savaşları

İddialı mottosuyla okuyucuya sürükleyici bir macera vadeden Megan De Vos’un Anarşi adlı romanı, içeriğiyle bu vaadi sonuna kadar yerine getiriyor. Anarşi’nin türünün en iyi örneklerinden biri olduğuna şüphe yok. Günümüzde özellikle genç-yetişkin okurlar arasında oldukça popüler olan türlerin başında distopik ve post-apokaliptik türler geliyor. Yeni nesil, bu türdeki romanlara karşı son derece ilgili.
***

Anarşi, işlediği kaotik tema ve kıyameti andıran bir sonun ardından tasvir ettiği karanlık dünya ile hem distopya öğelerini hem de post-apokaliptik öğeleri başarılı bir şekilde okura aktarıyor.
Şehirlerin yıkıldığı, hükümetlerin düştüğü, medeniyetlerin yok olduğu; kargaşanın, kaosun  ve anarşinin hüküm sürdüğü bir gelecek hayal edin! Savaşmayanın hayatta kalamayacağı ya öldür ya da öl düzeni… Megan De Vos bizi işte bu karanlık geleceğe götürüyor!
***

İnsanlığın binlerce yıllık kazanımlarını yerle bir eden büyük savaşın ardından her şey yok olmuş, dünya telafisi mümkün olmayacak şekilde zarar görmüştür. Yüzyıllar önce unutulmuş eski düzen yeniden dünyaya hakim olmuştur. İnsanlığın kabilelere ve kamplara ayrıldığı dünyada artık güzel olan hiçbir şey yoktur. Tehlike her yerdedir. Açlık ve sefalet riskiyle karşı karşıya olan kamplar birbirleriyle kıyasıya mücadele etmektedir.
***

Yeni kaos dünyasının en güçlü kabilelerinden biri olan Kara Kanat’ın lideri Hayden, genç yaşına rağmen büyük sorumluluklar üstlenmiştir. Kabilesinin çıkarları için türlü zorlukları göğüsleyen Hayden’ın yolu en büyük rakipleri olan Gri Taş kabilesinin liderinin kızı Grace’le kesişince zihni allak bullak olur. Hayden kabilesinin kanunları ile Grace’e karşı olan hisleri arasında ikilemdedir. Bunca zamandır düşman olarak gördüğü kabileden bir kızla yakınlaşmak ve ona güvenmek Hayden için kolay değildir. Ancak Grace’den uzak kalabilmek çok daha zordur.
***

Düşman esareti altında yaşamak zorunda kalan Grace için hayat cehennemden farklı değildir. Kabilesinden ve sevdiklerinden ayrı kalan kız, düşmanlarının merhameti sayesinde bir sığıntı olarak yaşamaktadır. Kara Kanat kabilesi ne ölmesine izin vermektedir ne de kabilesine dönmesine. Yaşadığı hayatın tek iyi tarafı Hayden’dır.
***

Grace ile Hayden arasındaki çekim, zamanla güçlü bir bağa dönüşür. Bu bağ her ikisi için de dönüşü olmayan bir yol demektir. Grace için ise her yol ihanete çıkmaktadır. Çünkü yolun sonunda ya Hayden’a ya da babasına ihanet etmek zorunda kalacaktır. Megan De Vos’un Anarşi’si distopya ve kıyamet sonrası gibi türleri seven genç okuyucular için kesinlikle doğru bir tercih. Heyecanlı, sürükleyici, duygusal ve romantik…
***

Kitabı okuyanlar, her satırda kendilerini harap ve viran bir gelecekte, puslu bir diyarda yaşam savaşı verirken görebilirler. Yazarın dili okuyucuyu kitaba kolaylıkla bağlıyor. Anarşi’nin en dikkat çeken yönlerinden biri de distopik ve post-apokaliptik türde bir roman olmasına rağmen içinde bulunan psikolojik öğeler. Kitabın ana karakterleri Hayden ve Grace ile ilgili psikolojik betimlemeler kitaba güç ve ağırlık katıyor. Bu nedenle Anarşi için tam olarak psikolojik bir roman diyemesek de etkili bir psikolojik derinliğe sahip olduğunu ifade edebiliriz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR