10 Temmuz 2020 Cuma

Taylan Katak

Taylan Katak

m.taylankatak1986@hotmail.com
25 Mart 2020 Çarşamba 17:58

Tarihe tanıklık ediyoruz

Maskenin ardından tedirginlikle bakan gözler, birbirinden kaçan insanlar, kaygı, korku, şüphe ve belirsizlik. Markete gitmek bile tehlikeli bir maceraya atılmak gibi. Zor günlerden geçiyoruz.
Şundan emin olun ki biz ne yaşıyorsak ABD’den Çin’e kadar herkes aynı şeyleri yaşıyor. Tüm dünya adeta karantinada. Bütün bir gezegen eve hapsolmuş durumda. Küresel bir felaket durumuyla karşı karşıyayız. Tüm insanlık aynı kaderi paylaşıyor. 
Dışarıda kasvetli bir hava. Güneş bile açsa yürekleri aydınlatmıyor. Son yıllarda edebiyat dünyasında yükselişte olan distopyaları ve post-apokaliptik romanları hatırlatan bir atmosfer. Salgın filmlerinin gerçeğe dönüşen ürkütücülüğü.
***

Tarihi günlerden geçiyoruz. Tarihe tanıklık ediyoruz. İnsanlık tarihine geçecek ve aradan yüzyıllar geçse de hatırlanacak bir süreç yaşıyoruz. Yaşadığımız günleri gelecek nesiller ibretle ve korkuyla hatırlayacak. Bu günler tarih kitaplarına yazılacak, belgesellere konu olacak. 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, 1918’de ortaya çıkan İspanyol gribinden sonraki en büyük salgın. Yaşadığımız salgın süreci İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük tarihsel olay. Bu günleri yaşayan nesiller olarak bizler hem şanssızız hem de insanlık tarihine geçecek bu sürecin içinde olduğumuz içiz özeliz.
***

Koronavirüs salgını insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri. Salgının hem yakın hem de uzak tarih açısından etkileri olacak. Koronavirüs sorunu sadece bir sağlık sorunu değil. Bu salgının ekonomik, sosyal ve siyasal etkileri de olacak. Yani komplike ve bütüncül bir sorunlar yumağı ile karşı karşıyayız. Başta sağlık olmak üzere; ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar bütünü. Bu sorunların yaratacağı sonuçlar da olacak şüphesiz.
İnsanlık bu virüsü yendikten sonra dünyada pek çok şey değişebilir. Gerek sağlık sistemi açısından gerekse ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan. Büyük tarihi olaylar her zaman büyük değişimlere zemin hazırlamıştır.
***

Koronavirüs salgınının yaratacağı değişimleri öngörmek şu an için çok zor. Fakat bu olayın insanlık üzerinde büyük bir travmaya yol açacağı aşikar. Sosyal ilişkilerin bundan sonra eskisi gibi olması kolay değil. Bundan sonra insan ilişkilerinde belli bir mesafe olacaktır. Salgını yendikten sonra bile uzun süre insanlar yakın ilişkilerden kaçınabilir. 
Koronavirüs salgını dünya ekonomisine daha şimdiden çok büyük zarar verdi. Salgının süresi uzadıkça verdiği zararlar da artacaktır. Bu sürecin sonunda dünya ülkelerinin ekonomilerinin büyük yaralar alacağı açık. Altından kalkması zor ekonomik sıkıntılarla yüzleşeceğiz.
***

Hem ekonomik sıkıntılar hem de ülkelerin salgınla mücadele yöntemleri gelecekte siyasi çalkantıları tetikleyebilir. İnsanlığın ortak düşman olan koronavirüse karşı olan mücadelesi ülkeler arası dayanışmayı güçlendirirken salgına küreselleşmenin neden olması küreselleşmeyi ve küreselcileri zayıflatabilir. 
Siyasi süreçler her ülkede aynı şekilde ilerlemeyecektir. Bazı ülkelerde demokrasinin sorgulanıp otoriterleşmenin önü açılırken bazı ülkelerde demokrasi daha da güçlenebilir.
***

Salgının en önemli sonuçları hiç şüphesiz ki sağlık sistemi ve bilim alanında görülecek. Her salgından sonra yeni ilaçlar bulunmuş, tıp gelişmiştir. İnsan sağlığını tehdit eden felaketler bilimi zorunlu olarak geliştirir. Bu sürecin sonunda sağlık alanında olumlu gelişmeler yaşanabilir. 
Artık herkes gördü ki bu dünyanın en çok ihtiyacı olan şey bilim. Bilim insanlarının ve sağlık çalışanlarının değerini çok daha iyi anladık.
***

Koronavirüs belasını er ya da geç yeneceğiz. Umarım en az kayıpla bu salgını kontrol altına alırız. Mevcut tablo üzücü ve korkutucu olabilir ancak insanlığın ve ülkemiz özelinde milletimizin dayanışması ile her güçlüğü yenebiliriz.
Moralinizi yüksek tutun. Korkmayın, paniğe kapılmayın ama gereken tedbirleri de alın. Devletimizin işini kolaylaştırın. Sağlık çalışanlarımıza yardımcı olun. Onlar bizim için canla başla çalışıyor. Onların bu çabalarının boşa gitmemesi için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Zorunlu haller dışında evlerinizden çıkmayın. Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun ve tüm devlet kurumlarının söylediklerini dikkate alın. Umudunuzu yitirmeyin, karamsarlığa kapılmayın. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR