09 Aralık 2019 Pazartesi

Taylan Katak

Taylan Katak

m.taylankatak1986@hotmail.com
18 Temmuz 2019 Perşembe 17:52

Türkmen Cephesi Barzani Kabinesinde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 10 aydır kurulması beklenen hükümet, geçtiğimiz günlerde güvenoyu alarak göreve başladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi meclisinde düzenlenen oturumda Bölgesel Yönetim’in eski başkanı Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani oy çokluğuyla başbakan seçildi.

 Daha önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi Başkanı olarak görev yapan Mesrur Barzani’nin geleceğin başbakanı olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

*****

Yıllarca kendisini bu görev için hazırladı.

Mesrur Barzani yurt dışında eğitim almış, diplomasiyi ve devlet yönetimini bilen bir lider.

Uzun bir dönem güvenlik konseyi başkanlığı yapması ve peşmerge geçmişi dolayısıyla askeri politikalara da hakim bir isim.

Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile birlikte, Batı tarafından sevilen ve desteklenen birisi.

*****

Mesrur Barzani, 111 milletvekilinin katıldığı oturumda 88 oy aldı. Muhalefetteki Yeni Nesil Hareketi, İslami Toplum Partisi ve Kürdistan İslami Birlik Partisi çekimser oy kullandı.

Buna karşın meclisin büyük bir kısmı Barzani’yi destekledi.

 Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Goran Hareketi’nin yanı sıra  Türkmenler ve Hristiyanlar da yeni hükümete destek veriyor.

*****

Kurulan kabinede KDP(Kürdistan Demokrat Partisi), başbakanlık ve 8 bakanlık, KYB(Kürdistan Yurtseverler Birliği) başbakan yardımcılığı ve 6 bakanlık, Goran (Değişim) Hareketi 4 bakanlık, Türkmenler ve Hristiyanlar da birer bakanlık aldı.

Yeni hükümet ile ilgili en kayda değer gelişmelerden birisi hiç şüphesiz ITC (Irak Türkmen Cephesi) Milletvekili Aydın Maruf’un Bölge Bakanı olarak kabineye girmesi.

*****

Aydın Maruf hem Kürtçe hem de Türkçe yemin ederek görevine başladı. Irak Türkmen Cephesi’nden bir siyasetçinin Barzani hükümetinde bakan olarak yer alması bölgesel dengeler açısından son derece önemli şifreler veriyor.

Bazı diplomatik kaynaklar tarafından Türkmenlerin Bölgesel Yönetim’de bakanlık elde etmesinde Türkiye’nin desteğinin etkili olduğu belirtiliyor.

*****

Türkiye’nin bu konudaki etkisi Türkiye-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ilişkileri ve Türkmenlerin Irak’taki durumu açısından yeni bir döneme işaret ediyor.

Türkmenler Irak’ın üçüncü, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ikinci büyük etnik unsuru.

Ancak kültürel haklar açısından hak ettikleri durumda değiller. Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yaşayan Türkmenlerin hakları yasalarla güvence altına alınmış durumda.

*****

Türkçe resmi dillerden biri olarak kabul ediliyor.

Ana dillerinde eğitim alabiliyorlar.

Kültürel haklara sahipler.

Fakat aynı durum Irak’ın diğer bölgeleri için geçerli değil. Bu nedenle Bölgesel Yönetim’de yaşayan Türkmenlerin haklar açısından Irak’ın diğer bölgelerinde yaşayanlar Türkmenlere kıyasla görece daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Aydın Maruf, Irak’taki Türkmen siyaseti açısından önemli bir figür.

*****

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde sevilen bir isim.

Türkiye ile Bölgesel Yönetim arasındaki ilişkilerin gelişmesi konusunda yapıcı bir siyasetçi.

Irak Türkmen Cephesi’nden Aydın Maruf’un kabinede bakan olarak yer alması Irak’taki Kürt-Türk politik aksiyonları açısından da yeni bir süreci doğurabilir.

Kerkük Meselesi hem Kürtler hem de Türkler açısından önem arz ediyor. Irak Anayasası’na göre ‘’tartışmalı’’ olarak kabul edilen, hem Kürtler hem Türkmenler hem de Araplar için büyük önem taşıyan Kerkük Meselesi, anayasaya göre referandumla çözülecekti.

*****

Ancak bu karar Bağdat tarafından uygulanmadı.

Kentteki mevcut nüfus yoğunluğunun Kürtlerin lehine olması Bağdat’ın referandum kararını uygulamamasında oldukça etkili. Bu koşullarda yapılacak bir referandumun Kerkük’ün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne katılmasıyla sonuçlanacağı kesin gibi.

Yeni kabinede Aydın Maruf’un bakan olmasıyla bölgede yaşanan ılıman iklim Kerkük Meselesi’nin çözümü için ortak bir paydada buluşmayı kolaylaştırabilir.

*****

Irak siyasetinde zemin her zaman kaygandır. Bölgedeki siyasi dengeler çok hassas ve değişken.

 Nereden bakarsak bakalım Irak Türkmen Cephesi’nden bir siyasetçinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde bakan olması önemli ve tarihi.

Bu kritik gelişmenin Irak ve Türkiye üzerindeki olumlu veya olumsuz sonuçlarını zaman içerinde göreceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR