27 Haziran 2019 Perşembe

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
27 Haziran 2018 Çarşamba 18:37

24 Haziran Seçimi'nde CHP kazandı

24 Haziran seçimlerinde CHP kazanmıştır. Dağa taşa adını yazdıran, yoksulların umudu Karaoğlan Bülent Ecevit’ten sonra bir yükseliş hareketi göstermiştir. Bu yükselişin CHP'nin parti olarak aldığı oy oranına yansımadığını gördük. Yüzde 22 seviyelerine inen CHP seçimi ve dolayısıyla Cumhurbaşkanlığını kaybetti. Ancak kaybederken kazandı. Öyle gönüllerin kazananı metaforunu kastetmiyorum elbette CHP uzunca bir zaman sonra bağrından bir lider çıkardı. 
***
Muharrem İnce yakaladığı şansı çok iyi değerlendirdi ve güçlü bir seçenek olarak halkın karşısına çıktı. Milyonları meydanlarda aynı umut ve heyecan ile bir araya getirmek o kadar kolay olmasa gerek. Tepelerden bakmadan üst perdeden konuşup kasmadan hemen herkesin anlayabileceği ve kendisi ile anlaşabileceği bir iletişim biçimi geliştirdi. Ya da bunun için hiç uğraşmadı ve neyse öyle kim ise olduğu gibi davrandı. Oynamadı. Kandırmadı. 
***
"Hepimizin Cumhurbaşkanı" yine çok sade ama bir o kadar da anlamlı bir slogan oldu. Tuttu. Derin toplumsal ayrışmanın, kutuplaşmanın ve ötekileştirmenin göbeğinde ütopik sloganlar arayıp yapay kampanyalar düşünmek olmazdı. Tutmazdı. "Ekmek için Ekmeleddin" vakasından sonra hangi slogan halka acayip gelebilir ki? Muharrem İnce, içlerinde ki İrlandalılara rağmen başarılı olmuştur. 45-50 gün içerisinde etkin ve coşkulu bir kampanya süreci sayesinde adayı olduğu partiden daha fazla oy almıştır. 
***
Seçmenler arasında şöyle bir yaklaşım da mevcut; "Muharrem İnce CHP'nin adayı olmasaydı daha fazla oy alabilirdi." Daha fazlası nedir, 20 milyon mu? 25 milyon mu? Bilemem. Ancak bu tespit çok uçuk, havada kalan bir tespit değil. Daha ilk günden CHP'nin genel başkanlık koltuğunu İnce'ye bırakıp Kemal Kılıçdaroğlu'nun kenara çekilmesini arzu edenler de ses yükseltmeye başladı.
***
Siyaset biraz öngörü çokça cesaret işidir. Bunu gördük. Şayet CHP'nin genel başkanı olarak sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına aday olsaydı yüksek olasılıkla onun da alacağı oy %30 civarı olurdu. Olabilirdi. Sokak da dillendirilen bir diğer konu da; halk bana oy vermez diyerek aday olmayan Kılıçdaroğlu gelecek seçimlerde seçmene ne vadedecek de halk ona oy verecek. Haklı bir eleştiri değil mi sizce de? Kanıksanmış kitleleri elde tutmak siyaset için yeterli midir? 
***
Çok sürmeyecektir bir kaç güne herkes için bir yol haritası belirlenecektir. Bekleyip görelim.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR