28 Ocak 2020 Salı

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
15 Aralık 2018 Cumartesi 17:37

Abracadabra; aday kim ola


Milletvekili seçimlerinde zaman zaman bu kent ile ilişkisi olmayan yahut sınırlı bağlantıları olan isimler vekillik için liste başı yapıldı. 
Hangi parti olursa olsun bunun yanlış bir tutum olduğu hemen herkes tarafından dile getirildi. Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında çoğu kez büyüklerimiz böyle uygun görmüş diyerek susmakla yetinildi. 
İtirazlar da yükseldi elbette. 
***
Hatta adı Kocaeli tarihinde ışıldayan başarısı ulusal çapta kabul görmüş Turan Güneş’in profesör oğulları Hurşit Güneş dahi kabul görmedi. 
İçimizden biri sayılmadı. 
Başka başka sebepleri olabilir ancak bu kentin sokaklarına girip çıkmayanı, toprağına ayak basmayanı, çarşı pazarını dolaşmayanı, esnafına hal hatır sormayanı, sivil toplumuna kulak tıkayanı halka kabul ettirmek oldukça güç. 
***
Genel seçimlerde yaşanan bu dışlama yerel de fazlasıyla kendini gösterir. 
İsimler üzerinden konuyu ilerilere taşımak niyetinde değilim ancak başkanı olduğu ilçelerde ikamet etmeyen siyasetçiler, belediye başkanları var. 
Halk bu durumu kendine dert eder, içerler. 
Kandıra örneği karşımızda. 
Kabarık CV ler ile halkın gözünü boyamak kolay gibi görünebilir. 
Ancak siyasi partiler gözetilmesi gereken dengelere ciddiyetle yaklaşmalıdır. 
Popüler olmak, bilinir olmak seçim kazandırmaz, oy getirmez. 
Sonuçlar yanıltıcı olacaktır.
***
Sahada çalışan ekiplerin başına şanlı şöhretli büyük büyük adaylar getirmek olağan ortamlarda sineye çekilecek uyumu kolay hadiseler değildir. 
Birlikte mücadeleyi takozlamaktan öte hiçbir işe yaramayan paraşütle aday indirme operasyonları bir arada samimiyetle, dürüştçe siyaset yapan bireylerin dik duruşu ve onurlu karşı koyuşu ile durdurulabilir. 
Bu tavizsizlik yerelde yeni aktörlerin türeyişinin, yükselişinin önünü açar.  
Bu sayede siyasi partilerde adaylık durumları hak ediş raporları dikkate alınarak belirlenebilir. Böylece insanlar, yıllarca il, ilçe başkanlığı yapıp siyaset defterini eli boş kapatmak zorunda kalmaz. 
***
Nasıl ki; kafa gökyüzünde bir şekilde siyaset yapılamaz ise sürekli ardına bakarak da mesafe kat etmek düşünülemez. 
Yarım asırda bir elin parmakları kadar bile siyasi aktör yaratamayan partilerin bugünlerde içine düştüğü açmaz neyse ki ittifak eliyle aşılmaya yüz tuttu. 
Hüneri vaziyeti idareden ibaret olan siyasi parti yöneticilerinin yüreğine su serpilmiş oldu. 
Gelelim, sözün güzel kısmına. 
***
Kocaeli’nin son yıllarda siyaset sahnesine çıkardığı ve memnuniyetle, gururla izlediğine inandığım Fatma Kaplan Hürriyet yakaladığı şansı çok ama çok iyi kullanıyor. 
Politik aktör üretmek konusunda oldukça kısır olan kentimiz, ulusal çapta karşılık bulabilmesi an meselesi olan Hürriyet’i mensubu olduğu partinin son elli yıllık hatalarının faturasını ödemeye zorlamamalıdır. 
İlimizde binlerce üyesi bulunan ana muhalefet partisi bünyesinden nice belediye başkan adayları ve yeni siyasi figürler çıkarabilecek donanım ve kabiliyettedir. 
***
Benzer bir durum İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan için de geçerli. 
Anlaşma gereği Kocaeli’nde CHP büyükşehir belediye başkan adayı çıkarmayacak. 
Bunun yerine İYİ Parti adayını destekleyecek. 
İyi Parti kulislerinde konuşulan 4 isim olduğu söyleniyor. 
Liste başı elbette Lütfü Türkkan. 
Ana muhalefet partisi ile aynı gerekçelere sahip olmasalar dahi siyaseten Kocaeli için varlığını ve ağırlığını tescil ettirmiş bir Lütfü Türkkan partisi tarafından belki de kolay aday olarak görünüyor. 
***
(Kolay aday dememdeki maksat halka teması daha kolay sağlayacak, sokağa adım atmaya daha hazır anlamı vermek istemem.) 
Öte yandan ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde şüphesiz söz sahibi bir konumda bulunan ve Türkiye’yi yönetme iddiası olan bir siyasi partinin grup başkanvekilini, genel başkan Meral Akşener’in meclisteki eli, ayağı adeta gölgesi konumundaki Lütfü Türkkan’ı seçimi %100 kazanma durumu olsa bile Meral Akşener'in onu aday yapmayacağını düşünüyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR