27 Haziran 2019 Perşembe

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
21 Mayıs 2018 Pazartesi 21:14

CHP'den 10 numara liste!

Bugün milletvekili aday listeleri YSK’ye sunuldu. MHP listesini birkaç gün önce duyurdu. CHP listelerinin ise bir kısmı deyim yerindeyse sızdırıldı. Böyle olunca da bir gün öncesinden bazı isimler ajanslara düştü. Tepki gösterenler olduğu kadar memnuniyet duyanlar da var. Çoğunluğun dikkat kesildiği nokta seçilebilecek sıralar. Kalanı? Listenin kalanına nasılsa seçilme şansları yok kim olursa olsun gözüyle bakılıyor. 
***
Parti genel merkezleri de listelerin seçilme şansı olmayan sıraları için bu değerlendirmeyi yapıyor mu dersiniz? MHP Kocaeli listesini görünce burada bir mesaj olduğu anlaşılıyor. Bitti, tükendi denilen MHP listenin yüksek çoğunluğunu gençlerden oluşturdu. 22 yaşında vekil adayları var. Hem de güzel denebilecek bir sıralamada ve kadınların sayısı umulandan fazla. Liste başı Saffet Sancaklı oldu. Peki ya ikinci? Son dönemlerde MHP de bir şekilde aktif olmayı başaran Hilal Elmas. Seçilirse bunlar seçilsin diye düşünülmüş. Kalanı geleceğe yatırım. Aynı listeyi senelerce kullan. Kim ne der? Değişimse değişim. Yeni yüzler. Mesaj şu; tükenmedik, kaynak bizde. 
***
Gelelim CHP listesine. Öncelikle listeyi nasıl yaparsanız yapın herkesi memnun edemezsiniz. Kimseyi de susturamazsınız. CHP böyledir. İyi yanları olduğu gibi, olumsuz tarafları da var bu durumun. Sosyal demokrat düşünce gereği boyun eğilecek bir karar mercii, sineye çekilecek dayatmalar elbette kabul edilemez. Böyle konuşunca da örgüt disiplini ve parti geleneklerinden bahsedenler oluyor, olur! Kötü tarafı ise, güdülenmeyi ve bir an önce kabullenmeyi güç hale getiriyor. 
***
Listenin ilk üç sırasında değişim görünmüyor. İlk bakışta hayal kırıklığı yaratabilir ancak şöyle bir gerçek var ki; listenin geri kalanı ile sokağa çıkmak bir hayli zor. Hepsi birbirinden değerli insanlar. Mesleklerinde başarılı. Ancak iyi insan olmak kazanmaya yeter mi? Bu arada hani milletvekili seçilemeyen, listelere giremeyen il ilçe başkanlarına yenileri eklendi. Siyaseti vefa beklentisiyle de yapmamak gerekiyormuş. 
***
Benim tahminim 13 kişilik aday listesine 1 avukatın daha kesin ekleneceği hatta hızını alamayıp listenin kalan son 3 ismini avukatlardan belirleyebilirler. İlk 10 içinde 4 avukat ve 2 doktor Bulunuyor. Elbette hak ettiği başarıyı herkes kovalamalıdır fakat bu gibi konular hakkaniyetli temsilin önünü tıkar. Örgütlerin heyecanını kırar. Küçükkaya ve Erinç emek verdik vurgusu yapıp sitem etti. Sarıbay ise biz bu saçları değirmende ağartmadık edasıyla “Bir bildiğimiz vardı. Biz boşuna mı aday olmadık!” diyerek üstü kapalı eleştiride bulundu. 
***
Yerel aday yok. CHP listesinin ilk 10 sırasında manav aday yok. Net. Bu da demek oluyor ki; Kandıra, İzmit’in doğusu ve köyleri, Derince ve Körfez ilçenin bazı mahalle ve köyleri CHP’de temsil edilmediklerini düşünecektir. İşin matematiğine girmeyeceğim elbette ama sosyolojisi bu. Durum tespiti yapmak çok zor değil. AKP Kandıra’dan bir Manav aday çıkarırsa o aday kim olursa olsun tek başına kendine yetecek kadar oy alacaktır. Ancak seçilebilir bir sıra olması şart elbette. Son sıra travmasını yaşayan manavlar zor da olsa kendi refleksini gösterebilir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

Şevki Kurt

23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:00

Anıl Acurman Kandıralı hemşerimiz Manavdır. İlk 10da Manav yok ne demek.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR