16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529
Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
12 Mart 2018 Pazartesi 16:45

Çınarlıkent Konutları’nda iskan sorunu mu var?

Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kent Konut AŞ. tarafından Derince’de inşa edilen Çınarlıkent Konutları’nda vatandaşların iskân alamadıklarına dair şikâyetler geliyor.
İnsanları ucuza konut sahibi yapmak için hizmet vermek amacıyla kurulan Kent Konut AŞ. bu amaca uygun olarak hareket ediyor mu? Çınarlı Kent Konutları’nda daire tesliminin üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen iskânların verilmediği bu sebeple hak sahiplerinin mağdur edildiği konuşuluyor. 
***
Büyükşehir’in Haldız İnşaat”a yaptırdığı Konutlarda inşaat firması tarafından hak edişlerin tamamen ödenmemesi bahane edilerek eksikliklerin giderilmediği düşüncesi hâkim. 
Ruhsatı verilen konutların iskânı neden verilmez? 
Burada sorun nerede ve kimde? 
Halkın ne kabahati var? 
Büyükşehir Belediyesine güvenip Kent Konut’a çil çil paralar ödeyip alnının teriyle bir ev sahibi olmak istemek hata mıdır? 
***
İskânı olmayan binalarda oturmak yurttaşlarda tedirginliğe sebep olmaz mı? 
Şayet eksiklik yüklenici inşaat firmasında ise aynı firmaya sürekli yeni iş ihale edilmesinin izahı nedir? 
Yeni mağduriyetler yaratmayacağı ya da bir sebeple vatandaşın yine mağdur olmayacağı kesin midir? 
***
“Kocaeli'nin İzmit ilçesi Derince mevkiinde 15 blok ve 204 daire olarak yapıldı. Projede 2+1  =74 adet, 3+1=130 adet olan 2 farklı daire tip yer almaktadır. İnci Evleri 2010 yılında satışa çıkarılmış ve 2012 yılında hak sahiplerine teslim edilmiştir.” 
Kent Konut AŞ. nin internet sayfasında yer alan ifadeler bunlar. Deniyor ki; İnci Evlerinin ruhsat ve iskân işlemlerini Derince Belediyesi üstlendi ve yerine getirdi! 
***
Peki, Çınarlı Konutlarında ruhsatları veren kurum hangisi? 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mi? 
Yoksa Derince Belediyesi mi? 
İnci Evleri’nin yüklenici firması Ak-Gün inşaat zor bir sürecin ardından çalışmalarını tamamlayıp daireleri Kent Konuta teslim etmişti. 
İnci Evleri için izin işlemlerini Derince Belediyesi üstlenirken yine vatandaşların söylediklerine göre Çınarlıkent Konutları için devreye Büyükşehir Belediye’si girmiş.
***
Ruhsat ve İskân işlemleri için daire başı ücret ne kadardır? 
Yine Kent Konut A.Ş. nin yaptırdığı İnci evlerinde ruhsatlandırma izin işlemlerini Derince Belediyesi gerçekleştirirken Çınarlıkent Konutları için bu hak neden verilmedi? 
Yüklenici firma ile ilgili bir göz yumma durumu olabilir mi? Çınarlıkent konutlarından Derince Belediyesi’nin milyonluk zararını kim karşılayacak? 
Mağdur olan aradan 1 yıl geçmesine rağmen oturma izinlerini alamayan daire sahiplerinin mağduriyetini kim çözecek?
***
Kent Konut A.Ş. Sayıştay raporları ile de belgelenen bir takım imtiyaz ve istismar sarmalının içine düşmüş. 
Umarım halkın imkanları ile halkın yarattığı kaynaklar ile doğrudan halka ve adaletli bir şekilde bir mağduriyet yaratmaksızın hizmet etme gayreti içinde olan bir Kent Konut görürüz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR