28 Ocak 2020 Salı

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
23 Eylül 2018 Pazar 13:40

Derince'nin köylülerinin toplu taşıma çilesi!

İshakçılar-İzmit güzergahında yolcu ve öğrenci taşımacılığı yapan 148 nolu hat veremediği hizmetin bedelini Halka ödetiyor. Uzun yıllar bu hattı kullanmış ve her zaman desteklemiş biri olarak saklı tuttuğum eleştirilerimi dile getirmek istiyorum. Öncelikle Derince'nin 7 köyüne hizmet vermesi beklenen 115 nolu kooperatifin yıllardır tek güzergah ısrarı devam etmektedir. 

Bütün yolların son durak olan İshakçılar'a çıkmasına rağmen küçük politik kaygılar ve erişilmiş rahatın devamı için İzmit-Tahtalı ve İzmit-Geredeli güzergâhları göz ardı edilmektedir. Öyle ki bazen haftada 1 sefer, bazen de 3 günde 1 ya da Günde sadece 1 sefer düzenleniyor. Oysa Kaşıkçı-İzmit güzergahında haftanın 7 günü hemen hemen her saat otobüs seferi mevcut. Yıllarca köylerine 8-10 km uzaktaki İshakçılar kasabasına kar kış demeksizin yürümek zorunda kalan, bir biçimde ulaşmak için uğraşan köylülerimizin günahı neydi? Hal böyle olunca bir türlü oturmayan ulaşım sistemine vatandaş çözüm aradı. Acaba otobüs bugün gelir mi? Sınava yetişebilir miyim? Doktor randevusu kaçar mı? Kaygısı ile boğuşurken vatandaş ne yapsaydı! 

Bölge halkının bir çoğu Kocaeli Üniversitesinde çalışıyor. Tahtalı mahallesinden Ahmet abi komşusu Mehmet abiyi otobüs olmadığı için Umuttepe’ye kadar aracı ile getirmesi suç mu? Ya da Geredeli Mahallesi'nden Mehmet amcanın akrabası Ahmet amcanın oğlunu sınava yetişebilmesi için şehir merkezine aracı ile götürmesi kabahat mı? 

Hangi kanunda bunları yapanlar cezalandırılır yazıyor! Bir kimse oğlunu, kızını ya da ulaşım hakkına erişemeyen komşusunu aracı ile şehir merkezine ulaştırmasının bir bedeli mi olmalı? İnsanları 60 yaşında kilometrelerce yürümeye zorlayan sisteminiz yüzünden cezalandırmak ne demek?

Derince İlçe Jandarma Komutanlığı 21 Eylül Cuma günü yol kontrolü yaparak yukarıda belirttiğim  durumdaki köylülere ceza kesmiş. 108 lira! Derince'nin köylerinde ulaşım konusunda ciddi sorunlar var. Despot bir düzen kurulmuş. Elbette insanların önünde bir kaç seçenek var.

1. Özel halk otobüsleri her geçen gün zarar ettikleri gerekçesiyle taşımacılık yapmayı bırakacaklar. 

2. 115 nolu Toplu Taşıma Kooperatifi kendini revize edip çağa uygun koşulları iyileştirilmiş bir sistem kuracak. Veremediği hizmetin bedelini vatandaşa ödetemez.

3. Bu kargaşa duyarlı yurttaşların girişimleriyle mahkeme salonlarında yüce Türk adaleti huzuruna taşınacak. 

Deli Dumrul aklıyla ve el yordamıyla hizmet keyfe keder hizmet verenler Kocaeli gibi büyük bir kentte bu kadar rahat hareket etmemelidir. Alternatif varsa yapılan ticarettir. 148 nolu hat ticareti değil halkın hizmetine mahsustur. İnanıyorum ki; Kocaeli Büyükşehir belediyesi halkına eşit ölçüde yaklaşamayan ve ticari kaygıları ön planda tutan 115 nolu kooperatif ile görüşerek sorunları çözüme kavuşturacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

İlhan Gültekin

28 Eylül 2018 Cuma 20:21

Ağzına yüreğine sağlık kardeşim başarılar dilerim

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR