27 Haziran 2019 Perşembe

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
02 Mayıs 2018 Çarşamba 20:38

Sıfır Baraj İttifakının Kalesi; Kocaeli!

Sıfır baraj ittifakı Türkiye siyasetine yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. Öyle ki mevcut aktörlerin büyük bir bölümü değişebilir. İleri demokrasi vaadiyle yola çıkıp var olan hantal düzenin üzerine çökmek köprü dayı hikayesi ile benzerlikler gösteriyor. Nasılsa bir araç değil miydi? Taksim tramvayının peşi sıra beleş giden kurnaz İstanbul çocukları gibi demokrasinin gölgesinde yan gelip yattılar.
***
Baraj çok yüksek bu böyle gitmez diyenlere biz mi koyduk da biz kaldıralım dediler. Kendilerince haklıydılar. Ancak gözden kaçırdıkları bir husus var ki o da ülkemiz en temel gereksinimi demokrasiyi en acilinden ve tereyağından süzülür gibi hayata geçireceklerdi. Yurdun bütün renkleri en dipten en uca her kim varsa iste burada yüce meclisin çatısı altında toplandı. Biz büyük bir aileyiz! Diyerek siyaset sahnesindeki mevkilerini sabitleştirebilir, edindiği mevzileri derinleştirebilirlerdi.
***
Muhalefet muazzam bir fırsat yakaladı. Öteki diye kabul edilen, hakir görülen her kim varsa kol kanat gerilmeli ve sıfır baraj ittifaka dahil edilmeli. Böylece "büyük uzlaşı" olarak kabul görecek bu hareket farklılıkları vurgulamak yerine benzerlikleri önceleyerek Türkiye toplumuna rahat bir nefes aldıracaktır. Yeniden Anadolu aydınlanmasının yolu uzlaşı ve dayanışmadan geçiyor. Sıkılı yumrukların bir dost eli gibi uzandığı zaman esaslı bir zafer inşa edilebilir.
***
Şu saatten sonra listelerin, vekillerin isimlerinin ne olacağı, nasıl olacağı ikinci hatta üçüncü planda kalmalıdır. Mühim olan sokağın bütüncül tavrını hak ve özgürlükler ekseninde bir elden somutlaştırmaktır. İlimizde ciddi fırsatlar var bu konuda. İlki İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener İzmitli liderler kendi memleketlerinde başarılı olmak ister. Mümkün mertebe umulan hemşeri desteği yakalanır, bizim insanımız vefalıdır, kadirşinastır, açık yüreklidir kendine duyulan güveni boşa çıkarmak istemez. İkincisi Kocaeli, bir partinin oy deposu hatta Kalesi! Bu şanslı parti Ak Parti değil, CHP de değil. MHP hiç değil! Bu parti Milli Görüş'ün takipçisi Saadet Partisi. Evet, Yurt çapında oy dağılımına bakıldığında SP ilimizde yaklaşık yüzde 5 oy alabilmektedir. Bu oran Türkiye ortalamasının iki katı kadardır.
***
Tüm bu artılar, avantajlar Kocaeli açısından iyi değerlendirildiğinde Cumhur İttifakı bu kentte ağır yaralar alacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR