21 Ocak 2020 Salı

Ümit Karaduman

Ümit Karaduman

karadumanu@gmail.com
07 Ağustos 2018 Salı 17:07

Yeni İzmit, yeni iddia ve yeni bir belediyecilik

Ülkemizin en borçlu belediyesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğu konuşuluyor. Zirvede olmaya alıştık ancak zirvede bırakmak gibi bir geleneğimiz yok. İdarecilere olan güvenimiz mutlaka sıfırlanmalı, birlikte güzel günleri inşa edebileceğimize dair ümitler muhakkak tükenmeli. İşin aslı Şu ki; kovulmadan giden yok!

Belediyecilik anlamında Kocaeli artık zamanın gerisine düşmektedir. Geçmişte gerçekleştirilen faydalı projeler şüphesiz var, üstelik çok sayıda. Fakat ben kentimizin bambaşka bir gündemi olduğunu düşünüyorum. Merkez ilçe konumundaki İzmit'in gelecek inşa etmek adına kafası bir hayli karışık. Üstelik kimi konularda yerel yönetimler çaresiz. Kentin merkezi değişiyor. Havası değişiyor. Belediyeler bunu anlayamadılar. Yeşilova, Tepeköy ve Gündoğdu mahalleleri hatta Bekirdere, MAP ve Yenişehir kentin kalbinin attığı mahalleler olmaya başladı. Değişim ve dönüşüm baş döndürücü. 

Yeşilova ve Gündoğdu mahallelerinin orta yerinden enerji nakil hattı geçiyor. Bildiğim kadarıyla belirli bir mesafeye kadar yüksek gerilim hattı çevresine ve özellikle tel altlarına yerleşim izni verilemiyor. Oysa bizim gözümüzün bebeği İzmit’imizin kurnaz belediyesi tüm nakil hattı boyunca kamu hizmetine sunulması gereken ne varsa hepsini inşa etmiş. Çocuk parkından, futbol sahasına, yürüyüş parkurundan, muhtarlık binasına, okul bahçesinden, cami avlusuna kadar görebileceğiniz her şey yüksek gerilim hattı boyunca sıralanmış. 

Bu tükenmişliğin ve ucuz insan hayatının resmidir. Uzun süreli yerel iktidarlar hizmet kavramını olağanlaştırıyor. Bu sebeple zaman zaman kendilerine çeki düzen verilebilmeleri adına yerel yönetimler ve iktidar sahipleri dinlendirilmeli. 2019'un bambaşka bir atmosferde cereyan etmesini sağlayacak olan da bu değişim düşüncesinin kentin bütününe sirayet etmesi. 

Yerel seçimlerde İzmit’te muazzam bir çekişmenin olacağını söylemek zor olmasa gerek. Ak Parti ısrarlı politikacıları dinlendirmezse işi kolay olmaz. Öte yandan CHP ve İYİ Parti'nin aday belirleme yöntemi muhakkak seçim kazanmaya yönelik olmalıdır. Sahadan gelen bilgilere göre iki parti adına da çok sıkı çalışma yapan ve bir iddia ortaya koyan Manav belediye başkan adayların olduğu biliniyor. 

CHP adayı uzunca bir süredir 2019 Seçiminde İzmit’e Başkan Adayı olduğunu dile getiriyor. Gerekçelerini anlatıyor. İşin hem bilimsel boyutunu hem de sokağın dilini iyi biliyor. Gerçekçi tespitlerini teker teker sıralıyor. Kimsenin itirazı yok. 

Bizim kavgamız toprak kavgası, 1000 yıllık varlığımızı koruma ve halkımızı yeniden top yekûn hiç bir ayrım gözetmeksizin kucaklama gayesidir diyor. Olur mu? Olur. Halkımızın dili başka. Kenti savunmak ve kentin geleceğini inşa etmek için her alanda adım var; Ben varım derken hiç öyle dil ucuyla söylemiyor bunları. Kandıra Gıda OSB mücadelesinde, Araman- Kaynarca Havzasında köylülerin toprak mücadelesinde, Orman kıyımlarında, çevre katliamlarında ve son olarak Çöp Fabrikası itiraz süreçlerinde ve elbette onlarca köyü sular altında bırakacak olan Sungurlu barajı projesine karşı aktif hep en ön safta olmayı bu topraklara bir vefa borcu olarak görüyor. 

CHP yeni bir yenilgiyi bu kentte kaldıramaz! Sorumluluk omurlarımızla diyerek mücadele eden Nazif Korkmaz'ın en büyük iddiası ise Ak Partinin açık ara önde olduğu ve CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde kimi yerde 3. Sıraya gerilediği kentin yeni cazibe merkezi olan Bekirdere, Tavşantepe, 28 Haziran, Gündoğdu, Yeşilova, Tepeköy ve Yenişehir Mahallelerinde CHP’yi birinci parti yapmak! 

İddia büyük. Hedef büyük. Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşıyor bakalım zaman içerisinde ne gibi gelişmeler olacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

Berk can kucukkaya

07 Ağustos 2018 Salı 18:24

Cehapenin kafasi basmaz bu islere onla koltuk kapmaca oyniyala... Iktidar olma niyetleri yok...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR