05 Haziran 2020 Cuma

Yeşim Akpınar

Yeşim Akpınar

ekinsu1975@hotmail.com
11 Şubat 2019 Pazartesi 21:59

Bir tank palet fabrikası kaç para, senin haberin var mı?

Ülkemiz derin bir ekonomik krizde, iflas edenler, konkordato ilan edenler, intihar edenler.
Uzmanlar 2019-2020’yi kayıp yıl olarak değerlendiriyor. 
Bir seçimden bir seçime, oradan referanduma koşturan vatandaş tuvalet kağıdı zammına akıl erdiremiyor. 
Oysa ki vaat edilen bu değildi, başkanlık gelecek dertler bitecek, bürokrasiye takılan ayrıntılar hızlıca karara bağlanacak ülke kendi uçağını yapıp  uçup gidecekti. 
*
Ortadoğu'nun ve İslam Dünyasının liderliğine aday olan Türkiye’de şimdilerde bir merminin lafı edilir oldu. 
Görünen o ki elde kalan kutuplaşmış bir toplum, yolsuzlukla anılan politikacılar, baskı altında bir yargı, işlevsiz bir meclis, sindirilmiş muhalifler, teslim alınmış medya, şeytanlaştırılmış bir muhalefet. 
Havuz medyasının yalan ve yanlı haberleriyle sorunsuz bir Türkiye profili çiziliyor, hayali bir dış güçler düşmanı yaratılıp zaman zaman soğan lobisi, zaman zaman faiz lobisi denilip tüm olumsuzluklar o düşmanlara bağlanıp, vatandaş gerçek sorundan habersiz bir şekilde başımıza gelen bunca şeyi dış güçlerin yaptığına inanıyor. 
*
Zaten depoda durması gereken soğanın, yapılan baskınlarla ucuzlayacağını zannediyor. 
Ekonominin çözümsüz bir krize girdiği ülkede üretmeden olmayacağını uzmanı da, sokaktaki vatandaş da biliyor. 
Devlet ayakkabı mı üretir, basma mı üretir diyen özelleştirmeci kafa şimdi tanzim pazarları açıp ucuz sebze satacakmış. 
Görmediği yağ kuyruğunu diline dolayan insanlar sebze kuyruğunda, aman tuvalet kağıdınız bittiyse almayın bugün müjdeyi verdiler, temizlik ürünlerinin de satışına başlanacakmış. 
*
Dünyanın en verimli, güneşi toprağı suyu bereket dağıtan bu topraklarda ekmeden biçmeden, hayvancılık yapmadan et fiyatı sebze fiyatı baskında yapsanız, halk pazarı da açsanız ucuzlamaz. 
Üretime dayalı planlı bir tarım politikası olmayan bu ülkede, yoksullar pazar tezgahlarına ancak bakar geçer. 
Ülkede araç geçiş teminatlı köprü, hasta teminatlı hastane var, özel eğitim kurumlarına sunulan olanaklar ve hibelerle kentler yağmalandı, tarikatlara cemaatlere vakıflara özel olanaklar, arsalar parsel parsel sunuldu. Elektrik faturası dudak uçuklatan sarayları, hava limanında boy boy uçakları olan bu ülkede domates biber patlıcanı sorana, mermi kaç para haberin var mı diye soru soruluyor.
*  
Ülkenin tüm stratejik kurumlarını satıldı. 
Ülkenin limanları, tersaneleri, TELEKOM, TEKEL, TÜPRAŞ, PETKİM zarar ediyor, etmiyor bakılmaksızın satıldı.
Şimdi hayat pahalılığından şikayet edip, sebze fiyatlarını gündem yapmaya, pazardaki yangına dikkat çekmeye çalışanlara “Soğana patatese ümit bağlamışlardı geçen seçimde. Şimdi domatese bibere sarıldılar. Patatesçilere domatesçilere sesleniyorum bir tane merminin bedelini biliyor musun sen?” diyen dünya liderimize, en yerli en milli iktidarımıza soralım biz de; bir tank palet fabrikasının bedeli ne kadar sen biliyor musun?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR