05 Haziran 2020 Cuma

Yeşim Akpınar

Yeşim Akpınar

ekinsu1975@hotmail.com
23 Mart 2019 Cumartesi 16:29

Yeni Zelandalılaştıramadıklarımızdan mısınız?

Mesela siz mensubu olduğunuz ve seçme şansınız bile bulunmayan ırkınızın üstün olduğuna mı inanıyorsunuz ?
Ya da cinsiyetinizin size bir üstünlük sağladığına mı?
Ten renginiz mesela, sizce çok asil bir ırk olduğunuzu kanıtlar mı?
Cinsel yöneliminiz aşağılık bir insan olduğunuz anlamına mı gelir?
Doğduğunuz, büyüdüğünüz memleketiniz ayıplanacak ya da imrenilecek bir yer mi?
***

Ya yine seçme şansınız olmayan inancınız, diğer inançlardan üstün mü?  
Ya da diğer inançlar sapkın ve değersiz mi?
Giyim kuşamı, örtülü olup olmaması sizi ne kadar ilgilendiriyor birlikte yaşamak zorunda olduğumuz insanların?
Birde anadili birbirinden farklı olanlar var; Lazlar, Gürcüler, Ermeniler, Kürtler, Türkler, Romanlar, Pomaklar, Çerkesler, Abazalar birbirinden daha az ya da daha çok değerli mi sizce? Suç mu anadiline sahip çıkmak, o dilde konuşmak, türkü söylemek, isim koymak, gazete ya da dergi çıkarmak v.s. 
***

Dünya kuruldu kurulalı, insanın insana zulmü devam ediyor. Milliyetçilik, ırkçılık, mezhepcilik, bağnazlık, cinsiyetçilik, homofobi, nefret suçları dünyanın her yanında can alıyor, kan döküyor, katliam yapıyor. Bu amaçla terör örgütleri kuruluyor, ölüm kusuyor, boğaz kesiyor. 
Ülkemizden binlerce kilometre uzakta başka bir kıtada faşist bir ırkçı Müslümanların mübarek Cuma ibadetinde, iki camiye saldırıyor ve sosyal medya hesabından canlı yayınla vahşeti dünyanın gözü önüne seriyor. 
***

21. yüzyılda refah düzeyi en yüksek, suç oranı en düşük bir ülkede,  dünyayı sarsan bir saldırıyla 50 insan dini inancı yüzünden canavarca hislerle katlediliyor. 
Tıpkı Reyhanlı’da, Suruç’ta, Adana’da, Ankara’da İstanbul Havalimanı'nda, biraz daha geriye gidersek Çorum’da Maraş’ta Sivas’ta olduğu gibi. 
Bizler bir ülkede, terör saldırısında insanların öldüğünü gören ve yaşayan, bu acıları tanıyan insanlarız.
***

Ama bu olay bize başka bir şeyi gösterdi. 
Yeni Zelanda denen ülkenin vatandaşlarının ve kadın Başbakanının tutumunu. 
Olayın ilk şokuyla “bu gün ülkemizin en karanlık günüdür” dedi, daha bir hafta olmadan bireysel silahlanma ile ilgili kanun değiştirilerek, bu tür saldırılarda edinilecek silah satışını yasaklayan düzenleme hemen tartışılmadan ve kararlılıkla yasaklandı.
Meclisleri ölenlerin anısına kuran okunarak açıldı, sonrasındaki ilk Cuma namazında 15 bin kişi Müslüman olmamasına rağmen Cuma namazı kıldı, kadınlar simgesel olarak acını paylaşıyorum demek için başlarını örterek namaz kılanlara eşlik etti. 
***

Bu tavır ırkçıların, bağnaz dincilerin, faşistlerin karşısında bize bir slogan bir duruş kazandırmıştır, hepimiz Yeni Zelandalılaşmalıyız bu kesin. 
Bizler ırkından, dininden, dilinden, cinsiyetinden ve daha sayamadığım tüm farklarından dolayı ayrımcılığa uğrayan tüm mazlumlardan yana o ruhu edinmenin yollarını bulmalı, görmeli, hissetmeliyiz. 
***

Toplumu kutuplaştırmak,  ayrıştırmak, ötekini sürekli ve şiddetle kötülemek bizler için yaşanmaz kan deryası içinde bir dünya demek. Dünyayı sarsan bu terör saldırısının ülkemizde yerel seçimlerde miting alanlarında izletilmesi, milliyetçi muhafazakar oy uğruna kullanılması kimseye bir yarar sağlamaz. 
Nefreti körüklemekten başka bir amaca hizmet etmez. 
***

Hayatı savaş meydanlarında geçmiş  “Yurtta Barış, Dünyada Barış” deme erdemini göstermiş bir asker, yıllar önce buna benzer bir ders vermişti dünyaya; “Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” diye Anzak annelerine seslenerek. 
***

Yeni Zelanda’nın kadın Başbakanı da bu günkü duruşu ve erdemli tavrıyla tarihe geçmiştir, tabut çivilemeği marifet sananlar değil. 
Hepinize Yeni Zelandalılaşmayı diliyorum. 
Ben ömrüm yettikçe faşizme karşı duracağım, savaşa ve ölüme karşı barışı savunacağım.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR