24 Ocak 2022 Pazartesi

Bu okulun öğrencileri matematiği sevecek

Bu okulun öğrencileri matematiği sevecek

Körfez’de faaliyet gösteren Rengin Anaokulu tarafından uygulanmaya başlanan matematik projesi ile çocuklar matematiği sevecek

15 Aralık 2021 Çarşamba 10:56 Eğitim

Körfez Mimar Sinan Mahallesi’nde belediye binası karşısında yer alan ve geniş bir alana sahip olan, ilçenin anaokulu alanındaki eski ve köklü kurumlarından olan Rengin Anaokulu, uygulamaya başlanan matematik projesi ile farklılık yaratacak. Anaokulu çağında iken çocukların matematiği sevmesini amaçlayan proje ile sayıların ve işlemlerin hayatın bir parçası olduğu anlatılacak. Proje hakkında yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi; “Proje okul öncesi çağı çocuğuna matematiği sevdirmek amacıyla kurulmuştur. Matematiğin sadece sembollerden ibaret olmadığı ve günlük hayatımızın bir parçası olduğu aşikardır. Proje ile çocuğa çeşitli akıl oyunları, teknoloji ve eğitici oyunlarla birlikte matematik kazandırılması, matematiği duyunca nefret değil de sevgi duyması amaçlanmıştır. Matematiği soyutluktan çıkararak somutlaştırarak okula ve hayata hazırlamak hedeftir. Eğlenirken öğrenmesi, keyif alması asıl olandır.


 

Proje Hakkında

Proje, Özel Rengin Anaokulunda Matematik ve kodlama atölyesi öğretmeni olarak çalışmakta olan Eda PALO tarafından oluşturulmuştur. Proje on türk üye öğretmen ve bir yabancı öğretmen olmak üzere Litvanya ile ortak yürütülmektedir. Projenin mart ayına kadar sürmesi planlanmıştır.
 

HEDEFLER:

*Beyin pratikleri ile kalıcılık sağlayabilme

*Akıl oyunları ile temel oluşturma

*Eğitici oyunlar ile eğlendirerek öğretme

*Teknoloji ile bütünleştirilmiş eğitim

*Günlük yaşam becerileri kazandırma

*Somutlaştırılmış eğitim ile kavratma çalışmaları

*Sembolik boyuttan çıkarma

*Matematik alanında çalışmış ünlü bilim adamlarıyla ilgili çalışılarak ilham kaynağı  olma

*Aile katılım etkinlikleri ile güçlendirme

*Scamper çalışmaları ile düşündürerek sorgulatma

*Çalışma süreci
 

EKİM AYI

Proje üyeleri ile tanışma , proje logosunun belirlenmesi, sosyal medyada proje hesaplarının kurulması, görev dağılımının yapılması, proje tanıtım broşürünün hazırlanması, öğretmen ve öğrencilerin yapacağı aktivitelerin belirlenmesi ve öğrencilerin twinspace'e eklenmesi, projeye yıl boyunca dahil edilecek öğrenciler için veli izin belgelerinin alınması, ortakların kendi okullarını tanıtan bir materyal hazırlaması, Okulda proje ile ilgili bir pano oluşturulması, Ekim ayı e-dergisinin yayınlanması.

KASIM AYI

Rakamların sembollerini tanıma, ritmik sayma, eşleştirme, sıralama, karşılaştırma ve gruplandırma gibi temel beceriler üzerinde çalışma. Kasım ayı e-dergisinin yayınlanması.

ARALIK AYI

Rasyonel sayma, şekiller ve renkler konusu, örüntü, ünlü matematikçi bilim adamları ile ilgili yapılacak çeşitli çalışmalar, scamper çalışmaları (Öğrenilenleri pekiştirmek ve devamlılığını sağlamak için tekrarlar). Aralık ayı e-dergisinin yayınlanması.

OCAK AYI

Arttırma-eksiltme çalışmaları, teknoloji, eğitici oyun ve akıl oyunları ile destekleme çalışmaları (her aşamada kullanılabilir.) Ocak ayı e-dergisini hazırlanması.

ŞUBAT AYI

Aile katılım çalışmaları, yapılacak çeşitli geziler ile matematiği günlük hayatta kullandırma (örn: market alışverişi) . Şubat ayı e-dergisinin hazırlanması.

MART AYI

Standart olan ölçü birimleri ve standart olmayan ölçü birimleri ile çalışmalar yapma. Proje ile ilgili sergi oluşturma ve okul panolarının güncellenmesi. Projeyi tamamlama.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'Omicron uyarıcı olsun, koronavirüs hala bitmedi'

'Omicron uyarıcı olsun, koronavirüs hala bitmedi'