13 Nisan 2021 Salı

Kocaeli'de 136 okulda yüz yüze eğitim başlıyor

Kocaeli'de 136 okulda yüz yüze eğitim başlıyor

Kocaeli'de başlayacak olan yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu. Kocaeli'de 15 Şubat'tan itibaren 136 okulda yüz yüze eğitim başlayacak

11 Şubat 2021 Perşembe 12:33 Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla 15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitim başlayacak. Bunun dışındaki okullarda ise eğitim 1 Mart’ta yapılmaya başlanacak. 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle Kocaeli genelinde geçerli olmak üzere, Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasına, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmî ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasına, tüm bağımsız resmî anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılmasına karar verilmişti.

MİLLİ EĞİTİM AÇIKLADI

Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kocaeli’de 15 Şubat’tan itibaren 136 okulda yüz yüze eğitim başlayacak. Bu okullarda 979 öğretmen ve 13 bin 219 öğrenci olduğu belirtildi. Kocaeli’de 15 Şubat’ta eğitime başlayacak okulların 58’i anaokulu, 43’ü ilkokul ve 35’inin ortaokul olduğu açıklandı.

TÜM ÖNLEMLER ALINDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli’deki tüm okullarda gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti. Yapılan açıklama şöyle;

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün yazısı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararları çerçevesinde yüz yüze eğitime geçmesi uygun görülen okullarımız, 15 Şubat’ta başlayacak şekilde yüz yüze eğitime hazırlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde il genelindeki okullarımızın tümü hazırlıklarını tamamlayarak belgelendirme başvurusu yaptı ve yapılan incelemeler sonucunda tüm okullarımıza "Okulum Temiz" belgesi verildi.

“Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" uyarınca, okullarda tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İlçe müdürlükleri koordinasyonunda, yüz yüze eğitime başlayacak tüm okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırıldı.

Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşıldı.

Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi.

Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı. Alanların taşıdıkları hijyen riskine göre sıklıkta temizlik ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Körfez ve Dilovası’nda geçici güzergah

Körfez ve Dilovası’nda geçici güzergah