19 Ekim 2021 Salı

KOÜ’den ihraç açıklaması: Haberler gerçeği yansıtmıyor

KOÜ’den ihraç açıklaması: Haberler gerçeği yansıtmıyor

Doç. Dr. Aslı Kayhan'ın görevine Kocaeli Üniversitesi tarafından son verilmesinin ardından konu ile ilgili Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, “Üniversitemiz öğretim üyesinin görevine haksız/hukuksuz biçimde son verildiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamakta, kamuoyu bilinçli bir biçimde yanlış yönlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi

01 Ekim 2021 Cuma 11:48 Eğitim

Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Baştemsilcisi Doç. Dr. Aslı Kayhan'ın görevine Kocaeli Üniversitesi tarafından son verilmişti. Doç Dr. Aslı Kayhan, 9 yıldır Yardımcı Doçent olarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde eğitim veriyordu. Üniversite yönetimi tarafından doçentlik kadrosuna geçirilmeyen Kayhan, ihraç kararıyla birlikte geçtiğimiz günlerde fakültedeki odasını kendisine destek veren arkadaşları, sendika yöneticileri ve öğrencileriyle birlikte boşaltmıştı.

“GÖREV KENDİLİĞİNDEN SONA ERER”

Yaşanan gelişmelerin ardından Kocaeli Üniversitesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “29 Eylül 2021 günü basın organlarında yer alan ve üniversitemiz öğretim üyesinin görevine haksız/hukuksuz biçimde son verildiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamakta, kamuoyu bilinçli bir biçimde yanlış yönlendirilmektedir. Habere konu olan, Dr. Öğretim Üyeleri’nin yeniden atanmasına ilişkili olarak, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 23. Maddesi uyarınca yürürlükte olan “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nin” 7. Maddesinde “Her atama süresinin sonunda görev kendiliğinden sona erer. Görev süresi sona erenler ilgili yönetim kurulunun uygun görüşü üzerine rektör tarafından yeniden atanabilir” ibaresi bulunmaktadır. Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyeleri, bu çerçevede hazırlanan Kocaeli Üniversitesi Akademik Atama Yönergesi 5. Maddesi, 2. Fıkrası uyarınca yeniden atanma döneminde ilgili kriterlerden 100 puana yeniden atanabilmek için sahip olmalıdır.

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Söz konusu habere konu olan adaya ilişkin yönetim kurulunca yapılan incelemede atamayı değerlendiren bağımsız 3 jüri üyesinin tümü “olumsuz” görüş vermiş, üniversitemiz rektörlüğüne “belirlenen kriterlerdeki puanı sağlayamadığından atanmasının uygun olmadığı” hususundaki yönetim kurulu kararı fakültesi tarafından iletilmiştir. Jüri raporları, yönetim kurulu kararı ve ilgili yönetmelikler uyarınca hukukun ön gördüğü üzere adayın ilişiği kurumumuzla kesilmiştir. Basında yer alan bazı haberler konuyu çarpıtarak başka noktalara çekmeyi, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Üniversitemiz ilgili kriterleri, yönetmelik ve kanunları her öğretim üyesine eşit biçimde uygulamakta ve bu değerlendirmeyi bağımsız jüri üyelerinden gelen raporlar doğrultusunda yapmaktadır. Üniversitemizi karalamaya, konuyu ekseninden çıkartmaya çalışan bu tür iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı