01 Aralık 2021 Çarşamba

Veli-Der: Kayıplarımız artıyor

Veli-Der: Kayıplarımız artıyor

Veli-Der Kocaeli Şubesi tarafından açıklanan yüz yüze eğitimde 7’nci hafta raporunda, “Her geçen gün vakalar tırmanmaya devam ediyor ve zamanında alınmayan önlemler yüzünden kayıplarımız artıyor” ifadeleri yer aldı

24 Ekim 2021 Pazar 22:42 Eğitim

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şube Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, yüz yüze eğitimde 7’nci hafta raporunu açıkladı. Korkmaz konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Veli-Der olarak yineliyoruz. Okullarda salgın rakamlarını, kapanan sınıf sayısını kamuoyu ile paylaşıp farkındalığın artmasını sağlayınız” ifadelerini kullandı. Korkmaz’ın açıklaması şöyle: “Her geçen gün vakalar tırmanmaya devam ediyor ve zamanında alınmayan önlemler yüzünden kayıplarımız artıyor. Yetişkinlere yönelik aşılama hızı düşse de aşılamadan dolayı entübe sayısı azalmaktadır. Tehlike genç yetişkin ve çocuklarda devam etmektedir. Çocukların  semptomsuz hastalığı anlatması, aşılama yaşının 12’ye düşmesi yeterli değildir. Amerika’da ve birçok ülkede aşılama 5 yaşına kadar gerilemiştir. Seferihisar'da evde gözetim altında tutulan bir  çocuğumuzu kalp rahatsızlığı kronik rahatsızlığı yüzünden kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Kronik hastalıklar, obezite, kalp gibi rahatsızlıkları olan çocuklarımızın aşılama yaşının Amerika’da ve dünyada olduğu gibi 5 yaşına çekilmesi elzem ve zorunluluk haline gelmiştir.

“OKULSUZ KÖY KALMAMALI”

Uzmanlar yeni vakaların %40'ının 25 yaşın altına gerilediğini ve aşılamanın artması gerektiğine dikkat çekiyor covid-19 çocuk yoğun bakımlarında ölümler iki katını artmış durumda, Covid-19 vakalarında Asya'da 1, Avrupa'da 2, dünyada 3’üncü sıradayız. Hızlı tanı testleri bir an önce alınıp devreye sokulmalıdır. Maske mesafe hijyen sloganı ile sorunları çözemeyiz. Okulsuz köy kalmamalı ve taşımalı eğitime son verilmesi için, kapanan koy okulları açılarak yeter miktarda öğretmen ataması yapılmalıdır. Eğitimden ve sağlıktan tasarruf olmaz. Bir an önce temizlik personeli sayıları artırılmalı, kışın artacak vaka sayıları düşünülerek okullara havalandırma sistemi kurulmalıdır. Taşımalı sistemle okula giden öğrencilerin servislerinin denetlenmesi artırılmalı Afyon’da kapısı iple bağlanarak çocukları taşıyan servisin kazasıyla kaybettiğimiz yavrularımız asla unutulmamalıdır. Kamu okullarında bazı öğrencilere yönelik burs  başvuruları 15 Ekim tarihinde başladı. Kriterlere göre başvuru sonucu verilecek burs miktarı 100 TL'dir.

“BURS MİKTARI ARTIRILMALIDIR”

Pandemi öncesi ve sonrasında derinleşen yoksulluk düşünüldüğünde, yaşanan ekonomik sıkıntılar, asgari ücretin açlık sınırı altında kalması sonucu, başvuru yapan her öğrenciye istinasız burs verilmeli ve burs miktarı artırılmalıdır. Ülkemizde asgari ücret 2 bin 825 TL, açlık sınırı 3 bin 49 TL, yoksulluk sınırı ise 10 bin 299 TL’dir. Ayrıca eğitim ortamlarının şiddetten arındırılması öğretmenlerimizin ve çocukların güvenli ve sağlıklı ortamlarda eğitime devam etmesi biz velilerin bütünlüklü taleplerindendir. Okullarda her türlü duygusal ve fiziksel şiddete karşı önlem alınmalı ve güvenlik personeli atamaları hızlandırılmalı, rehberlik servisinin yani sıra tüm çocuklarımız ve mülteci çocuklar ile kültürel farklılıklar ve dezavantajlı grupların entegrasyonu açısından, Sosyal Hizmetler birimi kurulması ön görülmeli, okul aile birlikleri desteklenmeli ve veli Whatsapp grupları sınırlandırılmamalıdır. Velilerin, okul içindeki problemlerde aktif söz sahibi olmaları sağlanmalıdır. Sonuç olarak, öğretmenimize yapılan saldırıyı kınıyor,  veliler olarak öğretmenlerinin haklarının korunmadan öğrencilerimizin haklarının koruyamayacağını biliyor ve öğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesine yönelik çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz.”

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Alaaddin Köksal koronaya yenildi

Alaaddin Köksal koronaya yenildi