06 Mayıs 2021 Perşembe

Veli-Der: Veliler, yüz yüze sınav istemiyor

Veli-Der: Veliler, yüz yüze sınav istemiyor

Uzaktan eğitimde velilere yönelik bir anket uygulayan Veli-Der, yüz yüze yapılmasına karar verilen sınavların kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini belirtti

25 Şubat 2021 Perşembe 13:41 Eğitim

Yaptıkları anket sonucunu paylaşan Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, geçtiğimiz günlerde uzaktan eğitim kapsamında velilerin görüşlerini aldı. Uzaktan eğitimin yeterli donanımda olmadığını ifade eden velilerin yüzde 91,5’i, yüz yüze eğitimin ve sınavın salgın riskini artıracağını belirtti. Veliler, alınan bu kararın bir an önce iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

‘2 BİN 449 VELİYE SORDUK’

Konuyla ilgili konuşan Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, “Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) olarak 21-24 Şubat 2021 tarihlerinde tüm Türkiye’de lise öğrencileri velileri arasında yaptığımız çevrimiçi (online) anket sonuçları belli oldu. Ankete göre 2 Bin 449 lise öğrencisi velisine internet üzerinden ulaştığımız ankette 4 soru sorulmuştur. Ankete katılan velilerin öğrencileri hangi liselerde okuyor sorusuna çocukların yüzde 70,7'si Anadolu Lisesi, yüzde 9,5’ i Fen Lisesi, yüzde 4,9’ u Çok Programlı Anadolu Lisesi, yüzde 2,9'u İmam Hatip Lisesi, yüzde 9,5’u Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yüzde 2’si Sosyal Bilimler Lisesi ve yüzde 0,5’ i de diğer lise türlerinde eğitim sürecine devam etmektedir cevapları verildi” dedi.

‘UZAKTAN EĞİTİM MEMNUN ETMEDİ’

Yılmaz, anketle ilgili ayrıntı vermeyi sürdürerek “Öğrencilerin kaçıncı sınıf sorusuna ise veliler şöyle cevap vermiştir. Yüzde 31.4’ü Lise 9. sınıf, yüzde 30.3’ü 10. sınıf, yüzde 25,8’i 11. Sınıf ve yüzde 12.5’i 12. sınıf öğrencisidir. Öğrencilerinin yüz yüze sınava girmesini isteyip istemediği sorusunda ise velilerin yüzde 91,5’i öğrencilerin yüz yüze sınavlara katılmasını istememektedir. Öğrencilerinin yüz yüze sınava girmesini neden istemediğinin yöneltildiği soruda ise velilerin yüzde 13,4'ü ‘Öğrencim uzaktan eğitime katılamadı’ yüzde 62,4'ü ‘Uzaktan eğitimde etkili bir şekilde konuları öğrenemedi’ ve yüzde 81'i ‘Kalabalık grupla kapalı alanda bulunmasını COVID-19 salgını nedeni ile sakıncalı buluyorum’ diye cevaplamıştır. Sorulara birden fazla seçeneği işaretleyen veliler de bulunmaktadır” dedi.

‘SALGIN RİSKİ VELİLERDE ENDİŞE YARATTI’

Yılmaz, “Sonuç olarak 21-24 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılan anket sonuçları da açıkça göstermektedir ki yüzde 91,5 gibi çok yüksek bir oranda lise velisi çocuklarının yüz yüze sınava girmesini istememektedir. Velilerin yüzde 81’i salgın nedeni ile çocuklarının kapalı alanda bulunmasından endişeli iken ve salgın yayılımı sürüyor ve okullarda yeterli önlemler alınmamış iken çocuklar yüz yüze sınava zorlanmamalıdır. Anketimizi çevrimiçi yapmamıza rağmen internet erişimi olan velilerin dahi yüzde 13,4’ ü çocuğunun uzaktan eğitime erişemediğini belirtmiştir. Milyonlarca öğrencinin salgının başından bugüne internet erişimi ve cihaz sorununun devam ettiği de bir gerçekliktir” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ YÜZE SINAVLAR İPTAL EDİLMELİ’

Öğrencilerin yüzde 62,4'ünün uzaktan eğitimde konuları etkili bir şekilde öğrenemediğini belirten veliler, yapılması gerekenin sınavların ertelenmesi değil, iptal edilmesi olduğunu anket sonuçlarında ifade ederken Başkan Yılmaz, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğu salgında sınav yapmak değil, çocuklarımızın eğitimden kopuş sürecini engelleyecek önlemleri almak, devamlılığını sağlamak ve salgında ruh sağlıklarının güçlü kalmasını sağlayacak tedbirleri almaktır. Sınavların yapılması salgında eşitsizliği ve hastalık riskini artıracaktır. Uzaktan eğitime erişemeyen dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen salgında farklı işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımız başta olmak üzere dezavantajlı tüm çocuklarımızın sınavlarda alacağı puanlar ortaöğretim başarı puanını dolayısıyla tüm geleceklerini etkileyecektir. Milli Eğitim Bakanlığı biz velilere, çocuklarımıza rağmen karar almamalıdır. Sınavlar bir an önce iptal edilmelidir” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Partili kadınlar Kartepe'de ziyaretlerde bulundu

İYİ Partili kadınlar Kartepe'de ziyaretlerde bulundu